1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка за на училиште, факултет, работа

Дискусија во 'Лице' започната од stefi556, 11 октомври 2012.

  1. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Јас кога одев на факултет ретко се шминкав, ама сметам дека пудра, маскара и сјај е доволно. Сега за на работа пак така практикувам ,а понекогаш и моливче ставам или наместо сјај некој кармин со понежна боја.
     
  2. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Се шминкам секој ден за на работа и тоа ми е една добро усовршена рутина која ја терам веќе со години, и тоа за било какво дневно излегување, не само за на работа. Дневната рутина на шминкање ми се состои од следното:

    1. Крем за лице
    2. Крем за околу очи
    3. Течна пудра
    4. Коректор под очите (ова е must за на работа, зошто рано станувам и не личам на човек наутро :lol: )
    5. Маскара
    5. Руменило во нежна праска/розевкаста боја
    6. Nude или нежно розово карминче (најчесто мат) или неретко само лабело.
    Сјаеви мразам и не користам веќе со години. Ич не им ја поднесувам лепливоста :^) Во средно нон стоп се шлакав, еден сјај за недела дена го трошев и изгледа ми се смачија :D

    Значи, ненападна, нежна шминка која дава среден изглед. Моливи и сенки за очи не користам за преку ден. Некогаш така инцидентно може да се случи да ставам некоја беж, нежна сенка, ама тоа само ако сум станала порано па имам време сабајлечки :D
     
  3. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Сметам дека секое девојче мора да биде барем малку средено, без разлика дали е во средно, на факултет или на работа.
    Во мојов случај (втора година средно), пред да одам во школо рутината ми е:
    - Крем за лице обавезно
    - Малку коректор под очите и ако имам некоја бубуљичка (гледам сите сте напишале дека наутро не личите на човек под очите и ви се чудам, мене па ми се поизразени подочниците и се останато попладне, а наутро сум си некако посвежа :D )
    - Еден слој маскара на трепките
    - И last but not least лабело (порано користев сјај ама открив дека лабелава даваат поубава боја и подолго траат).
    Пудри не користам ни за на школо ни за излегување, ептен само за посебни пригоди. Не сакам уште сега да го трујам лицето со хемикалии, имам убава кожа (пу пу да не ја урочам :D ) па ми фали уште да ја расипам.
    Мислам дека ова ми е доста и дека е доволно за да изгледам средено, затоа што сепак не ми е убаво кога ќе видам дека некои доаѓаат како што станале од спиење, ниту пак ми е убаво кога ќе видам некои со триста кила пудри, креони, тушеви и што уште не. Затоа средината си е најдобра.
    За излегување си ставам и тушеви и моливчиња и карминчиња, ама за во школо не практикувам.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Треба да си посветиме минимално внимание на нашиот изглед, па каде и да одиме. Било тоа кафе/работа/факс...па макар и до град-шопинг.
    Каде и да мора да си средена првенствено за себе а потоа што вели дечко ми: незнаеш кој ќе сретнеш. :D

    Минимална пудра, маскара, туш и сјај се основни работи.
     
  5. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Јас имам 14, и за на училиште се шминкам..
    т.е само креон на пола око, маскара малце и веѓите ги цртам :worried:

    Незнам што ми текна, се навикнав.. И не сакам веќе..
    Ама како да престанам, ми се чини без креон не сум убава.. :doh:
    Незнам зоштоо.. Како може поубава да си без шминка?
    Несакам да ми стане навика ова засекогаш :tmi:
     
  6. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Јас за на училиште пудра ставам ако ми е лом лицето...бидејќи немам убава кожа и маскара...друго не...сјајче чат-пат евентуално...
     
  7. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    1.694
    Никогаш во средно не се шминкав за разлика од оние со 3 тона пудра, коректори, креони и личеа на баба роги баш онака утрински.
    Секое утро ставав обавезно крем,лабело и коректор доколку некаде имав бубуљичка. Апсолутно друго ништо. Маскарата можеби ептен ретко , еднаш месечно, а може и тоа да не.
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Во средно ставав само маскара. Си се навикнав некако, па неизбежна ми беше.
    Сега, на факултет, ставам коректор, маскара, и некогаш моливче, зависно од расположение. Сјај ретко ставам, почесто сум со лабелото в рака.
     
  9. xoxo..gossip-girl

    xoxo..gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    642
    Од шминка преку ден само бекутанче :D , уствари тоа ми е најмоќната шминка !!!
    Лабелце обавезно , некогаш маскара , зависи од расположение :!:
     
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    во средно ставав пудра но дека имав проблеми со лицето, не ставав често поминував и со коректорче и сјајче,за разлика од моите соученички што бе со сенките во раце со 3 кила пудра и со трепките до веѓи :puke: на факултет лежерно маскарче ретко пудра бидејќи сега лицето ми е чисто стакло да не се урочам :$ малку руж и сајај друго не и косата ми е најбитно да ми е средена и чиста или убаво фатена...
     
  11. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Јас никаде не излегувам без шминка.
    У принцип сум мн бледа, имам бел тен, и полни усти така што морам да балансирам.
    Пудра минимално ставам, и руж обавезно кај мене, маст хев е , бидејќи споменвам премногу сум бледа, а ружот ми дава бои на лице.
    Маскара исто така, и тоа мн за да ги истакнам очите, клепките ми се мали и кафеави.
    Коректор по потреба.
    И лабелце, сјајче, карминче зависи :)
     
  12. ana-girl

    ana-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    535
    Допаѓања:
    648
    За во школо многу ми зависи расположението наутро.Има денови така излегувам.Има денови малку си се опуштам со шминката.Но најчесто ставам крем на лице, маскара и лабело.Некогаш горниот капак внате на окото го исцтрувам ама нежно и не заприметно.Имам зелени очи многу убаво ми ги истакнува. ;)
     
  13. Soldier

    Soldier Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    78
    8-мо сум и досега никогаш не сум се шминкала за во школо бидејки сметам дека нема потреба,школо си е школо (барем сега бидејки сеуште сум основно) а и сабајле ме мрзи од кревет да станам па да не зборам за шминкање. :)
     
  14. owi

    owi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    123
    Во последно време скоро и да не се шминкам за на училиште или тоа е најчесто само римел и лабело.
    Крајни граници да ставам пудра и моливче + римел :)
     
  15. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    Кога станам порано ставам маскара и пудра а ако немам време одам без шминка.Баш сега овој период дека е ладно не ми се станува рано само за да се шминкам.
     
  16. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    3.887
    Пол:
    Женски
    Иако имам прилично чисто лице на факултет не одам без пудра и маскара! И секако лабело. :D
     
  17. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    јас сум средно, и кога идам на школо обично не се шминкам, мислам дека е непристојно!
    ставам само карминче и тоа розево( хаха нз што ми стана во последно време со тоа), понекогаш некоја сенка а ретко маскара. значи не сум нападна многу :D
     
  18. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Јас сеуште сум во училиште. :lol: И не се шминкам,односно само ставам лабело,најмногу кога е ладно,бидејќи устата ми се распукува и ја ''штитам'' со лабелото или некој сјај ако се најде. :)
     
  19. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    Јас имам чисто лице и неам потреба да се шминкам и коа се шминкам стаам римел и малце пудра пошо ми се шара лицето малце и тоа е се :D
     
  20. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Кога одам на факс ставам само ББ крема, малку маскара колку да не ми бидат бели трепките и лабело, а кога одам на работа тоа се цели ритуали :D
    На исчистено лице ставам крема Гарниер за сува и чувствивтелна кожа (одлична е како подлога) потоа нанесувам пудра - Макс Фактор Ластинг Перформанс, па ставам коректор за подочњаци од Буржоа - био, чекам да се упие малку па го голема дебела четка нанесувам од бисерниот финиш од Севентин. Потоа во зависост од облеката и расположението повлекувам линија по должината на капакот на окото црно моливче - Артдеко, па нанесувам некоја нежна незабележителна сенка во земјени тонови - Бела Оџи или Севнтин. Нанесувам маскара - Ример и ставам руменило Буржоа или перлите Џордани Голд од Орифлејм. На устата карминче или сјајче.