1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка и фризура за полуматура

Дискусија во 'Тело' започната од bebushe, 30 мај 2014.

  1. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Е па штом ти е цветно фустанчето направи ги и такви ноктите :). Еве ти идеи:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Cvetetto му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Цвете моме, и да си ги правите!
     
    На kikav му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Девојчиња во едноставноста е убавината. Не се оптеретувајте, во младоста ви е убавината што вика баба ми. Нека ви е честита полуматурата на сите и само успеси на ве следат. ;)
     
  4. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Ја од почеток се потресував,сеа како доаѓа полуматурата се помалку ми е гајле,незнам зошто :D Имам некој си фустан како прљаво бела боја ни ја незнам точно,ниту знам какви балетанки да купам,ни какво ланче ни ништо,така да ако може предложете ми нешто да не зеам се бело да испокупувам па ко невеста да им отидам таму,зашто незнам да комбинирам :D :) Само боја ми треба :) Фризура ќе видам пријателка на мајка ми ќе ми прави,сакав како 2 плетенки од 2те страни на главата помали и позади онаква машничка направена од коса,гледав на YT валда ќе може некако да го изведе тоа :D Ако не ќе ја убијам :devil: се зезам,ќе видам нешто поинаку во тој случај :) Со каква боја таков фустан највеќе би одговарал?Знам со бела се иде и со ова може се да иде ама незнам точно...Тапа сум во комбинирање,т а п а. :D Иначе е негде до над колена и горе е како чипка материјалот,незнам како да опишам,и надоле е тул :)
    Само што горниот дел е вакa нешто (формата):
    [​IMG]
     
  5. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Во право си дека бела боја може да се искомбинира со секоја друга. Освен стандардните комбинации на бело со црно, бело со црвено, мене лично многу ми се допаѓа кога бел фустан (во примеров) ќе се искомбинира со тиркизна боја. Дали преку накит, балетанки и слично. А и не мора да се ограничуваш само на две бои, може ташната да ти биде во сосема друга. Конкретно во случајов кафена, жолта, црвена :)
    Во спојлер неколку слики со примери, се надевам ќе ти помогнат :)

    [​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На LittleFairy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Ќе бидам офф топик,
    но навистина не ми е јасно зашто пробувате да разубедите некого?Ако за вас не е тоа нормално да си направат маникир, да се шминкаат и фризура да прават не значи дека сите треба да делат ваше мислење.
    Девојчето фино и културно си побара контакт и препорака а не дискусија со карање зашто се замараат.Јас пред деценија што се вика бев полуматурантка па што,и на фризер бев и нокти си имав направено.Тоа ме прави лоша? И не ми е воопшто криво ниту за парите потрошени ни пак за останатите трошоци.Дури да се вратам назад и не би се шминкала сама.

    Така да девојки правете како што ви е желбата на вас,и како вие мислите дека е исправно.А не дали на некој му се допаѓа тоа што вие ќе правите и планирате.
     
    На Cvetetto му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Е не,со изгризани нокти или пак со кал.Црни онака одоздола. Епа секако дека ќе ги средиш.Јас не велам нешто посебно.Исечени,оформени и со еден боен лак.Доколку некој е во можност и знае може да си и украси.Секако не претерано.Сето што може дома да се направи.Барем јас така ќе ги правам.Епа има девојчиња што немаат убави нокти и ќе одат во сално да си ги прават,јас нема. :devil:
    Еве јас ќе зборувам во свое име.Јас секаде каде што одам,прво што сакам се средени нокти.И зависно од пригодата ги лакирам.Едноставно обожавам да ги лакирам :angel: .Мене тоа интересно ми е и не поднесувам не средени нокти!И не се траштам,што да правам како да правм.Туку си побарав совет како да ги направм интересни.Знам дека никој нема ноктите да ми ги гледа,но ете јас сакам средени да ми се ;) :^) .
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034

    На диппломска бев пред некој ден и тоа со искризени нокти оти други неможам да замислам и замислете шо

    НЕ МЕ ВРАТИЈА ОД ТАМУ :D :D :D :D ДЕКА БЕЗ НОКТИ :lol:
     
  9. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Деца бе што зборувате нокти за полуматура?
    Абе ајде разбирам напредна генерација сте,ама нокти бе? :o Ќе си се излакираш дома фино лепо.Не да ставате циркионишта глупости,мислам мали сте бе дечиња уште.Незнам што брзате толку да пораснете.
    И тоа што планирате сарма фризури,верувајте дека после 1 година ќе си се цепите од смеење ко ќе ви текне што ќе правите. :D
    Јас полуматуранка бев пред 3 години(толку мислам дека беа :?: :D ) :rofl: :rofl:
    Ноктињата ми беа налакирани со некоја nude боја(ако се вика така) и со печатчиња си направив цветчиња,фино онака детски.А не ми беа ни големи,нормална големина на нокти за дете од 14 години.
    Од шминка имав малку пудра бидејќи сакав да ги скријам пегите :lol: Иако немав некоја голема потреба од пудра,али ајде. Имав црн ајланјнер,и некоја си розевкаста сенка што ме насенка таа фризерката :lol: Демек да ми одговарало со фустанчето.Мислам дека бев скромно како за полуматурнка.И не ми мака што бев ваква :)
    Инаку фризурата ваква ми бешe и испеглана:
     

    Прикачени фајлови:

    • DSCN1891.jpg
      DSCN1891.jpg
      Големина на фајлот:
      295,8 KB
      Прегледи:
      208
    На koritsaki и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  10. belieber14

    belieber14 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    3
    Бојадисување на косата

    Луѓе хелп полуматурантка сум и нз каква фризура да праам ако имаате некоја идеја пишете ЛП :worried:
     
  11. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Да ви се "пофалам" ,каква фризура,каква шминка и какви нокти имав!

