1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ширење на страв и паника на социјалните мрежи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од DAngel, 22 февруари 2019.

  1. The_boy

    The_boy Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
    Тоа е ограничување на слобода на говор. Што за нив претставува невистина? Прво нека го дефинираат тоа. Истовремено нека дознаат како исчезнатите лица после неколку месеци се најдени мртви на различни локации па после нека брмчат по тв.
     
  2. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    603
    Пол:
    Женски
    Немаат попаметна работа луѓево. |( Мислам дека треба да има соодветни казни.
     
  3. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Јас мислам дека во најголемиот дел, треба да се влијае на едукација на населението. Многу неписмен народ сме.

    Да знаат како функционираат некои работи (дека изваден орган мора ВЕДНАШ да се пресади), да знаат да препознаат лажна/сензационалистичка вест, па дури и да знаат како да се заштитат во случај на напад, итн. Сето ова во обид да се крене довербата во институциите.

    Дефинитивно не помага тоа што постојано имаш чувство дека државата и сите органи те оставаат на цедило но нејсе, друга тема е тоа.

    Блиска личност работи на кампањи за медиумска писменост и податоците што ги добиваат за обработување се благо кажано, страшни. Не знаат да препознаат лажна/вистинска содржина на Интернет, не знаат што е медиумска писменост, не знаат како да проверат веродостојност на факти, не знаат како да користат пребарувач за да дојдат до вистинската вест.

    Дури имаше едно прашање, како препознавате лажна вест и одговорот беше - ако многу луѓе на социјалните мрежи зборуваат за тоа, вистина е. :D

    И ова не би ме зачудило ако станува збор за повозрасни особи но зборуваме за млади лица, средношколци и студенти, генерација З што веќе пораснаа со мобилен во рака. Можете да замислите како сето тоа му изгледа на просечниот Македонец што не е дигитално образуван.
     
    На Alisa22, Alanna, CameliaMiller и 16 други им се допаѓа ова.
  4. The_boy

    The_boy Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
    Секој орган, што може да се пресади од едно на друго човечко тело, со најблизок генетски состав, може да биде и до неколку дена во специјални преносни комори кои органот го чуваат замрзнат.
    За тоа со рекла казала друг пат но за органи и трансплантација, постојат милиони објаснувања на интернет како оди цел процес.
    Плус тоа дека веднаш мора да се пресади, не баш. Еве нешто во полза на твоите тврдења, донаторот и примателот треба да земаат некои терапии и лекови подолго време за сето тоа да биде во ред што претпоставувам дека сепак (ретко грешам во овие претпоставки) поголеми се шансите да станува збор за сатанистички ритуал отколку за вадење органи. Не се исклучува можноста и од самоубиство.
    Господ и институциите знаат најдобро.

    Кога сме кај лажните вести, тоа стана добар бизнис. На запад. А кај нас, добар извор на глупаштини.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  5. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Ако е поврзанп со секташи и сатанисти, ќе беше многу поексплицитно ко со мачето во Драчево. Тие луѓе го прават тоа за да се види не за да го фрлат после телото негде без трага.
     
    На Alisa22, Feminka22 и DAngel им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ова е многу битен дел. Не знам врз кои параметри може да биде одредено, дали е нешто казниво, а нешто не.
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски

    Многу филмови гледаш. Кога немаш поим од медицина, поарно ќути си. Не трескај глупости.
     
    На DAngel, CameliaMiller, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. The_boy

    The_boy Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
    Просветли нѐ со факт и знаење а не со навреди! Дај некое објаснување со кое би докажала дека ja nishto ne znaem. Најлесно е човек да прдне или да рече "тресиш глупости" за нечие мислење произлезено од разговор со професионалец во одредена област!
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Кој е тој професионалец, интернет? Пресадувањето на органи е комплексна процедура, факт. Со тоа што се работи за рандом луѓе, од каде знаеме дека си одговараат генетски примателот и донорот? Дури и во тие специјални преносни транспортери органот не може да живее повеќе од неколку часа. Така што, паѓа во вода целата теорија на заговор дека пронајдените тела се жртви на трговија со органи.
     
