1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Широк повој

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 26 мај 2012.

  1. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Ма каков широк повој, јас воопшто и немам ставано на малата, тоа го има само кај нас останато уште од времето кога не постоеле пелени за една употреба...не гледам зошто би ги малтретирале бебињата со тоа...и кога би се установил проблем со колковите зошто се препорачуваат помагала - апаратчиња, а не широк повој?? Многу јасно нели :D
     
    На elena.mak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    не ставав ич широк повој- на контрола ни кажаа дека кукчињата се одлични и дека нема потреба од широк повој повеќе :lol:
     
  3. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Исто и јас. Ниту еден широк повој немам ставено. На 3 месеци на преглед на ортопед ни рекоа дека бебушко е одлично развиен.
     
    На kaja11 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    prvata kerka ima 22 meseci i nikogas ne i napraviv sirok povoj, eve i sega vtorata kerka e mesec ipol i i stavam najobicen pampers
     
  5. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    да прашам мамички на колку месеци се носи бебето на прв преглед на колкчина
    јас некогаш му ставам некогаш не широк повој стварно е помачно со него и потешко за бебушко
     
  6. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    во советувалиште ке си прашаш оти сега се закажува преку мој термин .јас ако не прашав немаше да ме упатат па син ми го однесов на три месеци првпат а тогаш требало да е втората контрола.
     
  7. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    баш ме интересира како помина на болница дали се чекаше многу како и обично кај нас на болница иако си заказан и дали добро прегледваат
    јас заради тоа чекање и малтретирање на детето бдејки еднас кога бев на ренген заради некој други причини едни со мало бебче се скапаја од чекање никој не се сети да ги пушти преку ред
    и како прегледваат дали добро или само ради реда
     
  8. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    матичната не закажа преку мој термин.немаше лекар кога отидов и чекавме може 45 мин.ние и уште едно бебе закажано 15мин.по нас.контролата не е некоја темелна.со ехо го гледа јадрото на колкчето.5 минутен преглед ништо посебно.контрола ни рече на 6 месеци.
     
  9. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    е баш заради тоа јас прашав во плодност прегледот е 700 денари не е нешто скап и ке знајш дека барем го прегледаат ама таму ми рекоа на 3 месеци прв преглед
    а ти викаш кога си го однесла на 3 месеци ти рекле дека сега требаше да е втор преглед
     
  10. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    да,така ми рекоа ама се секавам и првото дете порано го однесовме.не се секавам точно за возраста ама памтам оти во корпа ја носев значи била помала од три месеци.
     
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas kako sto znam prva kontrola na ortoped e koga bebeto ke napolni 40 dena.Potoa na 3,6.9 i 12 meseci. Jas prv pat ja odnesov na 3,5 meseci i ne mi rekoa nisto zosto porano ne sme dosle.Sirok povoj ne stavav, kolkcinjata se ok, sega sme 10 meseci.Ke ja nosam uste ednas na ortoped na godinkata i tolku i taka pregledot e fusarski, nadve-natri.
     
  12. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    баш поради тоа на две на три сакам да го носам воплодност не енекоја сума голема 700 денари барем знајш дека ке го прегледаат ама и таму ми рекоја на 3 месеци и да ставам широк повој до тогаш
    и стварно незнам со тој широкиот повој дали да го ставамили не
     
  13. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    ставам повој.и на првото и на ова бебе.до 6 месеци планирам да го носи иако не сум баш уверена дека помага некако повојот,ама кога лекар ке ти рече некако ми е шубе да не ставам, а и полесно ми е за креванје и држенје бебето со повојот.се погоди зимско бебе да беше на сределето незнам дали ке му ставав толку долго.ај уште еден месец ке издржиме.
     
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas koga bev na prviot pregled doktorot me prasa 'Sirok povoj stavas?' Mu odgovoriv t.e. Go izlazav deka stavam, mi veli 'Se gleda,kolkcinjata se ok,prodolzi da stavas do slednata kontrola'. Ma daj... Ke stavam sirok povoj na +40 ?! Na slednata kontrola pak me prasa,ovoj pat drtg doktor, i nemu mu kazav deka stavam.Mi veli toj dobro se sega kolk,ne mora poveke da stavas.Boze.boze...ne znam sto da kazam! Moj sovet nosi si go na privatno,ne e skapo, barem ke go pregledat ko sto treba.
     
  15. stefeli

    stefeli Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    35
    прв преглед се прави на два месеци. јас ја носев и докторката ме искара зошто не и ставав повој и ми рече контрола по 6 недели. си продолжив по мое и не и ставав и на мој термин ми закажаа дури по 12 недели. од страв дека не ставив ни еднаш широк повој бевме кај приватен и тој ни кажа да ставам широк повој (барем една пелена) но повторно не и ставив ни една :) кога наполнивме 5 месеци на контрола ни кажаа дека бебушка е супер (дури сама седеше на 5м) и докторот ни кажа контрола по проодување. така да мислам дека нема потреба од широк повој, но секој сам нека си одлучи ;)
     
  16. sanjickac

    sanjickac Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Imam nekoi nejasnotii okolu tetra pelenite.Jas kupiv na alkaloid berovo, 10 vo pakuvanje i voopsto neznaev deka postojat razni dimenzii.Koga dojdov doma i gi otvoriv nekako mali mi se vidoa, pa si vikam cekaj da proveram na net, koga gledam imalo i 80 x 80 i 100 x 100. Moite se 70 x 70. Prasanjeto mi e dali so ovie moite mozam da mu stavam sirok povoj na novorodeno bebe ili ke moram da kupam pogolemi. Koja dimenzija se vasite?
     
  17. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    И јас ги имам истите тетра пелени, не знаев дека одат по бројче, после откако те прочитав и моите 70x70 видов дека се. Веројатни тие се за новороденчиња, зошто има поголеми, нема сигурно да ги мотаме до глава ко мумиии? :lol:
     
  18. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    193
    Нема врска колкави се, јас имам различни големини. Ако се помали при широк повој ке се превиткаат три пати ако се од поголемите 4 пати. Има неколку начини како да се превиткаат пелените за повој (ке ви покажат во болница).
    Инаку и нас ни препорачаа широк повој (имам претстава дека сите педијатри го препорачуваат) и ние носевме само 1 месец. После бевме на преглед кај Д-р Видоевски кој што е против ставање тетра пелени како дополнитен повој. Имено широк повој претставуваат самите Памперс пелени коишто ги користиме така да нема потреба од дополнителни пелени. Ние се одлучивме да не ставаме па сега сме на преглед следната недела па ке видиме.
     
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Сеуште не знам дали ќе ставам широк повој или не, но во секој случај сакам да се информирам :!: . Ме заинтересираа тие Фани гаќички кои се замена за широк повој, каде ги има, која цена се, имаат ли величини, практични ли се и како се употребуваат? Врз облеката треба да им се ставаат, така?
    Попаметна и полесна варијанта ли се од тетрата пелени или исто му доаѓа?
    Се перат после секоја употреба или... :?: и отприлика колку ќе ми се потребни?
     
  20. kikus1989

    kikus1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    Nie bevne na kontrola pred 1 mesec todas imase nepolni 2 meseci i mi vika levoto kolkc e nedorazvieno :( uste bilo rano no da stavam po 2 peleni i staviv no ne sedese i bese loso i prodolziv pak so edna no i i ja vadam koga ima mn.grcevi zosto nemoz