1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шкрипење со заби

Дискусија во 'Дете' започната од oliolivera, 10 април 2015.

 1. oliolivera

  oliolivera Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  26
  Барав и неможам да најдам тема во врска со шкрипење со заби кај деца од 2год.Ако го имате овој проблем со вашите малечки ке можете ли да споделите искуства, па и начин како го надминавте овој проблем :(?
   
 2. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.869
  Допаѓања:
  26.612
  Пол:
  Женски
  Ние чкрипевме околу 2месеци на возраст од 11-12месеци...долните со горните единици... Мене страшно ме нервираше, велњв не, го допирав на муце да престани ама тој си тераше... Како почна така и престана... Сам од себе... Мислам дека е само фаза, ќе помине
   
  На oliolivera му/ѝ се допаѓа ова.
 3. oliolivera

  oliolivera Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  26
  Скоро 3-4 месеци веке шкрипи не постојано меѓутоа знае уште по сабајле да почне и се заборава , и јас ја чепкам по муцето ке престане и после пак.Знае со денови воопшто да не шкрипи ама кога ќе се занесе нема крај :worried: , а пострашно е што мене почнуваат да ме болат заби од што ја слушам :wasntme: и си викам а тек нејзе како и е ама ... Ако има некој лек помагајте :*
   
 4. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.754
  Пол:
  Женски
  Isto i kaj nas,koga gi imass prvite zapcijnangore i dole,non stop taka pravese a jas se plasev da ne gi skrse :D interesno im e i si igraat.

  Sama pocna sama sama si zapre so toa
   
 5. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.781
  Допаѓања:
  33.516
  Пол:
  Женски
  Како што погоре пишаа феминките, мислам дека е само некоја фаза. Сигурно и е интересно, затоа така прави.
  @oliolivera Ја имаш ли приметено кога го прави тоа? Пр. дали крцка со забите и кога спие или само кога е будна?
   
 6. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.789
  Допаѓања:
  4.838
  Пол:
  Женски
  Не знам дека ова се случувало кај бебиња. Јас еве имам 18 години и сеуште шкрипам со забите во спиење,добро не секогаш...ама ми се случува :)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.577
  Допаѓања:
  276.490
  Пол:
  Женски
  Шкрипење на забите се вика брукцизам.Често се јавува без причина но може да биде резултат и на стрес,страв или замор.Лошо е ако потрае подолг период може да ги оштети забите,да почнат да се ронат.
   
  На ArmaniCode му/ѝ се допаѓа ова.
 8. oliolivera

  oliolivera Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  26
  Само додека е будна во спиење не шкрипи.Приметив дека најмногу и се случува ако јаде кајсија,спанаќ и лимон меѓутоа знае и да почне без јадење одма штом стане од спиење,понекогаш и додека се вози во кола :(
   
 9. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.781
  Допаѓања:
  33.516
  Пол:
  Женски
  Нема место за паника. И ти сама може да приметиш дека кога ја јадеш таа храна забите остануваат некако суви и нејзе веројатно тоа и е интересно зошто тогаш поубаво крцкаат, или пак ја нервира па затоа така прави. А во кола додека се вози можеби и е досадно, па си бара занимација. Како крцкач на заби можам да ти кажам дека таквата состојба кај мене доаѓа тогаш кога си чувам нешто во мене и не го искажувам и тогаш се манифестира на спиење. Јас си знам без да ми кажат, зошто понекогаш се будам со укочена вилица. Мијте ги запчињата макар само со четка и вода после јадење на таа храна, а кога се возите гледајте да и земете некои омилени играчки (кои ќе ги чувате во кола). Најважно е да избегнете се што допринесува до тоа и да не ја изложувате на дополнителен стрес.:)
   
  На oliolivera му/ѝ се допаѓа ова.
 10. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.928
  Допаѓања:
  7.748
  Пол:
  Женски
  Исто и јас некогаш така :)
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.842
  Допаѓања:
  172.261
  Пол:
  Женски
  Фаза е. Ги открила забите и интересно и е да го прави тоа, верувам дека сите бебиња/деца поминуваат низ таа фаза после никнењето на првите запчиња во двете вилици. Кога ќе почне да го прави тоа одврати и го вниманието со нешто друго, да заборави на тоа. Ќе помине со тек на време, без гајле. Обично престанува за месец-два најмногу. Ако шкрипи ноќе, тогаш се работи за бруксизам, и за тоа се преземаат соодветни терапевтски мерки.
   
  На zuto и angelche16 им се допаѓа ова.
 12. maichka

  maichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки....шкрипењето на заби не е само кај бебињата...туку и кај воздрасните...јас на пример имам 25години и скоро секоја вечер шкрипаам со забите...тоа ми е наследно од мајка ми....на неа веќе почнуваат да и се ронат забите и тогаш е веќе алармантно...за да не дојде до тој стадиум мозе да се земе заштита која се става пред спиење на самите заби ... јас уште ја немам набавено...па кога ќе ја набавам ќе ве информирам од каде сум ја земала :)
   
  На oliolivera му/ѝ се допаѓа ова.
 13. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  16.377
  Пол:
  Женски
  Јас помнам шкрипев премногу како мала.Како ѓаолче некое, во сонот свеста им ја земав на моите.Ме однесоа на бајачки и прекинав мислам.
  Исто и брат ми шкрипеше, сеа брзо прекина и тој ама сам си се одвикна.
   
 14. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.287
  Допаѓања:
  37.080
  Ima li nekoe resenie za skripenje so zapcinja vo son?
   
 15. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  2.377
  Допаѓања:
  19.232
  Пол:
  Женски
  Нема. И јас го имам истиот проблем, ме иритира и нервира.. али тоа е тоа, за жал :)
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.842
  Допаѓања:
  172.261
  Пол:
  Женски
  Б6 пред спиење, или штитници кои се изработуваат по мерка. Ако се работи за дете, не може да се изработат пред 7-8 години, поради тоа што мора да се земе мера.
   
  На wannaBeMomma и YoungandBeautiful им се допаѓа ова.
 17. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.287
  Допаѓања:
  37.080
  Значи во моментов не може ништо така?
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.842
  Допаѓања:
  172.261
  Пол:
  Женски
  Б6 пред спиење. Има капки за помирно спиење (чкрипењето со заби е еден вид немирно спиење), Calma Baby мислам се викаа, содржат б6.
   
 19. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.287
  Допаѓања:
  37.080
  Aha, fala ti
   
 20. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.762
  Допаѓања:
  91.602
  Пол:
  Женски
  И синми шкрипи,само во сон.Речиси 3,5 год е,а забележав дека шкрипи веќе една година.
  Исто и јас и мм,братми...
  Не знаев за Б6 и штитниците:?:
  Ама очигледно кај малиов ни тоа не помага,речиси месец дена пие Б-комплекс од други причини.
  Кај нас возрасните веројатно се рефлектира од стрес,замор,како што посочи некој погоре.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.