1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка за на училиште, факултет, работа

Дискусија во 'Лице' започната од stefi556, 11 октомври 2012.

  1. Gremleenka

    Gremleenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    19
    За на факултет.. пудра, туш, маскара и лабело. Ако се успијам се случува да отидам и ненашминкана :)
     
  2. beliver

    beliver Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Средно сум и ставам течна пудра,камена пудра, маскара, бронзер, понекогаш туш и кафена сенка али и тоа ретко. И да станувам цел сат порано И НЕ за да наставам 100000 кила пудра туку да се потрудам да не изгледа нападно. Да имам време убаво да размачкам се за да не изгледа нападно. А ако го правам сето ова за 15 минути ќе бидам ко со паштета на лице.
     
    На 3m43 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Јас почнав кон крајот на втора година на факултет да се шминкам секој ден.
    Во средно ставав креон и маскара најчесто и тоа 3та и 4та година.
    А многу ретко , ако имав голема желба и време ставав и пудра.
    Навистина нема потреба девојчиња на 16 години да се шминкаат толку многу бидејќи немаат потреба.
    Туш почнав годинава да ставам и тоа не секој ден, понекогаш ако имам желба.
    Се знае за на работа и на факултет подискретна шминка, малце течна пудра креон и маскара, а за излегување може да се експериментира повеќе.

    Мене опсесија ми беше косата во средно, многу време поминував да ја средам. Мораше секогаш да ми биде права. Мало-будало.
    Не дека сега не ја средувам, ама знам да си ја фатам или да ја оставам виткана.
     
  4. leighton23

    leighton23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    1.681
    Пудра не преферирам, лицето ми е доста чисто и немам потреба. А маскара и лабело користам секојдневно.
     
  5. Dark-Lady

    Dark-Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    910
    За на училиште само пудра ставам и лабело.
     
  6. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Но грам сминка не ставам понекогас лабело стаам а понекогаас ни тоа
     
  7. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    мм ставам пудра, креонче или туш-ама двете заедно не, маскара, и руменило бидејки сум многу бледа во лицето па малце боичка да стаам :$
     
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.516
    Пол:
    Женски
    За на училиште ставам само маската со сјајче и можеби некогаш пудра и руменило,ама ретко. :)
     
  9. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    За на училиште ставам коректор малку само кога ми се познаваат подочњаци ако не сум убаво наспана,потоа маскара,лабело и за крај се прскам со парфемче и тоа ;)
     
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Исто, исто. :lol: Не знам како не ги мрзи, толку да се тинтрат на сабајле бе. :D
    Јас трета година сум, средно, и ставам лабело и малку пудра понекогаш. :)
     
  11. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Па зависи од денот, од колку саат почнувам со предавање, зависи дали планирам да одам на кафе после тоа и сл.

    Коректор ставам обавезно, течна пудра, моливче за уста + кармин, моливче за веѓи и зависи од денот, некогаш ставам само маскара, а некогаш и маскара и туш.

    Вака кога набројав од што се се состои моето шминкање за на факултет, изгледа многу нападно ама воопшто не е. Ве уверувам :wasntme:
     
  12. summer-lover

    summer-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    За на училиште ставам малку коректор на акните и обавезно сјајче :*
     
  13. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    за на факултет мислам дека треба барем минимум шминка да се користи, јас лично кога одев на факултет и во 06.30 да станев, едвај очите ги отворав и на крај памет ми беше да се шминкам, сепак наоѓав барем неколку минути да ставам црно моливче, 1 слој маскара и сјај за усни....ништо повеке. е сега имаше и девојки што идеа со фризури виткани, пегланаи и со впечатлива сенка на очи, туш, руменило хехех како за на свадба, а не за факултет, сите се чудевме кога девојкиве стануваат и имаат време да се средат до тој степен........сепак треба да се има некоја граница на се, па и на шминката која се користи за одење на училиште, факултет или работа. Jас сум за поприродна и не нагласена варијанта на шминка во овие случаи.
     
    На kikiviki32 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    За во основно не се шминкав воопшто,а за во средно сега ставам коректор,малку пудра и линија туш.
    Се дешава и некогаш сјајче да ставам,ама ретко,претпочитам лабело. :)
     
  15. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Никогаш не се шминкам за на школо не затоа што несакам затоа што ме мрзи :lol: :lol: :lol:
     
  16. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.092
    Пол:
    Женски
    Не значи дека ако некоја се шминка станува половина час или час порано за да се среди.
    Мене за да се нашминкам целосно ми се потребни од 5 до 10 минути, иако знам тоа да го направам и многу побрзо.

    Од 7мо одд. се шминкам постојано. На моменти го одмарам лицето од шминка, како сега одреден период, но сепак мислам дека шминка е потребно да се има за на некои места. Не може некој да ми каже дека тип топ дотерана девојка/ жена со шминка и без шминка изгледа исто средено.

    Во основно ставав понекога пудра, но маскара и моливче постојано.
    Во средно се шминкав фул, со пудра, руменило, сенки, туш, маскара...
    На факултет ја намалив шминката, почнав да се шминкам понежно.
    Сега е најчесто малку пудра, руменило, туш, маскара и кармин. Понекогаш само коректор, маскара и лабело.
    Мислам дека маскара и кармин/ сјај не одзема многу време, а може многу да го смени ликот, па и коректор :lol:
     
    На Lovely93, Emotional123 и Mishela им се допаѓа ова.
  17. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Мислам дека треба понежно да се шминкаш за на факултет,работа или училиште.
     
  18. davidof

    davidof Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    12
    Основно не се шминкав воопшто.
    Па и во средно, сега последнава година почнав да ставам маскара, моливче, пудра и сјајче. :)
     
  19. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Секако дека да, а зашто да не? Основно неее, ама од втора средно до денес да. Поготово за факултет и за на работа, не гледам зашто да не. Секоја девојка изгледа поубаво со основна шминка, сакала да признае или не. Ако гледаме така треба само за свадби и слични прилики да се шминкаме. :D

    Со причина постои и дневна и вечерна шминка, односно шминка за прилики. Да не требаше секојдневно да се шминкаме, ќе постоеше само свечена шминка. :D Се си има свое, за каде и кога како и колку треба, ако човек има осет ќе ја знае границата. Не е финтата се или ништо, или без грам шминка, или ми дошле у школо со дреч розев кармин и сенка. Сенката за мене не претставува дневна шминка, поправете ме ако грешам. Сум пробала најнежна кафена да ставам преку ден и пак се приметува и добива понападен изглед, може е до мене. :lol:
     
  20. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Во прва год не ставав многу само пудра и маскара некогаш и туш, а сега во втора ќе почнам да ставам малце нежна сенка маскара пудра и моливче за веѓи. :$ Ќе сум шминкана колку без ич, ама лицето ќе ми изгледа природно.