1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шишиња, цуцли и чашки за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 29 август 2013.

  1. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    жолтите цуцли се каучукови и помеки се од силиконските.пред да се породам купив силиконски и лажачка и за шише па бебулево ги нејкеше,(лажачката додуша пак ја нејки)ама пие од другата.не можеш да знаеш пред време,затоа не купувај многу скапи и многу на број од ист модел.
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    U golema dilema sum sakav na nuk da kupam ama nemase od 0 meseci ...imase stakleni ama nekako pa cuclite ne me bendisaa..procitav na nekoj cucli imalo i otvor za vozduh jas ne sretnav takvi...najverojatno ke kupam sisinja pa cuclite ke gi dokupuvam ako treba..ne znam ..se izv za lat
     
  3. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Јас имам на НУК и кога беше мала ми беа практични бидејќи има само едно дупче па полека тече млекото а моето бебе беше стрвно па со другите цуцли се засркнуваше. Кога подпорасна преминав на цуцла 6+ и не и течеше доволно брзо па се нервираше. Тогаш си земав Авент и до денеска нив ги користам.
     
    На mamavonajava му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    цуцлите на бебинова каучуковите се со таков отвор за воздух ,такви користам јас.а лажачки на нук имам и силиконска и каучукова и не се екстремно скапи.во џамбо ги има.
     
  5. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    шишенце за бебе

    моето бебе е само 2 месеци....го дојам,,,но ми викаат дека треба чајче и вода да му давам,,пробувам со лајче но сосем малку пие...дали да пробам со шишенце?
     
  6. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    нема потреба ни од чај ни од вода ако е само доено бебе.моето е на комбинирана исхрана(доенје+ад)па не давам непотребни течности.ке дадам кога ке почнеме со цврста храна.ако веке одлучиш да дадешпробак со шприц.
     
  7. mamavonajava

    mamavonajava Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Цуцлите на Tommee Tippee и новите на Avent имаат отвор за воздух, додека старите на Авент имаат прстен кој се наоѓа помеѓу шишето и пластичниот дел кај што стои цуцлата ( јас овие ги користам за малата и мислам се совршени) и од тука циркулира воздух, но никако не капе. Е сега на Авент се малку поскапи, но мислам дека се исплатат за сите пари. Има цуцли 0+, 1+ , 3+ , 6+ и -3+ ( оваа цуцла има ваков отвор - и во зависност од тоа како е поставен отворот толку тече ) :)
     
  8. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    http://www.nuk-usa.com/0-6months/bottles-and-accessories/orthodontic-replacement-nipples.aspx
    ние купивмне шишенце од нук оди заедно со цуцлата, и тоа има 0+ или 6+ имаи одделно само цуцли и тоа со отвор си се за воздух сите и плус отворот за течење можи да е мал, среден и голем.. ниекупивме од битола во крле врле
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    eve sum i jas, na maloto mu zemav dve sisenca ednoto e od tommie tippie od 0+ plasticno , i edno baby nova stakleno, sterilizator nemam no me interesira dali moze da gi vrijam velat deka staknelite pukale od vrienje, a plasticnite se izoblicuvale, ke ve molam za sovet, sakam da znam kako mozam da im pravam dezinfekcija i sterilizacija vo domasni uslovi????
     
  10. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476

    Јас имам томи типи и стаклено на чико. Имам серилизатор за во микро. ама ако немаш можеш да го ставиш во еден пластичен сад прелиј го со врела вода и поклопи го нека отсојат така некое време (откако ќе ги измиеш убаво со посебен сунгер за бебето и менувај го почесто затоа што тоа е една од нај нечистите работи што ги имаме дома)
     
  11. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    емилијамак еве јас да споделам искуство.. стаклено шише до сега не сум користела, меѓутоа имам пласточни од нук .. еднаш од незнаење ми се случи зоврив вода, и ја кладов во шишенцето одма, се спремивме и ајде на чао .. кога требаше да ручка цуцата моја го извадив шишето имаше што да видам :o :o :o шишето собрано од едната страна од топлината..вечерта набрзина го измив со ладна водаи го оставив... наредното сабајле реков да видам што е како е и верувале или не шишето беше исправено, неб се познава од којастрана нбеше собрано.. не ми се веруваше сеуште го користиме истото.. а воврска со избелувањето јас ги вријам, кај нук е многу мала работа минимално избелување.. поздрав
     
  12. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    mene mi rekoa od prodavnica da gi poparuvam so vrela voda i soda bikarbona za dezinfekcija deka ne mora da se vrijat, samo da se poparuvat
     
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas vakvi sisinja kupiv za nojata bebuska, me interesira dali nekoja mamicka ima iskustvo so ovie cucli???
     

    Прикачени фајлови:

  14. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    eve ovie gi zemav jas imate li iskustvo
     

    Прикачени фајлови:

    • images (1).jpg
      images (1).jpg
      Големина на фајлот:
      5,4 KB
      Прегледи:
      263
    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      5,8 KB
      Прегледи:
      260
  15. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    Емијлија јас ги користам од Томмее Типпее и ги вријам од прилика еднаш неделно, првин се малку како бели но после со тек на миење им се губи, но не се изобличуваат. Еве 5 месеци како ги користам и уште како нови се :)

    И добро е што кога е помлако млекото или чајот шишето не тече само од себе ако го свртиш наопаку, така да кога ке порасне бебето слободно можеш да му га дадеш шишето само да пие, и да го фрли и превртува нема да тече :D
     
  16. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    a dupcinjata sto se obelezani na cuclata tolku li golemi treba da se??? posto ima dve dupcinja pretpostavuvam deka ednoto e za vozduh???
     
  17. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60

    Од страна е за воздух, и ке приметиш кога пие бебето млекце како мали балончиња излегуваат од дупчето од страна, тоа е така за бебето да не голта воздух кога пие за да нема грчеви, и не бери гајле не тече од страна кога пие бебето.
     
  18. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337

    Добар избор си направила. Јас користам се што постои од Нук. Од цуцли, лажачки, играчки, привезоци за лажачки, гуми за заби, стерилизатор, сјај за шишиња, четка за миење шишиња, чешелче, пумпица за носе... итн итн.. буквално се што имам ми е од нук.. и сум презадоволна!!! Ем на бебето воздух не му оди додека пие, ем се квалитетни.. Јас истите шишиња ги користам еве скоро 6 месеци и како нови се.

    Пластичните не ги вријам пошо ми е страв да не им се случи нешто, па ако некоја од вас има вриено пластични шишиња нека ми каже како ги врие и на колку степени.

    Последно купив шише од томи типе... интересно е.. ми го фалеа многу исто како овие од нук не пушта воздух и плус ако си го свртел наопаку не течело ништо од него.. ќе видиме како ќе се покажат.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    јас ги вријам и цуцлите и шишинјата.во тенџере на рингла ги ставам,вода да ги покрие и ги оставам да провријат 5 мин.ги вадам и ги оставам на чиста крпа дасе исусат.и лажашката цуцла ја ставам одвреме навреме. шишинјата се разбира претходно измиени од содржината.
     
    На TheEkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Znaci gi mies so sjajce sisinjata pa gi stavas da vrijat, posle vrienjeto ne gi plavas so voda otkako ke istinat..a stavas li nesto vo vodata.dodeka vrijat na primer soda ili slicno????