1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Широк повој

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 26 мај 2012.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Не го мачи на жешково со пелени бе греота е. И да има некој проблем (не дај боже) не се лечи со широкиот повој.
     
    На Ivana33 и bertold им се допаѓа ова.
  2. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Мене многу ме интересира кој им кажува за широк повој.
    Еве мене апсолутно никој не ми рекол мајка ставај, ни во болница, ни на педијатар ни на ортопед.
    Уште па кога ќе слушнам полесно било за држење, напротив мене ми е толку потешко и понезгозно да држам дете со пелена меѓу нозе поголема од него.
     
    На dromka и Luna91 им се допаѓа ова.
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Мене полесно ми беше да го држам тие неколку пати кога го ставив повојот (додека не отидовме на ортопед да ми се изнасмее), некако постегнат беше, поубаво ми беше на рака. Многу читав во бременост, не знам како го пропуштив овој дел, мислев дека се подразбира дека мора широк повој. Среќа брзо закажавме на ортопед и одма ги спакував гаќичките, лето беше, за греота.
     
  4. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    ^само кај нас има широк повој и во србија... Таму па без исклучок.
    Кога го фатив бебето од братучетка ми мислев ќе ми падне од раце...
    Толку ми беше неудобно да го држам.
    И што е уште потрагично што долго време им ставаат, до година скоро.
    Вежбите се побитни.
     
    На dromka и Jana06 им се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Леле до година :o
    Нас ортопедот ни рече ништо не треба, ни повој, ни вежби. Вика супер си се развива, оставај го да си лежи на грб и меше, сам ќе си вежба. Дури и да имало некаков проблем буквално ништо не решава повојот, си има други методи. Баш и он вика само на Балкан има повој, поточно кај нас и србите што викаш.
     
  6. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.100
    Пол:
    Женски
    Мене ортопед ми кажа да и ставам повој до наредна контрола, левото колкче не било уште развиено. И земав од гаќите, ама само еднаш и ги ставив. Жал ми е на ова топло .. Во Букурешт бевме и сега пак таму сме на 6м контрола.
    Од денес ќе почнам барем за спиење да и ги ставам:worried:
     
    На Leoni82 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    А на 6м да одиш на второ мислење приватно. На државно гледам на секое второ бебе му викаат повој. Јас последно кога бев кај Видоевски рече и да има проблем со колкчето, не се решава со повој.
     
    На mssuniquee и Jana06 им се допаѓа ова.
  8. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.100
    Пол:
    Женски
    Секако, и барав кај Видоевски и Талески нема термини. Ќе се јавам,ќе ги замолам дека е итно може ќе ме прими некој..
     
  9. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.988
    Пол:
    Женски
    Vo remedika isto vikaat sirok povoj da se stava. Uste po poragaj i pravea eho ok bese ama da nosela. Jas deka karlicno bebe vikam ajde ke stavam za sekoj slucaj i stavav otkako padna papocetk celo vreme. Odime na kontrola na pedijatar na 2mes mislam i mi vikaat ama zaso celo vreme zesko e samo navecer i ostanav cela vo prasalnici. Kratko potoa na ortoped isto vo remedika i taa pak eho vika se e ok stavaj povoj navever i vikam zosto da stavam neli e se ok. Mi rece vo spienje da i bile postaveni dobro,vikam sekogas rascepatena spie ko so povoj. Ama da ali sea ke pocne na strana da se vrti i zatoa navrcer do 4mes. Iskreno veze neam od medicina ama nekoi raboti koga se nelogicni se nerviram. Bebe preku den go dojam vo cradle hold poza znaci na strana i preku den e poveke na strana,a ne navecer. Ako nesto e tolku bitno po mene treba da se nosi nonstop ne samo navecer koa sekako taa taka spie na grb,dzabe samo ke i turam tezina i ke i praam sklet. Posle toa veke ne staviv povoj, vezbi si pravime sekoj den
     
  10. Leoni82

    Leoni82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Јас бев кај Темелковски и ми рече да ставам широк повој, треба да го носи 24/7 . Малата веројатно не била добро поставена во матката и ако не и ставам може да не и се развијат правилно колковите. И сега и ставам од гаќите за широк повој. За два месеци сме на контрола се надевам ќе биде се ок. Претходно читав и немав намера да ставам широк повој, ама ортопед на ехо кога ќе ти каже дека мора да носи и не е баш сеедно.
     
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Побарај си второ мислење. Сите викаат дека ниеден проблем не се решава со широк повој.
     
    На bertold, kostovaivana и Leoni82 им се допаѓа ова.
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.878
    Најбитни ти се вежбите, да ги вежбате колковите широко да се отвараат. А со оа што само широко ќе останат отворени нема да се "разработат" колковите. На секое менување на пелена вежби и супер ќе биде. Ти кажа и Јана побарај 2ро мислење.
     
    На Leoni82 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Leoni82

    Leoni82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    убаво велите, ќе закажам и кај друг ортопед да проверам. Би било добро уште едно ехо да направиме, сигурно нема штета од тоа.
    Имате предлог ортопед?

    Фала женски
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.878
    Не знам каде го имаш однесено али скоро сите од тука ги носат или кај Антоније, Видоевски или Каличанин(Систина).
     
    На Leoni82 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mina.baby

    mina.baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    30
    Здраво да прашам алтернатива за класичен широк повој ? Купивме од тие гаќите ама на првото перење во машина некако се деформираа или па мене ми изгледаат така? IMG_20220526_124155.jpg IMG_20220526_124141.jpg
     
  16. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    7.731
    Пол:
    Женски
    Јас ги користев истите и исто станаа такви после перење ама и ги ставав до 4 месеци навечер
     
  17. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Kade i naraca moze strana ako se online?
     
  18. mina.baby

    mina.baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    30
    Од аптека се, сопругот од некоја во Чаир ги земал.
     
  19. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    7.731
    Пол:
    Женски
  20. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.278
    Пол:
    Женски