1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шишиња, цуцли и чашки за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 29 август 2013.

  1. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.625
    Допаѓања:
    6.328
    Пол:
    Женски
    Зашто не смениш бр на цуцла само
     
  2. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.667
    Допаѓања:
    5.445
    Пол:
    Женски
    И тоа нема,но за брзо ќе ми треба и шише поголемо поради дозата на млеко.
     
  3. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.625
    Допаѓања:
    6.328
    Пол:
    Женски
    Јас го нарачував од нивната страна сега гледам стакленото го нема веќе. Да побараш на www.eliksir.mk има dr.browns производи и во некои аптеки.
     
  4. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.667
    Допаѓања:
    5.445
    Пол:
    Женски
    Барав во Еурофарм ама веќе немале нивни производи и неможеа по шифри да бараат дали има некаде нешто, па поминсб во 4 аптеки и ненајдов.
    На страната пишав, ми одговорија дека чекаат од производителот, немале ни тие....
     
  5. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.625
    Допаѓања:
    6.328
    Пол:
    Женски
    Ако те носи патот накај центар и ако не си проверила таму јас најчесто наоѓам во Еурофарм на плоштад кај хотел Мериот што е
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    2.496
    Пол:
    Женски
    Babylove од дм, со широко грло се ако пие од такво, не се скапи и имаат резервни цуцли со различни отвори.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.667
    Допаѓања:
    5.445
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу, најдов во Еликсир.
     
    На anngelique му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.852
    Допаѓања:
    122.891
    @Rubiii јас земав baby love, ептен и се погоди на мојата :)
     
    На Knizhevnik11 и Rubiii им се допаѓа ова.
  9. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.667
    Допаѓања:
    5.445
    Пол:
    Женски
    Да покукам требало,најдов во аптека во Струмица :) нарачав шише поголемо и цуцли за него, а од ДМ земав лажалки цуцли на авент 6-18м па ќе видиме дали ќе бендиса :)
     
  10. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    2.759
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет за какво шише да земам. Сакам едно да земам само сега па здравје ко ќе излезам од болница или ко ќе сум таму ќе видам според ситуација дали треба уште. Би сакала да дојам но нели не знам што ќе се случува. Планот ми е на излегување од болница да земам пумпа ако треба ( медела свинг би ја земала па претпоставувам едно шише би било медела само цуцла ќе докупам ). Ама за шишево што сега би го земала се двоумам меѓу авент и бибс. Да ми кажете ваши искуства. Малце изгубенка сум.
     
  11. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.103
    Допаѓања:
    53.443
    Пол:
    Женски
    И ние почнавме со медела калма ама после некои две недели престанав да го користам зошто мислам дека со тоа шише синко премногу воздух голташе. Бибсот мислам дека му е омилено шишенце заради формата на цуцлата. Многу убав вакум се прави, буквално не можам да му го извлечам од уста. Ама сепак, ќе ти препорачам авент анти колик за почеток. Како за првично шише, мислам дека најдобра работа заврши. Да немавме проблеми со грчеви, само стаклени шишенца ќе користев.
     
    На Giovanna и Thinkerbell. им се допаѓа ова.
  12. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    2.759
    Пол:
    Женски
    Јас ова првенствено го гледав https://www.zegin.com.mk/index.php/mk/avent-natural-stakleno-shishe-0-meseci-120-ml
    Која е разликата меѓу натурал и антиколик? Мислев вакво да земам па после да видиме како ќе тераме. Ако е на ад поголем е изборот мислам, а за молзено од шише се надевам поубаво ќе ми објаснат во болница.
     
  13. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.103
    Допаѓања:
    53.443
    Пол:
    Женски
    Грчеви може да има без разлика дали е на ад или доење.. Затоа моја препорака беше барем едно анти колик да си имаш дома ако даваш од шише, се разбира. Ама убаво е и ова шишенце. Многу е тешко, потешко е од Бибсот.
     
    На Thinkerbell. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.625
    Допаѓања:
    6.328
    Пол:
    Женски
    Нас против грчеви најдобро ни се покажа dr.Browns
     
    На Giovanna, Anika55 и Thinkerbell. им се допаѓа ова.
  15. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    2.759
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу за советите :*
     
    На Anika55 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.103
    Допаѓања:
    53.443
    Пол:
    Женски
    Инаку, разликата меѓу натурал и анти колик е што натурал е стаклено, а анти колик е пластично и со систем за намалување на голтање воздух кај бебето. И Dr. Browns се убави анти колик шишиња само се премногу големи (150мл е големо скоро ко за 260мл) и имам впечаток дека пребрзо течат за новороденче.
    Ако се одлучиш за стакло, моја препорака е бибс, а ако се одлучиш за анти колик - авент :)
     
    На Thinkerbell. му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sonchulka

    Sonchulka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2021
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Avent Natural. Од старт беше на ад но мислам одговара и со доење. Треба да шмука за да тече млеко. Иначе и натуралот има антиколик систем. А лажливки цуцли најдобри ни се покажаа од дм. 2 цуцли 99 денари, ги менував на месец ипол. Ако сакаш слика слободно пиши ми лп. Со лесно.

    Иначе мислам дека уште од сега можеш да почнеш со стимулација на млеко. Јас касно дознав. Гледам на тикток многу трудници веќе стимулираат млеко, штом планираш пумпа да земеш почни од сега и доколку излага млеко почни да го складираш. Здравје кога ќе имам второ сакам да се помачам за да дојам.
     
  18. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    2.759
    Пол:
    Женски
    Таа ми остана дилемата, авент натурал или антиколик.
    За стимулација на млеко не би се согласила. Стимулирање на брадавиците лачи окситоцин кој предизвикува контракции во матката. Со тоа ако почнеш во бременост уште да стимулираш со цел да извадиш млеко, може да си направиш проблем од предвремено породување. Мене колострум прв ми протече во 18 недела што е и доста ретко и рано. По разговор со докторката ми кажа дека не е тоа доказ дека ќе имам млеко, ама дека треба да внимавам да не ги притискам градите и стимулирам. Јас секако сум со ризик за предвремено породување, така што не би го правела тоа. Природниот процес си е тој, породи се, бебе на града па ќе дојде млеко.
     
    На Freckles., Tiny Love и Giovanna им се допаѓа ова.
  19. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Со симулирање на градите во бременост пред 36гн може да дојде до предвремено пораѓање.
    Исто така не е гаранција дека ќе имаш млеко. Мислам дека не вреди ризикот.
     
    На Giovanna и Thinkerbell. им се допаѓа ова.
  20. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.080
    @Thinkerbell. и јас ја имам истата дилема за прво шишенце, па од муабет со другарки и тука што прочитав, најмногу го препорачаа натурал и скоро сигурна сум дека тоа ќе го земам. Инаку и тоа има антиколик систем. На ова мислиш сигурно.

    Пластично-шише-Натурал-Авент-125млSCF-030-17.jpg

    Исто така се сложувам и за стимулацијата. Јас не би го правела тоа од причините што ги наведовте, башка мислам дека бебето само треба да си го извлече колострумот и да го прими свеж, а не замрзнат па одмрзнат. Таа опција би ми била за ептен недај боже ситуации каде што бебето се родило многу мало а лактацијата започнала па да не се губи млеко.
     
    На Thinkerbell. му/ѝ се допаѓа ова.