Шишиња, цуцли и чашки за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 29 август 2013.

 1. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  73.895
  Пол:
  Женски
  не ништо не ставам ,па вријат во чиста вода ,нема потреба од плакненје.
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  330
  И јас ја мијам лажачката .. ја вријам во вода и сјај. За пластичните ми беше страв да не се стопат.. баш денеска ќе ги извријам сите. Фала многу. :*
   
 3. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  ги имаме истите шишенца само друг дезен.. презадоволна сум .. ми ги препорача главната сестра во Плодност и не зажалив.


  екатерина јас ги вријам пластичните значи најпрво ги мијам со четка и сјај и потоа ги вријам во тенџерче 5 минути, и потоа плакнам со ладна вода (топло, па ладно се уништуваат сите бактерии) инаку после секој оброк ги попарувам со врела вода. од Нук моментално користиме цуцла 6+ со клунче и таа не течи кога шишето е свртено наопаку.
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  428
  Пол:
  Женски
  Od site cucli i sisnja sto postojat na ovoj svet kerkami samo ovaa cucla ja saka :) i kako sto kaza thekaterina dobri se super se....imam i stakleni i plasticni i gi vrijam i dvete so se cucli .....dosega ne sum videla nekakov problem ....koristam na nuk se...samo moras da vnimavas koga ke si kupivas cucli po dve vo paketce sto stojat obavezno da pisuva od 0 do 6 i plus toa pisuva S ili M....S ke vi bide taman za ppcetok M tece poveke nie posle 6 meseci ja smenivme so M ....isto i lazalka koristime od nuk silikonska....
  Inaku da ti kazam deka ovie cucli za sisnjanse fakat isto i na sisinjata beauty baby pa taka ke mozes i od tie sisinja da si.kupuvas :) malku se poeftini na beauty baby sisinjata ne se izgor kako na nuk ...
  I da ne zaboravam moras da vidis bebceto dali ke ja prifati zatoa ne kupuvaj sega mnogu sisinja od edna marka t.e cucli :)
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kostadinka24

  kostadinka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2012
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Devojki i jas koristam sisinja cucli na nuk i me interesira dali e vo red posle sekoe jadenje da se stetiliziraat?me interesira posebno za cuclata na siseto da ne se smacka :^) se izvinuvam za lat od mob pisuvam
   
 6. mihael4u

  mihael4u Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  22
  после секое јадење попари ги со топла вода.. а секој 3 ден можиш да ги стерилизираш..јастака правам .. инаку Нук (како што пишав погоре) нема никаква мака од стерилизирање ниту бојата ниту формата .. ништо
   
 7. DanielaXyz

  DanielaXyz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  5
  Какви се вашите искуства со вакви цуцли? Потребни и корисни ли се?

  [​IMG]
   
 8. guguence

  guguence Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  313
  Пол:
  Женски
  [​IMG]девјки каде можам да си купам вакво шишенце
   
 9. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  Видов во Рамстор во супермаркетот пред некој ден вакви шишиња на Нук со јунаците на Дизни.
   
 10. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  ние купивме од чико шишенца 150 мл...ги вријам во тенџере со малку сјај...па потоа убаво ги плакнам со вода...
   
 11. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  A од кога почнавте да користите шишиња? Еве ако бебето си цица од града, нели е препорачливо до 6 месеци да биде само на мајчино млеко?
   
 12. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  4.193
  Kerka mi ne gi saka sisencata,probuvam cajce da i da dadam ne ja saka cuclata, navikbata e na bradavicata na grada
   
 13. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Јас користан на NUK и Tigex. Цуцлите на Нук повеќе ги сака, таа на тигекс му е чудна дека е силиконска.
   
 14. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.704
  Допаѓања:
  4.985
  Пол:
  Женски
  Ние имаме 3 шишенца. На дизни, канпол и нуби. Ги имам пробано и сите ги сака не прави проблем за тоа
   
 15. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.156
  Допаѓања:
  4.933
  мене сега ми фати шише на скоро 11 месеци предходно од чаша ми пиеше нејкеше цуцла
   
 16. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.681
  Допаѓања:
  24.912
  Јас треба денес да и купам шишенце на мојава бебушка па се мислам какво да земам.
  Ми ги пофалија малите пластични на Tommee Tippee, наводно од нив бебињата немале грчеви, ама па со силиконска цуцла се и потврда е, не знам дали ќе биде добра за мало бебе.
  Се мислев дали да го земам малото стаклено шишенце на Baby Nova и да ставам од помеките цуцли (тие жолтите, не знам како ги викате :$ ) можеби повеќе одговараат за новороденче.
  Не знам кои се подобри. :?:
   
 17. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.942
  Пол:
  Женски
  snegulkata баш понапред има доста мислења околу шишиња за новороденче. Еве пак ќе нагласам дека, селиконска цуцла не е баш најпрактична зошто е потврда. Затоа земи си каучукова. Мене на Нук и на Беби Нова ми се најдобри. Нук е поскап ама со Tommee Tippee не би го успредувала. Тоа е мое мислење сепак ;)
   
 18. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.677
  Пол:
  Женски
  Мамички мене ми треба совет,малава е 24/24 со цуцла во уста,значи нема шанси да заспие ако ја нема цуцлата потоа кова пие млекце и пак ја бара цуцлата инаку плаче се нервира.
  Се подготвуват забчиња и сакам да и го намалам цуцлата,сум пробала многу пати кога ја спремам за спиење нема шанси без неја да заспие,кога е будна гледам нешто да ја забавувам за да не ја бара и дамо 5мин и пак исто плаче се неевира...
  Не ја сакам ова цуцла толку да ја има,совет?
   
 19. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.111
  Допаѓања:
  17.358
  Пол:
  Женски
  Уште е мала за да ја одвикнеш од цуцлата,(гледам на стикеров ти пишува дека е 4 месеци) по мое би ти препорачала да почекаш да и излезат барем предните забчиња па после пробај одвикни ја.оти вака ќе ти е многу нервозна,во исто време и од цуцла да се одвикнува а и заби да вади не е лесно, ќе ја бара цуцлата а од друга страна ќе се нервира од забите, а вака со цуцлето ќе си ги чешка и небцата.ова ти е мое мислење и совет,па кажи што ќе одлучиш
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  4.193
  Иииии цуцлаа. Леле мори мајко што ќе правам ако не е цуцлата. Ако не и е цицето во уста, тогаш и е цуцлата. Не ја одвикнувај сега од цуцлата бидејќии ќе ти треба. Запчиња ќе вади, ќе се нервира а без цуцла едвај ќе се смирите. Понатака
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.