    На DAngel, CameliaMiller, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.919
    Пол:
    Женски
    Сето ова што се случуваше факт е дека се крена голема паника, но и дека позади се има нешто тоа е сигурно, барем од моја гледна точка.
    Луѓе сме, едно ќе слушнеме 3 ќе додадеме и приказни колку сакаш.
    Но јас би сакала да прашам нешто, гледам погоре сте пишувале за пресадување органи. Па ме интересира за ова што сте го пишале, пред трансплатацијата примателот и давателот требало да примаат некоја терапија. Како тоа тогаш некој што потпишал дека по неговата смрт сака да ги донира своите органи, тие органи може и се пресадуваат на 3 лице? Не ме напаѓајте, само прашувам ако сака некој да ми одговори кој знае.
     
    На The_boy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. The_boy

    The_boy Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
    Тогаш како по светов се апсени стотици мафии кои тргувале со органи вадени на киднапирани луѓе?
    Еве чичо ќе ти каже.
    Ме собираат рандом, поим немаат за крвна група, вадат сѐ, складираат и ги споредуваат составот и крвната група со нивните меѓународни партнери (пример жута куча на Косово) и за ден два наоѓаат примател на одредени органи.
    Тоа со антителата и терапиите ти е познато, јас neznaem medicina :) е сега, пола сум убеден дека не им се вадени органи, пола не сум. Значи 50-50 за исчезнатите. Очекувам некој смрдеж од МВР да излезе и да рече еј, тоа и тоа се случило, еве докази.
     
  12. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Мене пак баш ми се добри овие со лажните информации и теории на заговор..Ама луѓево никако да сфатат дека се е лага, никако да сфатат дека се овци и да се освестат! Дозволуваат интернетот и телевизијата да раководат со нивните животи. А мене главата ме боли објаснувајќи им, па уште ме прават будала. Ако можеби им е полесно да се луѓе без никакво мислење. Ама засекогаш ќе бидат овци-луѓе! А во многу мал број не има нас црните овци кои исклучуваме на ваквите работи. И се гордеам со себеси што никој не ми го води животот туки самата јас!
     
    На DAngel, sanji4444 и RainbowButterfly им се допаѓа ова.
  13. sanji4444

    sanji4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Е тука е проблемот што неможеш да им објаснеш дека не е се за верување.
     
    На buba4e89 и LanaSGirl им се допаѓа ова.
  14. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Како дојде до тоа дека немаат завршено ништо?
    И тие инспектори што не се со факултет, имаат премногу работи научено од ИСКУСТВО.
    Веројатноста некој да се заканува е мала, а всушност и не е закана да ти каже со какви правни последици може да се соочиш ако не соработуваш со нив.
    Секое повишување тон, секое прашање си има своја намена.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Да де не е закана да ти рече дека можат личниот опис да ти го сменат ако не прозбориш.
     
  16. The_boy

    The_boy Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
    Професијата и терминот „инспектор“ стана синоним за корумпирано, алчно ѓубре кое е спремно да направи сѐ, по секоја цена, за кеш плус. И тука веќе не е важно ништо останато, не важат закони на системот, закони на природата, ништо.
    Нивното т.н. искуство нека си го набутаат, луѓе испострадаа а нив баш ги брига боле.
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.750
    Допаѓања:
    32.121
    Пол:
    Женски
    Страшно е ова што се случува. Прво мислев дека се лажни објави, ама не било така. Кај мене во маало веќе извесно време се движи сомнително возило. Внимавајте каде се движите и со кого комуницирате.
     
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    259.811
    И јас сум била во станица, и кон мене беа 100% коректни, млад инспектор го водеше конкретниот случај, можам да кажам само секоја му чест, успеа да затвори улични мафијаши и силеџии што си години "амин" им викаа.

    Да не испадне одма сдс бранам, настанов и апсењето беше х години и опозицијата денешна тогаш беше на власт.
     
    На MacaLove, Snowflake97 и DAngel им се допаѓа ова.
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    259.811
    Чичо, не е баш така. Гуглни малку како функционира црниот пазар на органи.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Денес се враќам од работа, сопира кола, двајца напред жена назад, викам еве сценариото. Жената убрзана, јас и еден стар човек на улицата, јас си продолжив напред кога почна да застанува. Вика жената: "извинете, извинете, само нешто да ве прашам, каде е тука тоа и тоа." Слушам дедото се мачи да разбере, се завртев и и подвикнав "таму и таму". "Леле девојче, фала ти најмногу" и си продолжија. Викам, толку заблагодарување, кој знае колку избегале кога застанале да прашаат за насоки.
     
    На Yowannty, Someonespecial, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.