Шишиња, цуцли и чашки за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 29 август 2013.

 1. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  1.756
  Пол:
  Женски
  Девојчето праша, па затоа. :)
   
 2. BY<3

  BY<3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2019
  Пораки:
  524
  Допаѓања:
  1.413
  Овие се од 6 месеци нагоре, кога ќе може самостално да ја држи :)
  На моето две различни му купив но не пропи од ваква, се што е со силикон не сака да смисли. Со лајче давам најчесто вода.Најдобро е да купиш некоја поефтина да видиш дали ќе ти фати. Оваа од мам што ја имаш постирано не е скапа мислам можеш да ја пробаш за почеток.
   
  На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. babyboy1

  babyboy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  827
  Допаѓања:
  2.432
  Пол:
  Женски
  А има некои за помали? 4+ сме и сега некое време почна ние ако оиеме кафе да посига по филџанот па му давам вода со чаша обична зинува посига со раце и пие..ама многу ми се водени па да му земам некоја можи ќе сака од ваква ко ќе почниме со дохрана
   
  На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  324
  Допаѓања:
  315
  Пол:
  Женски
  Па има и 4+ вакви исти на мам.
   
  На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  1.743
  Допаѓања:
  2.935
  Пол:
  Женски
  Сите деца прават така. Сакаат да видат што правите вие, љубопитни се. Рано е уште да пие само од чаша.
  За почеток пробај со чашки со дршки, има убави со вакуум. Јас имам на мам и на бејби лов, едната е 300, другата 180 200.
   
  На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. babyboy1

  babyboy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  827
  Допаѓања:
  2.432
  Пол:
  Женски
  Е па затоа дека е мал и јас сакам да земам од овие..мам и нук во зегин ги има??
  Бејби лов во дм знам ама немам дм овде во прилеп..
   
 7. BY<3

  BY<3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2019
  Пораки:
  524
  Допаѓања:
  1.413
  Има мислам на Томи Типи за 4+ и на Мам како што кажа @Ceculka .
  Може да му купиш да се вежба, само стави му водоотпорно лигавче или тетра кај вратчето, и остави го само нека си пробува. Нека се вежба одсега подобро. Ако не сака од тоа, чашата тука е. :D
   
  На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  324
  Допаѓања:
  315
  Пол:
  Женски
  А тие некако ми чудно изгледаат? Да не течат многу? Страв ми е да не се задави :D
   
  На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. babyboy1

  babyboy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  827
  Допаѓања:
  2.432
  Пол:
  Женски
  Па се надевам ќе сака а и попрактични се дека со рачки се..тој дека ад пие и навикнат е од шише и сега ко ќе му давам посига и сам го оставам да го држи..некогаш го додржува додека го допие а некогаш па му паѓа и пак му го давам..
   
  На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  1.743
  Допаѓања:
  2.935
  Пол:
  Женски
  Јас разбрав чаша сакаш без клун. Грешка. :D
  Мам има во еурофарм. :)
   
  На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  3.436
  Допаѓања:
  9.183
  Пол:
  Женски
  На почеток додека давав ад пиеше од медела шише со калма цуцла, задоволна сум, ми се одби од шишето, а не од градата. Имам и авент неколку шишиња ама сега не сака никакво, прави фаци како да се гади.

  Цуцла каква да му купам некоја поубава и голема? Овие од енци менци на Чико ич не ги сака и мали му се некако,исто и на авент не ги сака.
   
  На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BY<3

  BY<3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2019
  Пораки:
  524
  Допаѓања:
  1.413
  Една познаничка од ваква чаша за 8+ месеци што е даваше. 41CJCbWVd+L._AC_SY400_.jpg Малото беше тогаш околу 5+. Никако не сакаше да прифати од тие со клунче или било какво шише.
  Па му го тргна тој горниот дел на чашкава и тетра под вратчето, и така му даваше, секако со нејзина помош, инаку ако даде само да пие жива вода ќе се направи :) Ова исклучиво за деца што не прифаќаат цуцла или клунче, но некој деца немаат проблем со прифаќање.
   
