1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка за на училиште, факултет, работа

Дискусија во 'Лице' започната од stefi556, 11 октомври 2012.

  1. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Дали треба да се шминкам во средно училиште?

    Сега сум осмо но од септември ке бидам 1 год средно, и не знам дали воопшто треба да се шминкам? или да ставам само маскара за очи и сјај за усни? Што мислите?
     
  2. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    Дали треба да се шминкам во средно училиште?

    во секој случај зависи од тоа каква личност си мислам дека за во средно не треба толку многу пренападна шминка со сенки и такви пренападни кармини.доволно е туш\молив за очи,маскара и сјајче или лабело.
     
    На Cecyska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    мене како за 1 година ми е доволно ако е потрено пудра ако не е,римел сјајЧе и некогас некое нежно моливЧе :) пудра секако ако имас некои проблеми со лицето теЧна или сува пудра за покривајне или коректор :!: сепак ако има потреба ако не подобро не нежно и природно :)
     
    На Cecyska му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    па со лицето немам проблеми :D па затоа и јас мислам само маскара и сјај да ставам :) иначе не сум по тушот :tmi:
     
  5. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    И јас ќе бидам прва година од септември,и исто планирам да ставам малку пудра по потреба,маскара обавезно и сјајче :)
     
    На Cecyska му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    SweetChild,:hai: мило ми е што така мислиш :) . и јас мислам дека нема потреба премногу нападно да се шминкаме за во средно. маскара сјајче малку пудра и тоа е тоа ;)
     
  7. BadBitchBomb

    BadBitchBomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    93
    Па да, секојдневно не практикувам многу да се шминкам иначе и јас исто како тебе маскара и сјај, а понекогаш кога станувам касно ниту за тоа немам време :D
     
  8. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Најчесто не се шминкам. Евентуално ако станам многу рано или ми биде досадно - некоја светла MAC сенка за очи слична на природната боја (да не се познава, а сепак да остава впечаток на одморени очи) и нежен слој маскара (Masterpiece\2000 calorie - Max Factor) и обавезно Nivea Cherry :inlove:
    Ако имам подочњаци, пробувам да ги средам колку-толку со мраз или кесички од чај, и потоа ако има потреба ставам малку коректор.

    Најважно ми е лицето да ми е секогаш чисто и свежо :)
     
  9. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Луѓе ар ју нормал?!?
    Ве читам погоре за во средно требало маскара,пудра,моливче...
    Абе јас ни еднаш,ама ни еднаш немам одено со пудри масакри и сл глупости(во нормални денови)
    и не од тоа дека сум бубалица,конзервативна што ја знам-едноставно немам време за тоа,или подобро речено несакам да го губам на тоа
    зошто да станам порано па макар и 5 минути да се шминкам кога можам да се одморам,мислам хелоу некако ми нема смисла тоа,одењето на школо го сваќам како дел од секојдневие, како одење до продавница да речеме,сакам да кажам тие луѓе пред кои јас треба да се појавам со трепки до нос и 2кг пудра ме знаат уште од дете, ме знаат цел живот и сега супер сум била во основно без шминка и сега само затоа што се менува името на инстиуцијата ќе се менувам и јас ,ќе пораснам за 3месеци(во основно:аау види ја дете а ставила маскара и пудра на шо личи, а во средно-по 3 месеци од основното:ауу како без пудра и маскара,види ја бубалица)

    Значи не според мене ако ти се осеќаш дека сакаш да се шминкаш ок,дека тебе убаво ти стои шминка ок, ама да се шминкаш затоа што си одела во средно ми е безвезе
     
    На ohana, the.one, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    call me old fashion but....зарем не е премногу девојчиња????
    Јас во основно, средно па и пола факултет одев без шминка.
    Првата пудра си ја купив на 20 години, а првата маскара на 18 (затоа што многу сакав и уште сакам убави трепки).Можеби ја имав и сеуште ја имам привилегијата да имам чисто лице, ама сметам дека не е до тоа, колку што не се чувствував спремно, зреано, соодвтно и во приридно опкружување со шминка.
    Денес, да, се шминкам.
    За на работа кога како, ама гледам да сум средена секогаш.
    Шминката ми се состои од нежен слој мат пудра, понекогаш одозгора малку камена (за да не блесне течната), малку руж и маскара и/или моливче.
    Кармин или сјајче.
    Истата сум и за ноќно излегување. Не умеам баш и многу да се нацртам со сенки, тушеви и слично, па можеби и затоа...
    Ама за на училиште шминка, јас не сум за...Можеби сосема малку пудра за прикривање умор на лицето ( на 16 год!!!!- умор), или некоја акна. Или пак едноставно за заштита од надворешните влијанија. Ама толку!!!
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jEwElRy

    jEwElRy Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    244
    Се согласувам feminium, ама ова е се’ почесто. Вазелин-ако, испукани ти се усните, тоа е во ред. Ама пудра, сјај за усни маскара или туш :^) ми е некако несфатливо. Можеби јас имам застарено мислење. Не знам за оние во средно, а за оние од основно пак... :!: Девојче од 6 одд. дошла со 1 кило пудра и со трепки до нос (како што кажа ти). Па на училиште ли одиш или ќе шеташ на модна писта??? Алооо :fubar: :x . Лицето ми е целото црнки и бубуљици-ама во пубертет сум и до сега немам ставено ми грам пудра, а камо ли маскара, туш и што уште не.
    Времето што си го искористила да стоиш пред огледало со :* оваква уста, си можела нешто да поднаучеш нели???
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Јас за на училиште ставам само маскара и лабело, мислам дека е доволно бидејќи сепак тоа е училиште и одиме за да учиме нешто а не да се покажеме, иако има многу девојки кои одат да се покажат. И да мислам дека нема потреба од толку шминка па и туш ццц :^)
    Позз и имајте убав ден :$ :*
     
  13. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Додека бев средно скоро никогаш не се шминкав, а и сега кога сум на факултет ретко ептен кога сум расположена или кога сум покасно на факултет, предавањата ми почнуваат во 8часот уште очите не ми се отворени ќе ставам сенки, маскари и триста чуда, а за пудра и немам потреба имам чисто лице
     
  14. Milky.Way

    Milky.Way Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Сега сум одмо и до сега немам ни еднаш ставено некаква шминка. Кај мене во одделение има 3 ''популарни девојки'' кои секогаш имаат пудра, маскара, моливче и сјај ставено, со изговор дека по школото ќе излегуваат. Еднаш една стаила пудра 3 нијанси потемна од нејзината(дека на мајка и била) затоа што и излегло мозолче на челото :fubar: Па девојко постои коректор за до толку!
     
  15. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    За на училиште ставам само пудра,коректор и некогаш маскара.
     
  16. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Значи во досегашното мое образование(сега ќе бидам 4та на факс) никогаш,ама баш никогаш немам отидено со шминка на школо,ниту пак на факс.Тоа подразбира ни само пудра,ни маскара,ни сјај ништо ништо.
    Не дека сум премногу конзервативна,но се знае за кога и каде треба да сме нашминкани.
    Значи шминка додека се образуваме-категорично не!
     
    На richgirl998 и feminium им се допаѓа ова.
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Малку пудра (која ја мешам со крема за лице за полесно да се впие во кожата и да изгледа што е можно поприродно), сосема малку руменило во праска боја, маскара и невпечатлив сјај за усни (кој повеќе личи на лабело). Многу ретко се случува да ставам и туш за очи, но гледам тоа да не изгледа пренападно, туку само да даде изглед на погусти трепки.
     
    На Mosquiita и Milky.Way им се допаѓа ова.
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    За во средно и за на факултет нешто вакво препорачувам (се разбира не толку маскирано и гипсено како што е тука со фотошопот) [​IMG]
     
  19. ohana

    ohana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2013
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    268
    За во школо ставам само малку пудра бидејќи немам толку чисто лице и толку. Никогаш не сум се нашминкала, да ставам на пример сенка, кармин, туш и ред други работи. Сеа ќе бидам 2 година средно и кога ќе видам некои девојчиња ко на свадба да дошле, а не во школо просто ми се гади :tmi:
     
    На LovePeace му/ѝ се допаѓа ова.
  20. emerald.orchid

    emerald.orchid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    45
    За во училиште никогаш не сум се шминкала,едноставно сум немала потреба од тоа.Се мијам,ставам крема,лабело и тоа е се.А кога станува збор за работа зависи од работното место,минимална ненападна шминка ќе е доволна
     
    На LovePeace му/ѝ се допаѓа ова.