1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Широк повој

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 26 мај 2012.

  1. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Jas stavam sirok povoj po preporaka od plodnost. Isto napraveno e eho i vo red se kolkcinjata ama sepak mi kazaa da stavam i toa so dve tetri. Jas stavam so edna i voopsto ne mi e problem preslekuvanjeto. Preslekuvam na podloga, povojot si stoi jas samo stam nov pampers.
    A kaj koj ortoped planiras da go nosis? Ovde kaj nas neznam ni pedijatar koj e, mi kazaa za Dr. Lile od struga pa tamu da ja nosam na kontrola. Vie kaj planirate?
     
    На Снегулк@23 и elenaklasik им се допаѓа ова.
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.999
    Допаѓања:
    13.176
    Причина зошто да се става? Кај нас беше ради едното колкче што му било тесно во стомак али највеќе се реши со вежбите. Му земав од пелените од аптека за широк повој ама го нервираа па не му ги ни ставав веќе максимум по 2 часа во ден.
    https://pharmashop.mk/product/пелени-за-широк-повој/

    Вакви стававме
     
    На Снегулк@23 и elenaklasik им се допаѓа ова.
  3. le.dentiste

    le.dentiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    544
    Пол:
    Женски
    Се породив во Ремедика, јуни 2022. Воопшто не ми се пукаше, бев решена дека нема да ставам широк повој, сопругот ме поддржа и тука заврши било каква дополнителна дискусија од околината :)
    Инаку, секоја препорака за на државно е Еразмо, Охрид. Тие што бевме со бебиња имавме предност, стручноста не ја ни спомнувам. Ехото беше направено одлично (пофалено од приватен ортопед).
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    22.393
    Пол:
    Женски
    Ништо нема да му биде, странство немаат појма што е широк повој, па сите се супер. Ни ден не и редев на мојава, плус ехо си покажа дека и се супер колковите. Нити пак ми спомна некој кога се породив, нити знам некој да знае што е широк повој.
     
    На Снегулк@23, elenaklasik и Tiny Love им се допаѓа ова.
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.521
    Допаѓања:
    39.838
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум ставила.
    Ако нема реална потреба, значи да е кажано од ортопед, не знам зошто би се мачело детето со глупости.
     
    На mssuniquee, Снегулк@23 и elenaklasik им се допаѓа ова.
  6. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    10.558
    Пол:
    Женски
    @0ли пак јас ќе те прашам нешто за советите на Антоније.
    Им пишав на фб кратко прашање за повојот, дали е толку потребен при уреден ехо наод на колкчињата. Чисто како мислење ме интересира.
    Ми вратија дека при алфа агол над 60 степени не давале повој, ама давале насоки што не треба да се прави со детето.
    Знаеш за тоа што не треба да се прави? Ако сакаш да споделиш :D
     
  7. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.580
    Допаѓања:
    35.445
    Пол:
    Женски
    Колку што се сеќавам од 60 нагоре беше нормално така?
    На син ми добри му беа колковите и ми рече ништо дека не треба да се прави. Никакви вежби, баш ништо.
    Во Ремедика педијатрите ми покажуваа вежби ова-она, ама јас го послушав Антоније дека не треба ништо, дека бебето само си вежба.
    И самата положба на ноџињата им е како да носат повој. Раширени и нагоре нели ги држат.
    Ни за второво нема шанси да ставам ако ми рече дека сè е во ред.
     
    Последна измена: 15 февруари 2023
    На Снегулк@23 и elenaklasik им се допаѓа ова.
  8. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    8.054
    Пол:
    Женски
    Call me old fashioned ама јас и ставав широк повој 4 месеци само за спиење со оние пелени за широк повој со лепенка. Бебе ни мука виде ни ништо. Дури мислам дека топличко и правеше на меше за спиење Препорака од Ремедика, решив да видам послушна и никому ништо. Барем не ме јаде јанѕа што би било кога би било :)
     
    На Снегулк@23 и elenaklasik им се допаѓа ова.
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.580
    Допаѓања:
    35.445
    Пол:
    Женски
    А што може да биде ако е сè во ред?
     
    На Bubish26 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    8.054
    Пол:
    Женски
    Искрено поима немам. Ехо уредно, препораката беше таа како и сите женски бебиња родени во Ремедика. Јас решив чим доктор така кажа така правиме и тоа е тоа. Не ни читав нит се консултирав.
     
  11. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.580
    Допаѓања:
    35.445
    Пол:
    Женски
    Во Ремедика требало-не требало, машко-женско, за сите такви муабети тераат. :D
    Моето е машко, па иако беше сè во ред, така го тапеа за повој и гаќичките за повој ми ги презентираа.
     
    На Bubish26, LiquidLuna, Ano и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.551
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    до кој месец се става широк повој?
     
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.521
    Допаѓања:
    39.838
    Пол:
    Женски
    Тоа ќе ти каже ортопед најточно. Зависи за што ти кажале да го ставаш
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.430
    Допаѓања:
    24.611
    Не се става, ако не каже ортопед
     
  15. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    92
    Одамна не е пишано на темата ама еве чисто да си се изнакажам дека не само во мк кажуваат широк повој. Во странство сум, прво педијатарот направи контрола вика десниот колк не е баш најдобро, може ќе треба ремени ама ќе ви закажам за утре да види и ортопедот за сигурно. Ја замота со две пелени и две тетра на 38 степени, ќе пукнев. Другиот ден ортопедот кажа се си е добро нема потреба од ништо само широк повој. И јас мислев дека не знаат тука што е тоа :D како да и ставам широк повој на овие жештини стварно не ми е јасно
     
  16. tanjaaa

    tanjaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Има, се купуваат пелени за широк повој. Можеш и две памперс пелени една врз друга да ставаш
     
    На #£¥₩ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Majki ako ehoto na kolkcinjata e vo red nema potreba da se maltretira bebeto. Na drzavno se se naucile sirok povoj nebitno dali ima ili nema potreba. Jas licno ne stavam iako mi preporacaa. Ehoto e vo red i jasno go izjasniv mojot stav na doktorkata.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Здраво, бебето има 2 недели и на ехо се' беше во ред, ама сестрите и педијатарот во болницата неколкупати ми нагласија дека мора широк повој. Кај друг педијатар се јавив и таму истото ми го рекоа. Само патронажната сестра беше против. Јас на почетокот мислев да не ставам ама сега, на толку препораки, страв ми е да не биде нешто и планирам да ставам до првиот преглед. Значи, целта е на 2 месеци да бидат развиени јадрата на колковите? Кога ќе ја однесам на преглед ако и' се развиени ќе може да го тргнеме широкиот повој? Што ако не се развиени до 2 месеци?
     
  19. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    22.393
    Пол:
    Женски
    Наназад страни и страни имаме пишувано мајка дека ако е во ред не го туткај бебе. Тоа е стар метод кој малце запстанува на Балкан, пак ќе кажам, две деца имам ни еден тука странство не ми спомнал за широк повој, нити некое бебе што го знам носело.
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    најдобро тоа ќе ти каже ортопед дали треба, дали не треба, и кога да се тргне. Ако толку мислиш и ти е страв имаш во ДМ пелена за широк повој или во аптека ставај и и помирна ќе бидеш ти.
    Но најдобро од ортопед ќе имаш насока за што да правиш
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.