1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка за тинејџерки

Дискусија во 'Лице' започната од Muffin.Love, 14 декември 2012.

  1. picture

    picture Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Па феминки, имам еден мал проблем :worried: .. Користев пудра од young derm, но ми се познаваше на лицето, а не ставав многу. Сега користам пудра deline, убава е, лесна, но мислам дека пак ми се познава затоа што лицето т.е обравчињата ми се малку црвени.. Доколку знаете некое решение, ве молам помогнете ми :)
     
  2. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Без шминка молам.Сјајче единствено. :D
     
  3. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Јас ја користев Јанг Дерм многу долго време, ама ич не ми беше погодена.
    Јас најчесто користам: пудра, коректор, римел, руж и моливце за веѓите :)
     
  4. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37
    Јас пудра користам Golden Rose и за сега сум задоволна, добро покрива а и не ми штети многу на лицето. Пред оваа имав од Seventeen, но од таа не бев многу задоволна. Инаку со мои 16 години кога искачам ставам пудра, маскара, сјај - за тука локал. А кога искачам во град ставам туш или креон и понекогаш сенка но не многу нападно.
    За на училиште маскара, пудра, сјај и креон - понекогаш. :)
     
  5. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Дали многу штети пудрата Џордани а тинејџери? :|
     
  6. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    ^Мислам дека од Џордани пудрите се за позрела кожа..
    Земи си нешто Севнтин,Римел... :)
     
    На Lovy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. simona.7

    simona.7 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    11
    пудра, римел, креон, руш и сјај ;)
     
  8. jEwElRy

    jEwElRy Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    244
    И јас сум тинејџерка и во мојата чанта за шминки има само:
    -Крема за раце, love is in the air од Oriflame
    -Сјај за усни, Colortrend од Avon
    -Балсам со плечин восок од Avon
    -Ролонче Percieve од Avon
    -Сјај за усни veryme (I will rock your world) од Oriflame
    -Крема за раце од Bioten
    -Балсам за усни од Avon (уште еден, ама ова повеќе ми личи на маст)
    -Антиперспитант од Avon
    - Becutan крема
    -Pavloderm крема

    Се согласувам со EmGreen дека пазарџиската шминка може само да ни го расипе лицето и затоа не ја користам. :hai:
     
  9. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Огромно фала на татко ми кој не ми дозволуваше да користам безвезе шминки како помала, а многу се залетував по таквите :^) .

    На возраст од 13 години, мислам дека сите имаат фаза колку повеќе-толку подобро. И сите користат екстра црни креони :tmi: . Според мене, пред прва година средно - ШМИНКА НЕ!

    Во средно, според мене е идеално користењето на маскара и некое нежно карминче, сјајче или лабело. По потреба и коректор (НЕ ПУДРА!).

    За излегување е друго, се во рамките на нормалата. Ајлајнер, маскара, сенка за очи, руж, кармин... (умерено и со количината и со боите).

    Според мене, се почнува со најмалку и постепено се додаваат продукти и нијанси. Значи, на секоја година или две по една нијанса потемен кармин и така некако со годините ќе си одговара и бојата.

    Задолжително е да се посети дерматолог наменет за таа возраст. :)
    И многу е важно да не се легнува со шминка. И од што порано да се почне со нега на кожата. :!:
     
  10. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Мене па баш ми е драго што почнав на 13 години , зошто оној експериментален период на не знам непогодена или погрешно нанесена пудра или руменило сум го поминала тогаш , а не кога ке видев во средно некои се шетаат со маска на лицето од вратот надолу друга боја и апла како удрени ставено руменило пошто тогаш почнале и се учат , немам јас ништо против оние кои не користат шминка само не сфакам што толку фама се дига околу тоа кога ќе се почне , кој кога сака и се чувствува дека треба тогаш , сега ми е драго што почнав рано и не само себе туку целосно знам и други да нашминкам и за посвечени прилики па дури ги прашуваат во кој салон се шминкале :D А да не сум се заинтересирала како помала сега веројатно ке бев во фазата како подобро да нанесам туш. Настрана ова за тинејџери мислам дека доволна е некоја лесна пудра што нема да му штети на лицето и ке диши , малку руменило ,карминче/сјајче и евентуално маскара , посебно за основно училиште невкусно ми е со креони и чуда да се оди , во средно веке е друго ама далеку од тоа дека таму треба да се претерува .
     
