1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка за тинејџерки

Дискусија во 'Лице' започната од Muffin.Love, 14 декември 2012.

  1. pink.punk

    pink.punk Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    вака, решив да цитирам бидејки се обраќате на девојки моја возраст... :) сега да тоталон се согласувам но тоа беа други времиња.. не оправдувам ни јас кога за на учоилиште или за озборување со другарките ставаат на 12 години то нпудра и креони.. потоа ќе рече ми се прават брунчиња.. па секако ќе се прават кога ни ја вадиш шминката ни оставаш да дише.. јас лично, почнав оваа година да користам малку од на мајками шминката.. :$ но лично имам подочњаци и морам да ги пикриамм.. користам подзамрзната течна пудраза тоа и е ефективно.. порано ставав креон и маскара но сега само тоа мојот домашен коректор ! ;) сватив дека кога малку потам ќе имам проблеми со тоа и ме чешаше лицето.. на устата прво ставам лабело безбојно, а потоа еден тенок слој кармин праска боја, бидејки стварно ми ги истакнува убавините на лицето..
    позз и според мене во право си несмее нападно, но малце за natural look мора малку ;)
     
  2. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Ви пρепоρачувам аκо сте сеуште мали и само што сте влегле во тинејџеρсκиот пеρиод (12-13) вас κожата не ви е доволно спρемна за пудρи, оставете го тоа лице слободно да дише, да ставаш на толκу младо лица 100 κила пудρа е смρт! И знаете κаκво ќе ви биде лицето на 20 г години!? Збρчκано и ρаспуκано и ќе личите на 35 годишна жена, додеκа тие што не κоρистеле пудρа κога биле на ваша возρаст ќе имаат лице κое ќе изгледа помладо и од 20 години, е тогаш навистина ќе се κаете бидејκи пρеρано сте ставале пудρа. Почеκајте, цел живот ќе ставате пудρа. Имам 15 години и воопшто не ставам пудρа на лицето, ми стои во фиоκа неупотρебена. Ставам само ρимел понеκогаш и малκу сјај, затоа лицето ми е 10 пати поубаво од дρугите κои и за еднодневни еκсκуρзии на планина ставаа пудρа и ρуменило и дефинитивно изгледаа κаκо лепчиња пρемачκани со паштета од κоκошκа, и еден фаκт деκа ни баба ми не им е ρамна во бρчκите.
     
  3. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Само сјај за усни и малце креон (а и немора) КРАЈ,а не пренатрупување.
     
  4. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Јас користам само сјај за усни , маскара и моливче . :)
     
  5. summer-lover

    summer-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.259
    Пол:
    Женски
    Оваа година почнав да ставам малку пудра бидејки некогаш имам премногу акни.А за родендени и такви посебни прилики ,маскара и сјајче или пак само некое карминче :D .Еднаш бев ставила црно моливче и изгледав како вештерка..така да моливче...не .
     
  6. Seashell31

    Seashell31 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    736
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Во основно не користев никаква шминка. Ниту за во школо,ниту за излегување. Сега во средно користам малку маскара и лабело и понекогаш кога имам потреба коректор.
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Незнам дали имам пишано во темава.
    Јас кога бев тинејџерка не користев шминка, само лабело по потреба. Ма ни тоа, колку лабела имав тоа време од инат што и јас сакав поради мирисот. Кога бев полуматурантка за таблото се сликав без шминка. Мајками не сакаше да чуе за шминка.
    А почнав да се шминкам дури на 17 години. И мило ми е што почнав покасно.
     
  8. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Шминка на мои години не ми треба. Подобро да фатам да го чистам лицево од акни и бубулици одколку да ги запушувам порите од лицето со шминка и на 16 години тешко да ми биде да го исчистам. А, плус тоа, не ми е гајле за изгледот, не ми треба вештачка убавина на овие години (нема дечковци да фаќаm) :rofl: доволна ми е природната убавина. :D
     
  9. BlackPiano

    BlackPiano Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Јас имам 13 години и за излегување користам BB или CC крем, камена пудра, маскара, бел креон (понекогаш и црн) и лабело или кармин. За во школо понекогаш ставам камена пудра, бел креон, лабело и ептен ретко ако имам подочнаци или некоја акна ставам CC крем. Иако користам повеќе шминка, секогаш ставам умерено и внимавам да не се познава многу. Исто така, никогаш до сега не сум спиела со шминка и редовно го негувам лицето веќе 2-3 години. :)
     
  10. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Не обожавам шминка. Девојчињата кои почнуваат рано да користат разни хемиски супстанци, како секакви пудри и креми, порано почнува лицето да им старее.
    Шминка користам ептен ретко, само кога сметам дека треба да ставам. Најчесто ако одам во друг град на прошетка. И тоа, мешам две течни пудри, една потемна, другата посветла бидејќи не можам да најдам една за мојот тен. Потоа, лабело, и тоа е тоа.
     
  11. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Само за посебни пригоди: маскара и креон. (сакам темен изглед) :$
    П.С. Пегите си ги мразам...
    П.С.С. Без пудри, кармини, лабела, сјаеви. На очите сакам да го ставам акцентот.
     

    Прикачени фајлови:

    На the.vampire.girl и Srckata28 им се допаѓа ова.
  12. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да прашам што мислите за пудрите на Young Derm?Дали се добри за мојата возраст и колку пари се?
    Инаку корстам сјајче,римел и понекогаш малку пудра.:D
     
  13. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Имам 16 год. и кај мене на школо ретко некои се шминкаат. Можат дури и на рака да се избројат таквите од цело школо. Иначе јас користам само за време на викенд и тоа ББ крема за преку дента, маскара и нежен кармин а за излегување со додаток туш и понекогаш сенка.
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Да, одлични се за млада кожа. Само внимавај, едната е за проблематична кожа со акни, а другата мислам дека беше за нормална кожа.
    Ако не ти одговараат тие побарај ги од Менхетн Clear Face, и тие се супер за млада кожа само поскапи се малце околу 450 денари.
     
    На Golden му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Абе сите вие користите лабелца и маскара и коректор и пудра по малце,а кога ќе ве видам низ град ко со фасада на лице сте.
    Оправдувам комплетна шминка дури и денски,но да се знае да се нанесе а не само да се нашлака каде било и како било.
     
    На edna_malecka и LittlePinky им се допаѓа ова.