1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка и фризура. Кој ќе се погрижи за нив???

Дискусија во 'Свадба' започната од I.vana, 21 февруари 2012.

  1. Gossip-B

    Gossip-B Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    кај дадар за тие пари па и не е ништо посебно,зошто другарка ми таму се правеше за свадба и костата и се растури пред да дојде во хотелот па брзо и донесоа фигаро да ја поднаправи,сминката така -така.
    Jас се мислам дали кај владо ѓоргиев да се шминкам или кај зоки давитков од штип а???
    мислење ваше е добредојдено :D
     
  2. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Со Владо немам искуство и не можам да те посоветувам.

    А за Зоки можам да ти кажам. Според мене многу го форсираат.
    Точно, тој има талент :!: меѓутоа, треба да знае на кој каква шминка и каква боја му стои, според тенот, според големината и бојата на очите.

    Конкретно за мене, јас имам крупни очи и голем капак, на него може да се црта, а неколку пати што сум била кај него, само ќе ми ги засенча капаците до веѓите и толку, ко страшило, па јас морав дома да ја поправам шминката.
    Друго искуство со него, мене многу црно на очи не ми стои, а тој ме беше зацрнил до трт.
    И во двата случаеви бев толку кнап со време што не можев да го терам да ме поправа или прешминкува.
    Ова ти зборувам пред неколку години. После овие искуства не сум била веќе кај него.

    Сега го имам на фб и гледам слики од девојки што ги става, сите се исто нашминкани, некои со исти нијанси и бои, некои со различни, меѓутоа истата техника. (мислам на онаа на почетокот на капакот светло, па понатаму потемно, туш линија и вештачки трепки).

    Фризура не сум правела кај Зоки, се имам само пеглано. Така да за тоа не можам да ти кажам.

    Во Штип подобар шминкер од Александра Стилисимо нема. Барем според мене.
     
  3. Gossip-B

    Gossip-B Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    фала ти Aноук,би било супер и за цени кај алекандра да ми пишеш...уште незнам од кај да почнам дали од шминка и фризура,фустан уште немам имам само папка полна во пц,се мислам и за накит,покани ...па се мислам јас да ги правам декорациите за сала,невестинса маса и се што треба или некоја цвеќáра или за фото студио да мислам кое е најдобро а да не е многу скапо ахххххххх слатки маки мои
     
  4. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Нема проблем Госип.
    Александра ја има на фб, можеш да разгледаш слики и да ја прашаш се’ што те интересира. Е сега она само шминка и прави нокти и третмани на лице, тело... значи тоа е само козметичко студио.

    Има уште едно студио во Штип, ова е фризерско и козметичко.


    А за кога ви е закажана свадбата ? Почни прво со резервација на ресторан, матично, црква, музика, сликар... Па со списокот на гости, па поканите, па фустан, па декорацијата. :) Се’ ли сакаш ти сама да си спремаш или ќе ангажираш некое ателје ?
     
  5. Gossip-B

    Gossip-B Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    па бидејќи имам вишок на слободно време, би сакала да си припремам јас ,све да биде во моја режија хехе...нормално дека ќе им оставам работа и на девојчињата од цвеќара ама да имам и јас удел во украсувањето,да не се фалам али ме бива за такви работки :lol: инаку фала за идеите и линковите :)
     
  6. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Не знам дали веќе си ја прашала, ама еве јас ќе ти кажам за цени. Обична шминка е 650 денари, а комплет невестинска шминка со трепки 1250. Јас прашував во септември, ама најверојатно се уште се тие цени.
     
  7. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.988
    Па, добро бре луѓе, се спомене ли свадба во фризерскиве/козметички студија и тоа очињата им отскокнуваат со знакот за евра отцртан внатре... |( Има ли во Скопјево некој што работи за нормални цени-значи не барам ефтино, ама нека е разумно :worried: .
    Идеи? Предлози?
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Предлог, ако не сакаш тулумби на глава и шноли со штрас, шминка со циркони над веѓи и останати гадости, едноставно не кажувај дека си невеста. Техниката на шминкање е таа, техниката на фризирање исто. Дури и поголеми се шансите да те утнат ако се декларираш како невеста, затоа што нели, се понапнати.
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. selma...selma

    selma...selma Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    22
    Во право си...Моја братучетка не кажа дека ќе биде невеста, но побара така нешто добра шминка и фризура, која ќе и трае и така плати околу 2000 ден, ако фризерката знаеше дека е невестинска најверојатно над 4000 денари немаше да помине...Дома само велот и го ставивме и супер испадна :lol:
     
  10. mice83

    mice83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Девојќи може ли и на мене од Зорица ФБ,бројче...повеќе инфо...Thanks
     
  11. AloneM

    AloneM Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    46
    Па Зорица поскапела, могу ја фалите на Фемина и нормално цента пораснала. ;) Јас ја контактирав и ми кажа 2.000,00 МКД со трепки.
     
  12. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Да, и мене таа цена ми ја кажа, и ми одговара. Плус ќе шминка и едно чудо од моиве жени по дома, за нив си има попуст, за мене не. Шминката од Зорица не мрда со саати, истражив убаво откако прочитав тука, и можам да кажам само алал да и е. Се надевам дека ќе ја благословувам и после свадбата... ;)
     
  13. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    Ќе може да ми пратите во лп бројче на Зорица, или па ако има фејзбук линк :)
     
    На bumblebee511 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.767
    И мене ми треба број или фб од Зорица.
    Фала многу!
     
  15. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    mice83 фала многу за бројчето и страната на Зорица :) Поздрав
     
    На bumblebee511 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Оваа Зорица што ја зборувате, ја има на фб? Да видам слики како шминка?
     
  17. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Да, има и веб страна. Ти ја пратив во ЛП. ;)
     
    На The-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    мене фризурата ме кошташе 800 денари а шминката 500.

    јесте да е во помал град но сепак каде што бев имаше понуди и од над 3000 денари. фризурата не ми беше ништо комплицирано однесов слика како сакам и прашав колку чини. за шминкање си однесов мои шминки (пудра руменило маскара) само ме нашминка како што и кажав јас дискретно и пак ми наплати како со нејзини шминки али јеби га не беше голема сума така да се трпи...
     
  19. Macika222

    Macika222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    A vo koj grad e taa Zorica posto i mene mi treba sminka za mojata svadba koja e za tri meseci a site dobri sminkeri se preokupirani?
     
  20. mice83

    mice83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Девојќи би сакала да споделам за невестинска шминка...се двоумев за Зорица бидејќи тука прочитав навистина позитивни коментари,но сепак се одлучив за Цаци Паковска,бидејќи Цаци ме има шминкано пред неколку години и имам навистина прекрасно искуство неможам да заборавам како ме имаше нашминкано и се вратив другиот ден дома со не мрдната шминка,успеав да ја исконтактирам и веке договорив.Инаку она ја шминка Каролина Гочева.Исто така за цената немам коментар нема посебни цени за невести за сите е иста...незнам дали да ја пишам тука но ако се интересира некој слободно да ми пише на лични но е на пола од сите дуѓи....се надевам се ќе излезе супер и ќе ви споделам ... :)