1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Широк повој

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 26 мај 2012.

  1. Twinja

    Twinja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    68
    Има разлика од ортопед до ортопед. Едни едно кажуваат, други друго. Мене во Мајчин дом лом ме напривја зошто сум ги носела во транспортер ќе сум ги искривела, а Видоевски вика од раѓање во транспортер, релаксатор. И за повојот јас им ставав до 2 месец и после го тргнав, не ми го трпеа децава и сега на контрола ми вика - супер, одлични се колкчињата а тоа дека ставаше широк повој - Ахам палац :wasntme:
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Имам читано за Видоевски дека е против широк повој. Тој е еден од ретките ортопеди што го забранува широкиот повој. Тие во Мајчин дом немаат појма. Ова го имам слушнато од многу мајки што таму ги носеле своите бебиња. Таму не сум го однела син ми, нити ќе го однесам.
     
    На Mravce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    тие во Мајчин дом се катасрофа за 2 минути ајде добри ви се децата :envy:
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    На тоа и мислев. Мислат дека само они знаат. Мене и сестра ми како бебиња таму не носеле.
     
  5. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    За Видоевски имам само една работа да кажам. Нека е жив и здрав, триста години да живее он, и се што е негова семка уште триста поколенија! Да не беше он, којзнае што карикатура ќе бев сега! Зборувам уште за времето кога беше на Клиника, ми ја спаси ногата, ми го спаси животот. Од тогаш па наваму, ништо не правам без негова согласност. Сега кога се спремаме за купување за беблак, прво со него ќе се консултирам дали е тоа добро или не, затоа што му верувам 100%. Златен човек, златни раце! :)
     
  6. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    кај работи Видоевски, во Скопје така? Ако знае некој нека пише локација и број
     
  7. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    леле денес шо ни се погоди една докторка ,кога бевме на вакцина лудило, хехех
    ми вика широк повој до кај 10м обавезно да ставаме , така ке мус е оформеле правилно ноџињата и колкчињата, никако да не му го вадам порано :x никако да не го седнувам , а моево веке почнува само да се крева, а пак на ноџиња во никој случај ,лелеле ама совети ни даде :?:
    абе како не се договорат овие докториве исто да кажуваат :devil:
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anata

    anata Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    22
    мојава ја носам кај видоевски,широк повој и немам ставено ниту еднаш,др.вика дека самиот памперс е широк повој
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Таа докторка не е нормална. Како можела да ти рече да му ставаш на бебето широк повој до 10 месеци. Уште и да бе г оседнуваш до 10 месеци. Се гледа дека таа докторка нема појма. Најверојатно, факултетот го завршила со врски. Заради такви неписмени доктори не ни ја бива државата. Отиди кај друга докторка и ќе видиш дека ќе ти го каже спротивното.
     
  10. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.441
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    ljubicicaa да си најдеш нов лекар подитно :!:
    А зашто и воопшто тој широк повој , каде во светот освен во Мк го препораЧуваат ?
    ако има проблем со колкЧињата ке си се најде решение , а ако е се во ред нема потреба од широк повој
    Па на топлиниве уште тоа му фали на детето , да го сварите :(

    А за седнување твоето е веке скоро 6 месеци , ако само си покажува иницијатива може и да седи
    Моево седеше стабилно на 6 месеци , ама секое дете е разлиЧно
    некое порано некое подоцна

    Да си најдеш друг лекар :)
     
  11. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    на советувалиште овде кај нај се мрднати многу, јас сум задоволна само од една маре и само таму одам....
    другите аххххх. да сум јас на власт сите ќе летат од работа
    кај која се погоди ти????
    мене та марето ми рече од полни 6 дека можам комотно да го седнувам и да го оставам на нозе колку што сака.
     
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и ние претходно одевме кај марика мислам се викаше жената е супер, и за совет и го прегледува детално, ама ете денес сабајле небеше на работа и кај некоја илиевска мислам беше отидовме , една пред пензија сигурно е , па сега не и се работи и ради реда беше цел преглед :devil: и јас ите како би ги избркала сите, па има еден куп шо бараат работа..
    а и ми викат вие родителите намерно му давате цуцли лажачки за да мојте рает да си седите дома, абе господ да чуват :devil:
    ама кога плачи дури му направам млеко нека иде таа да го чува , нема да му ја дадам цуцлата :D
     
  13. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    една со бела кратка коса???
    снежана илиевска не сум сигурна
    таа за к*р не ја бива.
    двапати син ми кај неа се погоди да го однесам за вакцината според неа ,,се беше во ред,,
    кога кажава на марето дека прима терапија и дека бевме скопје, после уште еднаш се погоди кај неа да одиме и та ми вели
    ,, а које бебе е ова, тоа со бесижитот, да се сеќавам јас ве пуштив скопје,,
    а муабетот нема врска, матичната се јавила кај началничката и началничката сигурно ги пеела таму докторките.
     
  14. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Таа со бела кратка коса е Попрцова и таа им е началника таму од лева страна што е пред вратите за советувалиште што се, јас првиот пат бев кај неа и уште еднаш никогаш. Никаков однос и никаков контак нема со родителот ги прегледува децата ради реда. А инаку сем премногу задоволна од Трајанка Лалевска или Лазаревска така нешто беше во истата просторија се заедно со оваа и од Марика Петровска префини жени и се да ти објаснат како што треба.
     
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    оваа беше со црна коса, а и ние сме презадоволни од марика , сум била и кај трајанка , ама марика мие некако поблиска и се шо ке ја прашаш објаснува а трајанка повеке сака да дели совети а ти само да ја слушаш, хехех
    гледај кога одите јавувајте се да си прашате кој е на смена, јас така правев досега и токмев кја марика да одиме ама ете денес испадна кај оваа, а беа таа и попрцова на смена, која од која :devil:
     
  16. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    ние имаме полн 1 месец, до сега не и ставав широк повој, но бевме на ортопед и тој ме советуваше да и ставам, и пробав вчера и некако како да и смета- вака епен е жива и обожава да прета, а со пеленине ја забарикадирав и жал ми падна и и ги извадив!Башка дека ја мачат гасови па само прета и успева да си олесни претајќи, а вака со пелениве тешко и иде. И сеа еве цел ден не сум и ставила, не знам што да правам?? Некои се за некои против, а ако не дај боже и се искриват колкови ли нозе ли, грижа на совест ќе имам цел живот :doh: а и всуштност за што е овој широк повој? Мајки што не сте ставале широк повој- арни ви се децата????
     
  17. Smiles

    Smiles Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Мој совет е да и ставаш, не мора до 6 месеци, но сепак за да не те гризе совест (кога веќе и ортопедот ти препорачал!). Тоа што е како забарикадирана, нека не те загрижува, ќе се навикне, а и тебе полесно ќе ти биде да ја држиш во раце. Јас на едното дете му ставав до 5,5 месеци, а на другото до 4,5 и супер се немаат проблем.
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски

    овде во Гр. не се става широк повој веке со години , ниту свекрва ми ставала на мм ниту па јас сега на ќерка ми :) и здрава права си е , тој широк повој само во мк се користи никаде на др место
     
    На nevesta му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    ај ќе пробам само преку ден да носи, навечер не.. а инаку сега ми е позгодно да ја држам без него ли со широкиот повој, некако се навикнав така па со повојот ми е страв да не ми се прекрши - доле као гипс, горе мекичко уф се ежам на помислата. Ама ај ќе пробам утре па ќе видиме. како и да е фала на одговорите ;)
     
  20. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    i jas na moite nemam stavano toa se csiti gluposti,fala bogu super mi se srcinjata