1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка за истакнување на очите

Дискусија во 'Лице' започната од Scorpio93, 1 февруари 2011.

 1. Scorpio93

  Scorpio93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  Очите можеме да ги истакниме и со големи трепки,покрај тоа на кој начин со шминка може да се истакнат очите?

  http://www.youtube.com/watch?v=AFmKVL5ClQM
   
 2. Scorpio93

  Scorpio93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  На nana01 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.336
  Според мене ,најдобар начин е смоуки ајс .
  Го користам доста често ,се разбира како вечерна шминка , а најмногу ми се допаѓа црно - бел смоуки , иако и кафеавиот е доста добар.
   
 4. mima83

  mima83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  54
  Toчно .smokey eyes,ама ако имате плави очиња или зеленки можете и со тиркиз моливче да ги исцртате на капаците и одоздола :wasntme:
   
 5. dlikedevil

  dlikedevil Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  55
  Тушот е крај на шминката дефинитивно, се се може со него
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.509
  Допаѓања:
  78.621
  Пол:
  Женски
  А кои бои (освен зелената), се добри за истакнување на кафеавите очи? :?:
   
 7. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.671
  Допаѓања:
  3.614
  Пол:
  Женски
  виолетови, сиви...
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bubeeeeee

  Bubeeeeee Активен член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  0
  Тушот е крај на шминката дефинитивно...
   
 9. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Имам мали очи и би сакала совет за како да ги поистакнам. Исто така како да ставам туш, а да не ги направам уште помали? Фала од напред :bow:
   
 10. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.543
  Истакнување на очите

  Еве ти туторијалче како со туш да направиш очите да ти изгледаат поголеми:

  http://www.youtube.com/watch?v=Ny70r-iYxuQ

  А инаку најпознат трик ти е бело моливче на долната линија, веднаш се забележува разлика. :)
   
  На stefi556 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.738
  Истакнување на очите

  Хмм и jас имам слична мака па вака обично ставам сенка
  [​IMG]
  или пак вака туш
  [​IMG]
  [​IMG] оди некако па незнам тебе колку ќе ти помогне :?:
   
 12. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.604
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  За тие што имате мали очи,белото моливче е најдобар трик пред се како што спомна и Саја ;)

  Бело моливче на долната линија од окото ќе ставите,исто така можете и на горната од внатре но внимавајте тогаш со нанесување на тушот да не ги помешате во едно...односно поклопете ако ме разбирате :tmi:

  Исто така под долната водена линија на окото,од како ќе нанесете бело моливче ставете нежно кафена сенка,да не биде сепак многу темна.
  Ова ќе направи визуелно долната линија од окото да ви изгледа што подоле од колку што изгледа..

  И малце од истата кафена сенка на ќошето од капакот на окото,тушот на горната линија и толку :$
   
 13. dushiche

  dushiche Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  253
  Очите најубаво се изразуваат со Туш и Римел.
  Оние кои имаат убави и големи очи и само римел е доволен.
  А оние со мали очи ќе си мачат маки, без исцртани очи со туш и бело моливче или сенка очите нема да им дојдат до израз.
   
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.998
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно се зависи од обликот на очите,цртите,веѓите, како и бојата на очите.
   
 15. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  17.773
  Допаѓања:
  167.310
  Пол:
  Женски
  Одамна барам ваква тема, ја не знам дали има човек со поситни очиња од мене, па и со спуштени капаци налет све. :D Среќа уште од пред средно експериментирав, па открив што ми стои, а што не ми стои на очиве, за да не се брукам после у јавноста. :rofl::rofl:
  Бело моливче мене не ми се допаѓа, каков изглед ми дава на очите. Можеби дека имам блед тен, доаѓам како болна некако. :?: Затоа го користам како сенка само ама на некои девојки им стои, другарка со ситни очи исто, стварно ептен и стои бело моливче. :D

  Туш со убаво крилце и добра маскара мене како најефикасни ми се покажаа и некои сенки светли, со ненападни бои. Одма се добива друг изглед. 8)
   
 16. cavalli

  cavalli Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2016
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.461
  Пол:
  Женски
  Бело моливче стои на светли очи. Инаку маскара најдобро оружје. Како и да се нашминкаш без маскара не изгледа убаво.
   
  На Polyina му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.686
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно, шминката ги истакнува очите, визуелно ги зголемува димензиите, дава длабочина на погледот и сјај во очите. Посебно маскарата, покрај туш/моливче и сенка.
   
  На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 4 други им се допаѓа ова.
 18. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  888
  Дечки незнам дали е за тука прашањето но сестра ми има многу така испакнати очи надвор и гооолемо око има онака prominent eyes има , сега брзо и е свадба и неможеме да најдеме совршена шминка за тие очи? Може помош?
   
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  23.594
  Допаѓања:
  154.681
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20190905_222513_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
   
 20. Irreplaceablee

  Irreplaceablee Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2016
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  10.373
  Пол:
  Женски
  Јас би избегавала темна сенка во преклопот на окото. Во таква ситуација поентата е да се издолжи окото, уместо да не направи уште по ококорено.
  Ептен тенко засенчано тушче издолжено на краевите и на почетокот на окото. Избегавајте многу темни и црни сенки пошто тие дополнително истакнуваат, поготово на долнипт капак.
  Screenshot_20190905-224058_Gallery.jpg
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.