Шишиња, цуцли и чашки за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 29 август 2013.

 1. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  73.895
  Пол:
  Женски
  жолтите цуцли се каучукови и помеки се од силиконските.пред да се породам купив силиконски и лажачка и за шише па бебулево ги нејкеше,(лажачката додуша пак ја нејки)ама пие од другата.не можеш да знаеш пред време,затоа не купувај многу скапи и многу на број од ист модел.
   
 2. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  4.193
  U golema dilema sum sakav na nuk da kupam ama nemase od 0 meseci ...imase stakleni ama nekako pa cuclite ne me bendisaa..procitav na nekoj cucli imalo i otvor za vozduh jas ne sretnav takvi...najverojatno ke kupam sisinja pa cuclite ke gi dokupuvam ako treba..ne znam ..se izv za lat
   
 3. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.154
  Јас имам на НУК и кога беше мала ми беа практични бидејќи има само едно дупче па полека тече млекото а моето бебе беше стрвно па со другите цуцли се засркнуваше. Кога подпорасна преминав на цуцла 6+ и не и течеше доволно брзо па се нервираше. Тогаш си земав Авент и до денеска нив ги користам.
   
  На mamavonajava му/ѝ се допаѓа ова.
 4. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  73.895
  Пол:
  Женски
  цуцлите на бебинова каучуковите се со таков отвор за воздух ,такви користам јас.а лажачки на нук имам и силиконска и каучукова и не се екстремно скапи.во џамбо ги има.
   
 5. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  шишенце за бебе

  моето бебе е само 2 месеци....го дојам,,,но ми викаат дека треба чајче и вода да му давам,,пробувам со лајче но сосем малку пие...дали да пробам со шишенце?
   
 6. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  73.895
  Пол:
  Женски
  нема потреба ни од чај ни од вода ако е само доено бебе.моето е на комбинирана исхрана(доенје+ад)па не давам непотребни течности.ке дадам кога ке почнеме со цврста храна.ако веке одлучиш да дадешпробак со шприц.
   
 7. mamavonajava

  mamavonajava Активен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  Цуцлите на Tommee Tippee и новите на Avent имаат отвор за воздух, додека старите на Авент имаат прстен кој се наоѓа помеѓу шишето и пластичниот дел кај што стои цуцлата ( јас овие ги користам за малата и мислам се совршени) и од тука циркулира воздух, но никако не капе. Е сега на Авент се малку поскапи, но мислам дека се исплатат за сите пари. Има цуцли 0+, 1+ , 3+ , 6+ и -3+ ( оваа цуцла има ваков отвор - и во зависност од тоа како е поставен отворот толку тече ) :)
   
 8. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  http://www.nuk-usa.com/0-6months/bottles-and-accessories/orthodontic-replacement-nipples.aspx
  ние купивмне шишенце од нук оди заедно со цуцлата, и тоа има 0+ или 6+ имаи одделно само цуцли и тоа со отвор си се за воздух сите и плус отворот за течење можи да е мал, среден и голем.. ниекупивме од битола во крле врле
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 9. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  206
  eve sum i jas, na maloto mu zemav dve sisenca ednoto e od tommie tippie od 0+ plasticno , i edno baby nova stakleno, sterilizator nemam no me interesira dali moze da gi vrijam velat deka staknelite pukale od vrienje, a plasticnite se izoblicuvale, ke ve molam za sovet, sakam da znam kako mozam da im pravam dezinfekcija i sterilizacija vo domasni uslovi????
   
