1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шишиња, цуцли и чашки за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 29 август 2013.

 1. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.508
  Значи има тема за цуцли (лажливки) за или против, ноо не најдов тема за цуцли за хранење, пиење чајче и сл.

  Значи ме интересира со какви цуцли им давате (до)храна на бебчињата, во какви вода а во какви чајче.

  (за постарите бебчиња и сокче)

  Ние започнавме со стаклени шишиња (незнам зошто мене поубави и поиздржливи ми гледаа уште додека бев бремена, па такви купивме)

  Ги одбравме шишињата на BABYNOVA цел комплет овие три
  [​IMG]

  со тоа што имаме различни цуцли на шишињата за млеко за вода и чајче

  цуцла за млеко [​IMG]

  цуцла за чајче и вода [​IMG]

  Земавме и од шишенцата на НУК 3+1 вакви
  [​IMG]

  докупив и цуцла [​IMG]
  ама некако не ми ја сакаше, дали се имаше навикнато на оваа на БејбиНова, или многу му течеше од дупчето незнам (навистина тече повеќе) некако ја баталив, помислив дека можеби е за покасно.
  Сега се мислам да го вратам на оваа на НУК доста сите ми ја фалат, плус ја имаме ни стои така дома, а и скоро 3 месеци сме. Па ќе пробам да му ја променам сега можеби ќе му одговара.

  Е сега, бидејќи веќе сме на 150мл дохрана помислив дека можеби ќе му треба големо шише, па маж ми му купил од 300мл на Бејби Нова пластично (бидејќи приметив дека пластичните повеќе задржуваат топлина, стаклените веднаш се ладат)
  На ова шише цуцлата му е многу чудна,
  (неможам да најдам автентична слика од шишето :doh: )
  слична е, скоро иста како оваа
  [​IMG]
  и пишува дека е против грчеви.
  И пошто мм не се распрашал доволно незнам дали можам да ја користам за млеко (нема форма на брадавица) ил само за вода и чајче.
  Или за млеко сепак ќе мора ја да докупам (бидејќи и се доиме по малку па не сакам да ме одбие заради цуцлата) :)
   
  На bucale му/ѝ се допаѓа ова.
 2. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Nie gi koristime sisnjata na Nuk i sum zadovolna sega za sega ....imame i stakleni i plasticni sisnja ....Pocnav cajce da i davam vo ovaa sise i na toa si ostanavme


  Za mleko i kupiv specijalno stakleno sisence no nekako ne ni odese pa se vrativ pak na istoto kako sto i davam cajce....eve ovaa staklneno go imame

  Cuclite za sisnjata na Nuk se edinstvenite koi kerka mi gi prifati , a cucla lazlivka koristime na baby nova mislam bese ....Neznam zosto ne gi saka na Nuk lazlivkite :(

  HeidiDiWalt poslednata slika sto ja stavi od cuclata i seseto...Mene mi gi preporaca patronaznata bas toj vid na cucli radi cicanjeto neli no nikako ne sakavme da ja fatime.Kupuvav i specijalna lazlivka takva ne ja ni stavi vo usta :)
  Za odbivanjeto neznam sto da ti kazam i mojata cicase i seuste cica od mene a cajce od raganje pie so Nuk cuclite...
   

  Прикачени фајлови:

  На mihael4u и ddevojce им се допаѓа ова.
 3. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.018
  Пол:
  Женски
  Ние до 5 и пол - 6 месеци не користевме шишиња и цуцли. Потоа откако почнавме со дохрана за да пие вода купив на Babynova како првото од HeidiDiWalt, сменив неколку цуцли, па чашка со клунче, друго шише со широко грло, па само од чашка, од лажиче, од шише вода Јана директно, се пробав и не сака да пие.
  Пие ретко по некоја голтка, ја плука, многу ретко да испие 10 мл вода, а си јаде убаво и после јадење знае да си цица, изгледа млекото го заменила со вода. :?:
  Јас викам се' знае, ама не знае да пие вода. :lol:
   
 4. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  553
  ние од прв ден па досега користиме се на бејби нова, шишиња пластични, стаклени, цуцли лажачки , чавче за вода, лајчиња , чинивчиња и супер се покажале ;)
  ме интересира дали има поголеми шишиња конкретно пластични , имаме од 250 мл,ама синко навечер кога го допива млакото гледам дека бара уште??
  а на почеток до кај 5м користевме каучукови цуцли, а после почнавме со силиконски, само лажачката ние пак каучукова :)
   
 5. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.508
  Mене најмногу ми ги сака маливе на БејбиНова со цуцлите за млеко пиење со форма на дојка (исто на бејбинова)...само кај шишенцата имам проблем што ми се веќе мали, што брзо ја менуваат температурата (бидејќи се стаклени) и најголем проблем ми е што имаат тесен врат па навечер поспана кога станувам да го наранам пола мерица ја истурам надвор од шишето (Мериците на НАН се само малку помали од отворот и ептен треба да внимаваш за да погодиш) :)

  Пробав пак со НУК шишенцето, нема шанси, неможе да пие прасе се прави многу му тече. Јас незнам дали е можно да сум направила грешка кога ја купував цуцлата, оваа што ја купив да е за покасно. Навистина е големо дупчето.

