1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шишиња, цуцли и чашки за хранење

Дискусија во 'Бебе' започната од HeidiDiWalt, 29 август 2013.

  1. sandza

    sandza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Првото дете само тоа шише го прифати на 7 месеци.
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SaNjANN

    SaNjANN Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Мајки, бебушка има 2,5 месеци и сме на доење. Цуцла не држи за жива глава, морам да и ја држам за да се смири. Ги имаме пробано чико и на дм. Дополнотелно на почетокот пиеше чајче од philips anticolic шишенцето, а nip добивме на подарок. Сега не ми пие од ниту едно. Давајте насоки и совети, се плашам дека нема пие од шише.
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    Пробај со др браун или томи типи. Мене лесно ми прифати од почеток на филипс авент натурал реапонс 0+
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.020
    Допаѓања:
    18.152
    Пробај со филипс натурал или мам
     
  5. angjelovai

    angjelovai Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo mamicki, mi treba malku pomos, go kupiv sredstvoto Frosh baby za mienje sisinja i cucli, moze li da mi kazite kako go koristite, gledam pise na nego deka treba da se rastvara, i dali otkako ke gi izmijam sisinjata so sredstvoto treba da gi poparam so zeska voda? fala vi
     
  6. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    Najnormalno gi mijam, direkt na sungjer stavam, ne gi kisnam vo sad so pena. Posle gi vrijam
     
  7. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Здраво, на колку време цуцлите од шишињата ги менувате?
     
  8. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    После секој оброк ги вриеш шишињата?
     
  9. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    Da
     
    На Anngelss му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Maja1986.

    Maja1986. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2023
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Имам цуцли на нук ептен ни се погодија ама почна од пластиката да ми се исфрла од страните , какви да купам да ги сменам некој гумени дали има ?
     
  11. Beunique555

    Beunique555 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Дали сум направила нешто лошо бидејќи незнаејќи дадов поголема цуцла на новороденче од раѓање па се до сега (2 мес.)..ја навикна неа, нејќе помала.
     
  12. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    Nisto loso, stom ok cicalo. Moevo od 1+ cucla, na 2 nedeli se davese, od golem protokot sto mu bese. Taka da ako nemalo maka, nemas problem.
    Problem isto bi bilo koga si kombinirano i na doenje, a davas šiše so pogolem protok, pa moze da se odbie od doenje zatoa sto polesno ke mu e od sise sto lesno tece, konretno 2+ bas lesno tece, probaj na raka ke vidis.
     
  13. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.476
    Допаѓања:
    9.466
    Пол:
    Женски
    Цуцлите на колку време ги менувате?
     
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Мајки помагајте :D
    Почнав полека да му давам 1 дневно од шишенце зошто на 16.03 ќе треба 5 6 хранења да му бидат молзено млеко од шише и дома имам 4 шишенца 0+ цуцла (филипс 2 различни, томи, бејбилав (само од ова испи ама после на ждригање ми поврати поголемка количона)и не сака да ги фати не му течат се нервира (1мес и 3 недели е значи тогаш ќе има 2 месеци и 2недели)
    Кое шише да го купам или да пробам со цуцла за повеќе месеци што е? Зошто ќе биде на 2ч ај врати се да цица :wasntme: дајте памет искуство ни сакам да ми се одвикне од цице ама па сакам да знае да пие и од шишенце за некогаш
     
  15. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    Feniksce ista maka.
    Pocnav i jas. Fakja sise ovoj. Twistshake 0+ cucla, prethodno se davese, sega ok mu tece. Isto so Philips Avent 1+, do pred edna nedela se davese, sega taman mu e. Mada Twistshake mu e poomileno. Gledav cuclite im odat XS (0+m), S (0+m), M (2+m). Jas sega imam S i ok e, ama planiram naskoro 2+m da zemam posto vaka cela vecnost go pie. Do sega dva pati mu dadov mleko so sise, i dva pati vednas go povrati. Prviot pak 100ml odednas mu dale, i on lakom lapnal se i povratil. Vtoriot pat mu dadov pola, pa pauza da zdrigne, i povrati pak. Ostatokot mu go dodadov po 10 miniti i ne go povrati . Fala bogu vaka opsto ne povrakja posle cicanje veke, ne znam zaso so sisencava povrakja, izgleda se prejaduva, drugo nema
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Мислам дека брзо му доаѓа зошто јас на моево му дадов пробно 60мл па после на града зошто немав доволно измолзено после цицањето (15мин си милуваше ммкаше на цице среќен аххах) не поврати значи брзо ги локнал овие 60 плус воздух му дојде мака (друго немам објаснување)
    Видов чико имаат како града е цуцлата викам да фрлам пари на тоа или да пробам поголемка цуцла и повеќе прекини да има во хранење, морам да сфатам јас прво за да може да пренесам на моиве (facepalm) ќе треба правилник за бебево да им направам :x
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    Jas mislam poveke pauzi, i zemi pogolema cucla. Racunaj ne znaeme po kolku cicaat..sega vo skok mojov nekad na 1.5h nekad na 2h cica, i sigurno e pomalce ml od toa. Po 100ka od obrok ke mu davaat, so dve pauzi pa so Gospod napred ke vidime. Jas od 1vi pocnuvam pa ke te izvestam dali ke bluva ili ne:whew:
    A zamrznuvas? Jas sekoe sabajle rano koga cica po 100ka molzam, on cica na edna, jas drugava ja molzam, ne sakam poveke da ne stimuliram pa mnogu mleko si vikam. Ti kako pravis?
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    Сите течат освен авент натурал респонс. Како што кажува и имеѕо е исто како од града да влече. Пробај земи само цуцли со 0+ или 1+ проток. Јас со такво и давам и не се дави со другите особено со томи типи и гасови имаше и повраќаше и се.
     
    На DaisyDream и Fenix05 им се допаѓа ова.
  19. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Да попаметно, инаку и ние официјално од денес во скок а од вчњра на 1.5ч бара цицање инаку зајдува. Јас како ми дојде така молзам хаххах гледам откако ќе се наручка одма да измолзам друга града за до следно да му се наполни колку време како молзиш? Јас малце се загрижив 2 3 денови кога молзам едвај 50мл вадам за 10мин а пред тоа си вадев по 100 за 10 викам не е ваљда дека секнува. Јас читав дека тогаш би јадел 120до150мл па ќе им кажам да пробаат прво со 120 дали ќе повраќа или ќе бара уште ... стресови ми е да ти кажам право се надевам ќе биде ок па да можам и да го оставам некогаш да завршам работа јас

    @Brpbrp е ова не сакаше да ми го влече го бута со јазик не знам како да го натерам да пие од него се изнаплака, баш ќе пробам со 1+ цуцле дали ќе сака

    Вакво имам 0+
    Дали да го земам ова или има само цуцла да сменам?
    https://zegin.com.mk/mk/avent-natural-response-plastichno-sino-shishe-1-meseci-260-ml
     
    Последна измена: 26 февруари 2024
  20. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    @Fenix05 nautro rano, zabelezav togas poveke mleko imam, 6-7 nekade, i ednas molzam 100ka , tolku mi se polni dodeka cica on i zavrsuvam. Sega da molzam i jas mislam nema 50ml da izvadam
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.