 13. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  5.059
  Допаѓања:
  30.985
  Пол:
  Женски
  Грешка си. Има рок на траење на пластичните шишиња. На нук сигурно сум видела пишува одреден период од дата на производство, за други не сум загледала. Пластика после некое време се оштетува, особено ако се врие и стерилизира.
   
  На mimi2302 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Larahappy

  Larahappy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2019
  Пораки:
  1.862
  Допаѓања:
  7.620
  Гадни стануваат цуцлите пoсле 1 месец кoристење мoра да се менува.
  Jас личнo имам виденo на бебе штo има 9 месеци цуцла oд раѓање не сменета ми се згади.
   
 15. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  1.756
  Пол:
  Женски
  @Ano @Larahappy ниедно бебе не пие од една цуцла само, верувам дека имате минимум 10тина, како и јас. И таа цуцла не се користи ексклузивно нон стоп па да стане батал, па уште и после месец дена. Ако само од една цуцла ги храните, па ја миете, тоа е друга работа.
  Баш ние кога сме биле бебиња, ни мењале цуцли на месец дена. Нема што да ти се гади, ако не знаеш да му ја измиеш цуцлата и после 5 употреби ќе изгледа засвињето.
  Не ја разбирам потребава на денешните мајки да фрлаат како луди и премиваат се по сто пати, а тие што не го прават тоа да ги сметаат за прљави. На тоа дете што не му е дадено можност да дојде во допир со бактерии, не може да изгради имунитет, тоа е факт.
   
 16. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  3.436
  Допаѓања:
  9.183
  Пол:
  Женски
  Скроз точно за имунитетот, се согласувам. И мене докторот сега кога ми рече да го оставам на под да лежи ми напомена нестерилна околина. Но, мислам дека мајките погоре сакаа да кажат дека ја менуваат пластиката заради материјалот зашто знаеме дека има рок на траење, испушта токсини после подолго време. Затоа и флашираните води имаат рок на траење.
  И јас имам повеќе цуцли и шишиња и не ги фрлам зашто ги користам сите, а многу ретко пиеше малиот од шише,сега веќе не.
   
  На NovusOrdoSeclorum и Larahappy им се допаѓа ова.
 17. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  12.882
  Пол:
  Женски
  Да. Одамна го имам. И го користев кога требаше да го дохранувам бебето. Затоа и го препорачувам.
  Има и варијанти DIY, не мора да е бренд.
   
  На Esterina му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Esterina

  Esterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2016
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Јас сум бремена со близнаци па сакав да пробам со повеќе доење зошто со првото дете не ми успеа многу не фаќаше за ништо живо само со пумпата бев. Тука во Грција на Медела се околу 35 евра па може да пробам. Фала ти :)
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  5.750
  Допаѓања:
  21.484
  Пол:
  Женски
  Малиов има секој ден два оброка ад и имам две шишиња и две цуцли, не знам што ќе ми се повеќе, ги користам тие што ги имам и затоа ги менувам. Но мене не ми се потребни повеќе, на друга можеби и' се.
  Некој наеднаш ќе има 10, друг постепено ќе има вкупно исто толку. Избор е во прашање и секако е океј.

  На земја ни лежат децата, кај може стерилна да е средината, си добиваат можност за стекнување имунитет. Пикаат раце и нозе в уста, нè допираат нас, далеку од стерилно е сè и не се заштитени од бактерии.

  И не е муабетот кој бил гнасен, а кој чист. Бог да чува, секој си е за себе и си прави како што сака.
  Никаде не видов некој да пише дека се гнасни тие што не менуваат шишиња.
   
  Последна измена: 24 септември 2020
  На Larahappy и Ano им се допаѓа ова.
 20. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  24.176
  Пол:
  Женски
  Каде има шишенца со индикатор за температура и од кој бренд? :?: