Шминка за на училиште, факултет, работа

Дискусија во 'Лице' започната од stefi556, 11 октомври 2012.

 1. lobenickaa97

  lobenickaa97 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  37
  Во прва год не ставав многу само пудра и маскара некогаш и туш, а сега во втора ќе почнам да ставам малце нежна сенка маскара пудра и моливче за веѓи. :$ Ќе сум шминкана колку без ич, ама лицето ќе ми изгледа природно.
   
 2. Aniston

  Aniston Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  226
  Во средно креон + сјај/нежен кармин, не секогаш

  На факултет на предавања е забрането шминкање кај повекето професори, нема смисла на секоја пауза да се цртам и за пола саат да се бришам..
   
 3. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.574
  Допаѓања:
  4.274
  Пол:
  Женски
  Преферирам природно. Во основно не користев воопшто шминка.
  И во средно нема да користам прва, втора и трета година. Во четврта, најверојатно ќе почнам да користам маскара, пудра и молив или туш.
  Но, сеуште има време до тогаш, ќе видиме. :)
   
 4. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Во основно ставав само коректор и ништо повеќе. Единствено првиот и последниот ден од учебната година ставив малку руменило и маскара. Се грижев да не биде приметливо бидејќи не ни даваат да се шминкаме. Средното, факултетот и работата се веќе друга приказна. Сакам од оваа година да почнам да се шминкам за на училиште бидејќи обожавам шминкање, ама ќе подразмислам малку повеќе за тоа. Сепак, пред професори да изгледаш како 20 годишна не личи. :)
   
 5. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.065
  Допаѓања:
  1.398
  Пол:
  Женски
  Мислам дека сум мала да го оптеретувам лицето со сенки,тушеви и триста чуда.Знам единствено да ставам сјајче или пак лабело. :D
   
 6. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Женски
  Досега за на училиште ставав само лабело и маскара. А, за понатаму ќе видиме.
   
 7. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.663
  Допаѓања:
  36.655
 8. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  7.597
  Пол:
  Женски
  Ставам креон, римел и сјај. Некогаш пак ништо. Зависи ако нешто не сум расположена не ми е гајле дали сум шминкана или не. Секако на школо одам за да учам не за да ме гледаат колку сум убава. Инаку пудра не ставам оти имам чисто лице само 2 белека еден на чело друг кај врат и мозолчиња ептен ретко ми излегуваат обично пред да ми дојде и затоа нема потреба од пудра. Туш ви животот не сум ставила. Сенки имам ама за во школо не ставам. Сеедно безразлика каде и да е како и да сме облечени не ми се допаѓа како ќе видам некоја девојка или жена ептен нападно нашминкана. Мислам на секого не му стои премногу шминка или ептен плава/зелена сенка која боде во очи. За на свадба или некоја пригода ајде како така ама за во школо, факлутет не личи.
   
 9. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  603
  Пол:
  Женски
  Минатата учебна година имав многу мрсно лице со бубулици и ставав на нив коректор колку да ги покријам или ако ми беше лицето многу нафрлано ставав малце камена пудра колку да не е туку така и толку. Сега ќе почнам средно и убавезно ке си ставам лабелцe а може и маскара. Љубител сум на шминка но не сум љубител на нападна шминка за училиште,поприродно подобро е а додека пак за на факултет мислам дека тоа е поинаква возраст и дека може да се експериментира повеќе со шминка но да не се претерува, да се знае каде се наоѓаме
   
 10. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  8.634
  Ставам крем-подлога,коректор под очите,ббкрема или само камена пудра ,малце руменило,ги виткам трепките со виткач и им ставам маскара и на устата лабело или некој неутрален нежно розев кармин.
  И обавезно ги средувам веѓите,ама не нападно нацртани,туку пополнети само. Ставам стик и нежен парфем обавезно и тоа е тоа. Ретко контурирам со бронзер,тоа ако имам екстра време и ако одам некаде после факултет.
   
 11. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  12.454
  Пол:
  Женски
  Кремче или ретко течна пудра.Лабело,малку туш и маскара. :)
   
 12. lobenickaa97

  lobenickaa97 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  37
  Здраво девојки, може малце оф топик ама итно ми е. Дајте ми туторијали или слики за шминка за на училиште онака да не е нешто тешка шминка а сепак да се познава малку дека имам шминка т.е. природно да изгледам. Фала однапред.
   
 13. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  388
  Пол:
  Женски
  Основно и средно воопшто не се шминкав, негде при крај почнав креон и маскара да ставам, имаше едно девојче и не шминкаше сите. А сега за на факс и на работа користам маскара , туш , креон и руменило. Сенки и други додатоци ептен за искачање , инаку што поприродно тоа попривлечно :D :D :D
   
 14. alexsandraa

  alexsandraa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  719
  Пол:
  Женски
  https://www.youtube.com/watch?v=zMIzntlgbb8 :)
   
  На lobenickaa97 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.137
  Допаѓања:
  3.348
  Пол:
  Женски
  https://www.youtube.com/watch?v=YScWIPI1cfw
  http://youtu.be/0z-TtJl-yg4?list=UULFW3EKD2My9swWH4eTLaYw
  http://youtu.be/U6XQMYF9xIE?list=UULFW3EKD2My9swWH4eTLaYw
   
  На lobenickaa97 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Love16

  Love16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  53
  Пудра, лабело и маскара
   
 17. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.794
  Пол:
  Женски

  Извини, ама кај студираш ти што им смета шминка на професори... шминкањето не е само шминкање, за многу девојки е зголемување на самодовербата и покривање на несовршеностите кои сите ги имаме на лицето ( без разлика дали се мозолчиња, темни кругови, лузни од акни итн.). Многу заостаната работа да не можеш убаво да се чувстуваш на факултет. :)
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Fatalnata

  Fatalnata Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  873
  Допаѓања:
  5.642
  Пол:
  Женски
  Туш,маскара и лабело или карминче со нежна неупадлива боја, по потреба и пудра.
   
 19. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.288
  Допаѓања:
  2.375
  Пол:
  Женски
  Пудра течна малце, многу тенка линија туш неприметна, маскара и руменило. Руменилото го ставам пошто сум анемична и бледо ми е ради тоа лицето и со руенилото малце боичка да добие, посвежо да изгледа
   
 20. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  1.987
  ББ крема, коректор, маскара и руж. :) Вака сега почнав, оваа година. Мислам дека на училиште треба да се носи пристојна шминка, колку да се поправи лицето, а на да се биде со триста пудри, сенки и тушеви, ко торта во лицето. :puke: