1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Широк повој

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 26 мај 2012.

  1. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Читав уште пред да се породам и бев против ама сега ми е страв на толку препораки да се противам. Објаснувањето беше дека на Балканов сме подрачје што е генетски посклоно кон такви проблеми и затоа се препорачува на сите.
     
  2. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Да се консултирам со ортопед сега? Или да почекам на редовната контрола на вториот месец?
     
  3. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Не, можеш на втора контрола. Сега за сега мислам дека вежбите ако ги правиш на дневна основа се доволни
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Вежбите со свиткани колена и кружни движења нанадвор? Прашав и во друга тема за нив, правиме 2-3 пати во текот на денот, 30-40 во серија. Доволно е?
     
    На TammiB5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Да да доволно е, нема никаква штета ако направиш некој ден помалку или некој ден повеќе
     
  6. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    3.292
    Поголема глупост од ова немам прочитано.
     
    На Мариаа., Ceneva и Tiny Love им се допаѓа ова.
  7. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Зошто? Објасни ни, ова што го напишав е кажано од педијатри и тоа се консултирав со повеќе (напишав погоре).
     
  8. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Konsultiraj se so ortoped a ne pedijatar.
    A koga sme veke kaj pedijatrite mojot mi kaza deka nema potreba od airok povoj ako ehoto e vo red.
    Preporacuvaat samo ovie od majcin dom sto nisto ne razbiraat i ne gi ni pregleduvaat kako sto treba posto nema koj da pie kafe i da pusi cigari pa za svaki slucaj stavaj
     
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.339
    Допаѓања:
    4.570
    Пол:
    Женски
    За широк повој ортопед одлучува. Нас педијатрите ни кажаа не мора веќе а ортопедот одреди до јуни да ставам до следна контрола
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Препорачуваат и во Плодност, Систина..
     
  11. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Ама на ортопед се оди на вториот месец, дотогаш педијатрите насочуваат да се става широк повој.
     
  12. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.930
    Допаѓања:
    6.729
    Пол:
    Женски
    Широк повој се става ако има потреба, ако бе се оформуваат јадрата на колковите како треба а за тоа ортопед треба да му направи ехо на колкови.
    Поголема глупост од тоа генетиката ни била таква немам слушнато искрена да бидам, туку тие се замрзнале во време на дедо ноа и даваат застарени препораки. Ставај за секој случај работава, а за машко дете посебно не убаво да му се заспуруваат гениталиите.
     
  13. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    3.292
    Де нека го пратат истражувањето, да видиме.
    Одамна никој не прави истражувања на Балканов, посебно не истражувања кои носат до национални препораки, за жал.
    Како што пиша некој погоре, препораката е останата од минатиот век, за секој случај.
     
    На Tiny Love му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.339
    Допаѓања:
    4.570
    Пол:
    Женски
    Јас сум породена во Систина пред 3месеци ниеден од педијатрите не препорача широк повој
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    1.597
    Пол:
    Женски
    Очигледно сите различно ..
    Мене во Ремедика ми кажаа откако ќе и падне папочето да и ставам .
    На ортопед на 2ипол мес исто таму и покрај доброто ехо на колкови ми рекоа да и ставам до 4мес, дури и ме "искараа" зашто до тогаш не сум ставала...
    На другарка на дежурен била во Систина и рекле да става иако има машко бебе...
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Ги замолувам членките што велат дека објаснувањата на докторите што препорачуваат широк повој се глупост да објаснат зошто го мислат тоа. За се' што ви кажуваат докторите барате научно истражување? Нели е потценувачки некој што учел минимум 12 години да го доведуваш во прашање? Сите го сакаме најдоброто за своите деца, мислите дека јас или некоја друга мајка сакаме да се малтретираме со широк повој? Пишувам овде затоа што се надевам дека некој ќе објасни, ќе знае, или ќе сподели искуство за/против.
     
  17. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    2.591
    Ортопедот каде што бев со бебе не препорачуваше широк повој.
    Други ортопеди препорачуваат.
    Не знам дали некој ќе ти го даде одговорот што го бараш.

    Јас ставив неколку пати широк повој и толку беше. Посебно последниот пат почна многу да плаче кога ја облеков така, лето спурно, кога го тргнав се смири, тогаш одлучив веќе да не и ставам. На 6 месеци бевме на преглед кај ортопед и се' беше во најдобар ред.

    Е сега ова е мое искуство, не е препорака за тебе ниту за било која друга мајка. За жал каде што потфрлуваат препораките кај нас, мора ние како мајки да носиме одлуки и да преземаме ризици...
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.930
    Допаѓања:
    6.729
    Пол:
    Женски
    Јас ти објаснив зошто се става широк повој. Ако не се оформуваат правилно јадрата на колковите. Така мене ми објасни ортопед. Но ако вас ви е мисла одете на ортопед нека го видат детето дали е за широк повој. За таа работа педијатар не е меродавен да кажува.
    А ако успеам во четврток кога ќе го носам синко на физијатар баш ќе ја прашам докторката за ширикоиот повој да видам таа што ќе ми каже.
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.312
    Допаѓања:
    24.356
    Пол:
    Женски
    Широк повој не помага за ништо. Ако не дај боже има проблем ,за тоа има соодветни помагала (каиши и сл.)

    Тоа ставање за секој случај само кај нас го има. Тотално безвезе и непотребно.
     
    На Tiny Love, Ceneva и mellow им се допаѓа ова.
  20. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    3.292
    За мене потценувачки е кога доктор со 30+ години искуство заглавил со знаењето во минатиот век, не е во тек со нови препораки на светско ниво, семинарите ги користи како можност за прошетка, а не за да биде во чекор со медицината, и уште има став ( прилично дрзок ) кога пациентите се со доза резерва кон препораките што ги дава.
    Познавам доктори ( специјалисти ) кои сеуште се гласни поборници за дубаците, иако во голем број земји веќе не ни може да купиш дубак за здраво дете.
    Најбитно е да му верувате на докторот кој сте го одбрале. Ако сте 100% сигурни во неговата стручност, тогаш слободно ставајте широк повој и не барајте мислења на форум.
     
    На Tiny Love и Ceneva им се допаѓа ова.