    На Golden, Flower27, LudaDevojka и 3 други им се допаѓа ова.
  11. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски

    Се согласувам со тебе зза ова јас мислам што порано почнете со шминка тоа подобро. Не кога ќе тргнете во средно ко кловн. Иначе јас направив една многу голема грешка. За шминка да не зборам си користам редовно и тоа ептен без пудра, римел и креон не искачам од дома. Ама што не искачам не искачам едно време така и легнував. Со 2 сантима фрбрлина пудра на мене си спиев у сега на 16цхе коа си го гледам лицето какао некои на 20 и нешо ми се темни ми се расипа ептен и сега пред спиење колку и да ми се спие макар со влажни марамчиња морам а иначе лосионите на јанг дерм многу ми помогнаа.
    А сеа за шминките си користам пудра и креон на Golden Rose, а маскара ја користев luxe на авон и сега после толку време ќе ја сменам да ја пробам новата :D сјај Victoria's Secret и тоа е тоа :)
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  12. RedFlame

    RedFlame Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пудра, коректор, маскара, креон... Понекогаш и кармин, но не се шминкам многу често :)
     
  13. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Јас како тинејџерка не користев нападна жминка само вака нежно да е, на 13 само римела и туш ставав, и потоа почнав и со сенка за навечер а инаку неможам да се смислам да легнам со шминкаа :\\ незнам некои што се замислуваат со шминка и наредниот ден како претепани се бидејќи сенката се размачкала :\\\
     
  14. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Пудра течна користам од Alverde, на органска база е, без штетни продукти, убаво мириса и солидно покрива, камената ми е од Oriflame, VeryMe коректорот исто од Oriflame, PureNature, маскарата чинам Deborah ми беше, сенките, тушот и кармините ми се битпазарски. :D Креон и сјаеви не користам, нема поодвратно нешто мислам дека. |( За секој ден користам маскара, туш и коректор, пудра и кармин кога ќе ми текне, за журки или родендени сето тоа + smokey eyes. :) А да, и едно доаѓање дома одма вадам шминка, и да треба да искочам негде истиот тој ден пак ќе се нашминкам после. :D
     
  15. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Јас само кога излегувам ставам маскара, креон и понекогаш сјајче, не се шлакам со пудри и такви работи :)
     
  16. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Сега шминка никако! Особено не пудра! Доволно ми се олку бубуљици, да ми се затнат порите и уште повеќе бубуљици ќе имам. :@ И џабе пилингот, џабе кремите, џабе лосионите... Шминка ќе ставам на некои посвечени пригоди и тоа кога ќе бидам 16 години. :)
     
  17. AndyHipst

    AndyHipst Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Леле, конечно некој паметен :)
    Мислам дека тоа е доволно и не е премногу нападно:))
     
    На Flower27 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tiph24

    tiph24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2014
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    177
    Јас сум уште основно и кај мене многу се шминкаат.
    Јас за на школо не се шминкам.Мене одсабајле ме мрзи да се облечам,а не па ќе се шминкам :rofl:
    Се шминкам на некои пригоди,на пример на родендени кога идам некогаш ставам малце сјајче и малце римелче,на училишна забава имам ставено римелче,на свадба кога бев ставив пудра,сјај,римел и многу нежна сенка :)
     
    На Flower27 и Dog-lover им се допаѓа ова.
  19. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Јас сум основно и се шминкам, не многу туку онака нежно.
    За секој ден ставам римел, коректор и сјај или лабело во боја.Ако ми текне некогаш ставам маалку руж, ама поретко зошто прво треба да научам да ставам. :D
    За посвечени прилики и излегувања ставам и креонче или туш и кармин или молив.Пудра исто така ретко користам.
    Се додека шминката не е пренападна и не изгледа вештачки мислам дека не би требало да се дига толкава фама ако и ние помладите тинејџерки ја користиме. Подобро е да изгледам средено и свежо со малку шминка отколку да личам ко да сум излегла од џунгла. :D
     
  20. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    јас имам 16, а почнав да се шминкам пред една/една и пол година. за во школо ставам само пудра, коректор, маскара, понекогаш и светло карминче и ајлајнер. за искачање нормално се шминкам повеќе, ставам сенка, ајлајнер, пудра, кармин, маскара. имам другарки што буквално воопшто не се шминкаат и мене тоа ич не ми се свиѓа, мислам дека е убаво кога некој ќе се среди и нашминка, секако умерено. :)