1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка за на училиште, факултет, работа

Дискусија во 'Лице' започната од stefi556, 11 октомври 2012.

  1. pharmacy

    pharmacy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    За на работа крема, пудра, маскара и кармин
     
  2. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Јас обожувам да се шминкам. Ама почнав да работам на работно место каде сме само две-три девојчиња, а некогаш во смена сум со сите мажи. Сите се културни, прибрани, професионални,и скоро сите женети мажи. Затоа не сакам да делувам предизвикувачки и слично. Се облекувм најскромно и најкултурно. Што се однесува до шминката досега носев само маскара некое светло незабележливо моливче за очи, бб крем и нежен скоро незабележлив руж и нежен скоро незабележлив розов или нуд кармин или молив за усни. Сепак сум млада и некогаш сакам да бидам тренди и да носам некој потемен кармин. Или моливче за очи во друга боја, темно зелено или тегет. Само не знам колку е тоа соодветно. Техничка работа е во прашање. Што би ме посоветувале? Сепак одам да работам , не да флертувам, ама па сакам и да си се чуствувам убаво.
     
    На theowndemon, teddytea и referentka им се допаѓа ова.
  3. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Соодветно е.
    Се додека не носиш нешто што е премногу разголено и не те прави да се чувствуваш неудобно, нема никаков проблем.

    И јас исто инаку, некогаш сум на смена само јас девојка, а ако не сум, имам уште една жена со мене, ама таа е во скроз друг оддел. Пред да почнам да работам мислев којзнае колку ќе се дотерувам и шминкам, ама скоро секој ден сум ненашминкана и во фармерки. Баш би била посреќна кога би била посредена, само што сонот ми е приоритет. Плус што поминувам добар дел од денот во производствен погон, па тоа ме ограничува малку.

    Еднаш облеков штикли и баш тој ден се погоди да треба да одам на монтажа низ кал, и да се движам по импровизиран мост од палети, и така неславно заврши моето носење штикли.

    Јас мислам дека тоа што го напиша е во ред. Тоа што си средена не значи дека си отишла да флертуваш, таман работа.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zhu

    zhu Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Јас ставам прајмер, цц крема, коректор, веѓите ги пополнувам, контур на образите, една ептен светло кафеава сенка, маскара и молив за уста. За втора смена ставам и туш понекогаш.
     
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Без ич шминка ми се случило само еднаш да отидам на работа, кога детето беше болно а јас ненаспана.
    Во принцип секогаш наоѓам време за коректор под очи, маскара и кармин или лабело во боја. Понекогаш ставам и моливче за усни, и молив за очи кој малце го размачкувам со мини сунѓерче.

    Искрено не ги разбирам основките и средношколките што одат во школо нашминкани. Доказ дека школото ги нема веќе истите вредности.
     
  6. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    На работа одам со шминка, моливче, сенка, маскара, руж и кармин, за во школо не сум се шминкала, а за на факултет, за на испити никогаш не сум имала време за шминка, а онака за на предавања понекогаш кога сум имала време, сум ставала лајт шминка.
     
    На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 4 други им се допаѓа ова.