  Значи оваа цуцла е за млеко? Мене тоа ме бунеше цело време, сега на синко му давам чајче од неа да пие.

  Ама и онака не ми е битно веќе бидејќи сношти секна млекарата скроз =( И од сега ќе сме само на дохрана.. ;(
   
 6. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.254
  Допаѓања:
  5.110
  јас му ја земав на чико во форма на града од 4+ но не фати шишенце, така да се дохрануваме а сокчиња и водичка на пиеме, само храна и цице :tmi:
   
 7. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  460
  Јас имам ваквo шише. Од ЕнциМенци на попуст го земав. 300 ден+ гратис цуцли за +3 или +6 месеци. Стнадрад цената им е 450ден само за шишето.
  Освен што се епрен квалитетни, овие цуцлу имаат вентил што го испушта воздухот за да не го голта бебето. А мене ми одгвара и на пумпата за одмолзување

  [​IMG]
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.356
  Пол:
  Женски
  Додека да наполни син ми 6 месеци, млеко му давав во стаклено шишенце Chicco. После тоа, почнав да му давам млеко во пластично шишенце Nuby (со рачки). Причина за тоа беше што син ми од 6 месеци почна сам да го држи шишенцето во раце. За да не ги искрши стакленото шишенце, му купив пластично шишенце. Вода и чај му давав во пластично шишенце кое што го купив од Џамбо. Откако наполни 6 месеци, вода му давам во пластично шишенце Baby Nova (со рачки).
   
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  BabyNova шишенцето го имаме за млеко-ама многу му тече и често се засркнува.
  Па земавме од нук од таа како маjчина града, и со неа супер си се снаогаме.
   
 10. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Почнавме со Нук цуцлите, само тие ги прифаќаше без да се дави, потоа преминавме на беби нова . Калина сеуште не знае д апие од неанатомска цуцла т.е од овалната се пиеме од анатомска силиконска цуцла само за чај со еден отвор а за млеко со друг, шишиња сум користела нук, бејби нова, нуби, чико. а откако наполни една година имам комплет шишиња од џамбо купено само си до купувам цуцли
   
 11. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  ние користиме се од НУК и сум многу задоволна, керка ми убаво ги прифати уште на болница (Плодност-Битола) им даваа прибор од нук и по препорака на сестрите и за дома купивме... и не зажаливме.. ви ги препорачувам..
   
  На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.540
  Majki mozete li da mi ispratite slika od cucla za sise isto ili slicno kako bradavicata na gradata da znam kako Izgleda cuclata
   
 13. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.705
  Допаѓања:
  76.471
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   13,6 KB
   Прегледи:
   242
  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   29,7 KB
   Прегледи:
   237
  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   8,1 KB
   Прегледи:
   233
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.488
  имам шише од нук..како на сликата(зеленото)..

  цуцлата што беше на шишето ни течи премногу и мн се засркнуваме...ме интересира дали овие цуцли би одговарале за на ова шише или можеби има вакви цуцли од нук?
   

  Прикачени фајлови:

 15. auroraa

  auroraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  839
  Јас овие ги зедов во зегин беа две за 340 денари
  [​IMG]
   
  На Mari* и RHS им се допаѓа ова.
 16. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.705
  Допаѓања:
  76.471
  Пол:
  Женски
  многу ми се убавки овије шишенца :( овде нема такви :( штета
   
 17. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.540
  A podobro li e czclute da se kako pupkite na.majkata ili???
   
 18. RHS

  RHS Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  60
  и јас ги користам, ние имаме 5 вакви шишиња, три мали и две големи, и презадоволна сум
   
  На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  396
  Ние за балерината моја го земавме ова шишенце многу е убаво,на цуцличката има и отвор за воздух (нели да не го голта бебето)
  [​IMG]
  И оваа цуцла лажалка силиконска е и со облик на брадавица
  [​IMG]
   
 20. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.540
  Zenski aj mala.pomos.ako moze...barav sisinja.deneska i vidov komplet vo torba na chicco so tri sisinja cucli i cucli lazalki..ama cuclute na sisinjata bea zolti.ne moze da se otvori torbata zapecatena e da gi vidam...ako najdam slika ke vi pustam ama so znam aj upatete me ve molam..