Шишиња, цуцли и чашки за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 29 август 2013.

 1. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.677
  Пол:
  Женски
  Да и јаас така си мислам дека и забчиња и носат нерва па и тоа со цуцлава :^) ме плаши да не има проблеми покасно со вилицата( на една роднина сега девојчето има проблеми со зборувањето бидејки беше долго со цуцла)
  Па ништо ке оставам сега за сега така,немам намера да ја нервирам и плачам бидејки и така има нерва што почна забчиња да се спрема.
  Ви благодарам за советите :)
   
 2. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.111
  Допаѓања:
  17.358
  Пол:
  Женски
  Штом ти било страв требало од почеток да не ја заучуваш со цуцла,а за тоа со вилицата мислам не е исто кај сите, еве јас сум жив пример до сега немам слушнато за друг да има цуцано цуцла по долго од мене,дури ми е страм и да кажам дека до 7 год. Сум била со цуцлата во уста :tmi: па вилицата ми е во ред.
  А пак керка ми никогаш цуцла не фати,беше плачка голема и се мачев и ја давав на сила да ја фати цуцлата ама не ја сакаше
   
 3. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.677
  Пол:
  Женски
  Се надевам нема да имаме проблеми иако не сме големки до толку,она никако не се миреше уште од почеток само чучлаа и сеуше е така,малце по малце натака ке ја тргнеме некако :)
   
 4. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.144
  Допаѓања:
  39.486
  Пол:
  Женски
  Мамички ќе може да ми кажете каде да најдат шишенце со цуцла на Нук?
   
 5. ubavka1

  ubavka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2013
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  390
  https://www.facebook.com/bebicentar.nuk?fref=ts
  можиш да си порачаш од овде или види во џамбо
   
 6. Rusi

  Rusi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  323
  Пол:
  Женски
  Има во Џамбо, пред некој ден купивме
   
 7. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.352
  Допаѓања:
  24.171

  Во Џамбо се најевтини. Јас земав две (стаклени) по 350 денари од таму. Има и во Карфур и горе во една продавница во Сити Мол (истата ја има и во Лептокарија)...

  Инаку ние уште пред да имаме цел месец пиевме од шишенце, а сега сме заборавиле и еве веќе цел месец се мачиме да фатиме. Жеден е за водичка а врска нема од пиење. :D

  Цуцла никако не сакаше да фати, сега исто е и со шишенцето. :worried:
   
 8. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.718
  Допаѓања:
  18.815
  Пол:
  Женски
  Од раѓање до пред два мееци користевме пластично шишенце на бејби нова [​IMG]
  а сега користиме големо шишенце во крушковидна форма ( неможам да најдам исто или слично ) кое ни го препорача аптекарката за полесно и поудобно држење , исто така пластично само цуцлата си ја сменивме неможеше да пие од таа многу големо дупче имаше и се засркнуваше . Лажалка имаме како оваа на сликата ( зелената ) [​IMG] за сокче користиме мало шишенце до 75 мл пластично и округло како топче е и со поширока цуцла поради густите сокчиња .
   
 9. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Ние користиме каучукова ама незнам до кога имаме неполни 6 месеци??
   
 10. * Zence *

  * Zence * Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  180
  Пол:
  Женски
  За тие сто се на АД ви ги препорачувам шишињата на МАМ антиколок помагаат околу грчевите :)
   
 11. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Мајки дали има некоја искуство со цуцла со обллик на НУК а е од латекс, на маж ми му реков со облик ама да е од каучук како и предходните две ама он неможел да најде и купил од латекс, а имаме 6 месеци иако ја гризе за заспивање си ја бара цуца.
   
 12. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.444
  Jas imam od nuk i super e. Imam i od baby nova i da ti kazam nemaat nekoja razlika. Moze poretko voda malku da se sobere no ce ja stisnes 2-3 pati i nema gajle.
   
 13. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  А од латекс ли е?
   
 14. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.444
  Da ( silikonski)
   
 15. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  А латекс и силикон исто е? Јас мислам не. :|
   
 16. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.444
  Mislam deka e isto ama pa me zamisli sega.:wasntme: Aj nekoj moze podobro ce znae
   
 17. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.144
  Допаѓања:
  39.486
  Пол:
  Женски
  Не знам кај да прашам па ќе прашам овде. Сакам да и купам на малата чашка со клунче ама не знам од која :?: Од кои чашки Вие користите и дали сте задоволни? :)
   
 18. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  302
  Ние користиме од тие авент на philps. Досега се покажало како добра. Цената е околу 500-600 ден.
   
 19. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.144
  Допаѓања:
  39.486
  Пол:
  Женски
  @Melinara од кај го имате земено?
   
 20. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  302
  Ги имаш во аптеките на еурофарм,а можно е и зегин да го имаат. Лично јас го земав mothercare.
   
  На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.