 10. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  458

  Јас имам томи типи и стаклено на чико. Имам серилизатор за во микро. ама ако немаш можеш да го ставиш во еден пластичен сад прелиј го со врела вода и поклопи го нека отсојат така некое време (откако ќе ги измиеш убаво со посебен сунгер за бебето и менувај го почесто затоа што тоа е една од нај нечистите работи што ги имаме дома)
   
 11. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  емилијамак еве јас да споделам искуство.. стаклено шише до сега не сум користела, меѓутоа имам пласточни од нук .. еднаш од незнаење ми се случи зоврив вода, и ја кладов во шишенцето одма, се спремивме и ајде на чао .. кога требаше да ручка цуцата моја го извадив шишето имаше што да видам :o :o :o шишето собрано од едната страна од топлината..вечерта набрзина го измив со ладна водаи го оставив... наредното сабајле реков да видам што е како е и верувале или не шишето беше исправено, неб се познава од којастрана нбеше собрано.. не ми се веруваше сеуште го користиме истото.. а воврска со избелувањето јас ги вријам, кај нук е многу мала работа минимално избелување.. поздрав
   
 12. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  206
  mene mi rekoa od prodavnica da gi poparuvam so vrela voda i soda bikarbona za dezinfekcija deka ne mora da se vrijat, samo da se poparuvat
   
 13. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  4.193
  Jas vakvi sisinja kupiv za nojata bebuska, me interesira dali nekoja mamicka ima iskustvo so ovie cucli???
   

  Прикачени фајлови:

 14. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  206
  eve ovie gi zemav jas imate li iskustvo
   

  Прикачени фајлови:

  • images (1).jpg
   images (1).jpg
   Големина на фајлот:
   5,4 KB
   Прегледи:
   246
  • images.jpg
   images.jpg
   Големина на фајлот:
   5,8 KB
   Прегледи:
   244
 15. RHS

  RHS Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  58
  Емијлија јас ги користам од Томмее Типпее и ги вријам од прилика еднаш неделно, првин се малку како бели но после со тек на миење им се губи, но не се изобличуваат. Еве 5 месеци како ги користам и уште како нови се :)

  И добро е што кога е помлако млекото или чајот шишето не тече само од себе ако го свртиш наопаку, така да кога ке порасне бебето слободно можеш да му га дадеш шишето само да пие, и да го фрли и превртува нема да тече :D
   
 16. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  206
  a dupcinjata sto se obelezani na cuclata tolku li golemi treba da se??? posto ima dve dupcinja pretpostavuvam deka ednoto e za vozduh???
   
 17. RHS

  RHS Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  58

  Од страна е за воздух, и ке приметиш кога пие бебето млекце како мали балончиња излегуваат од дупчето од страна, тоа е така за бебето да не голта воздух кога пие за да нема грчеви, и не бери гајле не тече од страна кога пие бебето.
   
 18. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  330

  Добар избор си направила. Јас користам се што постои од Нук. Од цуцли, лажачки, играчки, привезоци за лажачки, гуми за заби, стерилизатор, сјај за шишиња, четка за миење шишиња, чешелче, пумпица за носе... итн итн.. буквално се што имам ми е од нук.. и сум презадоволна!!! Ем на бебето воздух не му оди додека пие, ем се квалитетни.. Јас истите шишиња ги користам еве скоро 6 месеци и како нови се.

  Пластичните не ги вријам пошо ми е страв да не им се случи нешто, па ако некоја од вас има вриено пластични шишиња нека ми каже како ги врие и на колку степени.

  Последно купив шише од томи типе... интересно е.. ми го фалеа многу исто како овие од нук не пушта воздух и плус ако си го свртел наопаку не течело ништо од него.. ќе видиме како ќе се покажат.
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 19. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  73.895
  Пол:
  Женски
  јас ги вријам и цуцлите и шишинјата.во тенџере на рингла ги ставам,вода да ги покрие и ги оставам да провријат 5 мин.ги вадам и ги оставам на чиста крпа дасе исусат.и лажашката цуцла ја ставам одвреме навреме. шишинјата се разбира претходно измиени од содржината.
   
  На TheEkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  4.193
  Znaci gi mies so sjajce sisinjata pa gi stavas da vrijat, posle vrienjeto ne gi plavas so voda otkako ke istinat..a stavas li nesto vo vodata.dodeka vrijat na primer soda ili slicno????