    *Фризура-Си ја измив косата со шампон и регенератор,од Dove .Инаку тие на мама се,
    за роденден и ги дадо,ама јас ќе ги користам. После ја исушив со фен.И толку,ни онака не ја ни фенирав,како што прават фризерките.Колку да ми е сува со фенот,ја поминав.Ниту извиткана,ниту фатена,ниту плетенка-НИШТО.Буквално,па дури ниедно штипче.Па ништо не ми фалеше.

    *Шминка-Само маскара и сјај.2 слоја маскара,и тоа вишокот го отстранив со четка од стара маскара.Па маскарата не се ни осеќаше.Сјајот додека стигнав на школо ми се извади.
    Пудра,не ставив.Иако полна бев мозолки.Значи шминка минималистичка

    *Нокти-Кога сме кај ноктите.Вечра ги направив,демек вака(долу во спојлер).Ама ме зезна лакот во боја на праска.И ги избришав.После тоа ги налакирав розеви(слиа долу спојлер2).По неколку часа легнав да спијам ,3-4 часа.И сабајлето лом ноктите.Катастрофа,како да небеа исушени,демек им кладов од онај спрејот,ништо. | . И накарај ги избришав и колку да не е без ич,им ставив од лакот за заштита(слика спојлер 3).И толку беше со ноктите.
    http://www.youtube.com/watch?v=o5dza9V0HLc
    [​IMG]
    Сликата е од нет.
    [​IMG]
    И оваа е од нет.

    Со други зборови наједноставана од сите таму бев!

    И да ви кажам,за идните полматуранки.Да не се траштате каде фризура,каде нокти.Да не си клавате грижи на глава.До душа мене ич не ми беше гајле,ама ајде малку на нет побарав и ништо повеќе.Пак ми беа/се средени ноктите :$ .Си бев убаво,пристојна таму.Како 13 годишна, за нецел месец 14 год.

    АЈДЕ МИ ЗАВРШИ И МЕНЕ ПОЛУМАТУРАТА! :rock: :dance: :dance: :dance:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    Мене косата ми беше виткана со фигаро..и по 1 праменче од двете страни ми беше фатено назад со шноли..а шнолите да се покријат имаше направено како цвет од коса
    а кркмите ми беа фатени и напрскани со спреј за коса за да на мрдаат..(да се пофалам..мајками ме праеше) 8) :inlove:
    Нокти-имав 3 розеви нокти (лак NYC 111) и на нив имав по едно сино цирконче и имав по 2 сини (лак Малена 14) на едниот имав ставено СОЛ (која воопшто не се познаваше и изгледаше преубаво) а на другиот светки 8) :lol:
    Шминка-најједноставна..малце бебшко розева шминка ставив колку да не сум како зомби таму..ии имав маскара и сјај за усни :makeup:

    За разлика од другите..не бев толку нашминкана..некој имаше кои личеа на вистински тетки :^)
     
  13. Lizzy.Grant

    Lizzy.Grant Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    46
    Шминка- розева сенка, маскара и сјај, сама се шминкав дома :D (сенката скоро иста како на сликата во спојлер)
    Фризура- виткана со витлери (исто така дома) и потоа на страна. :)
    Нокти- еднобојни, светло розеви.
    [​IMG]
     
  14. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Фризура: високо репче.

    Нокти: бидејќи доцна ми текна, една другарка ме налакира со црн лак од Малена.

    Шминка: Хидратантна крема, пудра Делинѐ, моливче, маскара и туш. На усните, лабело секако.

    Дома сѐ правев, така да трошокот беше само 144 денари, за лакот и кремата.
     
  15. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    И јас да си кажам каква бев за полуматура:
    - Фризурата ми беше пеглана и пуштена немамв ни една шнолка на неа ако добро се сеќавам.
    - Ноктите ми беа црна боја лакирани затоа што две вечери имавме така наречени забави, па да ми одговара и за другата вечер. Не планирав да се лакирам у Охрид бидејќи деновите ни беа исполнети и имавме време само да јадеме.
    Шминка - Ќе бидам искрена, имав ставено маскара, сјајче и пудра, моливчето го заборавив дома и грдо ми беше од друг да ставам моливче па така имав на мене само маскара, сјај и пудра.

    А за другата вечер, од страна на ноктите и шминката се беше исто, само што косата ми беше нежно извиткана. Слично на овааа.
    [​IMG]
     
  16. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Jac косата ја направив како со машна од самата коса и надоле виткана (сликата во спојлер,иста машна само надоле поинаку виткана)
    [​IMG]
    За шминкање ова она не ни имав многу време :D Дома сама ставив малце сјај и маскара и скоро неприметлива линија туш :D
    Ии ноктите зашто ми се лом,до месо,ужасни само ставив онакви click and go мислам така се викаа од ДМ :D и ниту ги излакирав ни ништо,немав време :D
    И носев фустан и балетанки,никако штикли незнам што.. :D Ии едно мало ланче со машничка :D
    Толку :D
     
  17. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
  18. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    jas za polumatura bev vo
    rozevo ednostavno fustance,baletanki tegetni lakovani ,pletenka vence napred i nazad peglano, tegetno tasnice malku pudra sjaj maskara noktite lakirani toa :)
     
    Последна измена: 9 мај 2015
  19. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Za polumatura sama se sminkav a frizura frizerkata mi napravi masna i possle vitkana.Za idnite polumaturantki ne trosete mnogu pari za frizeri fustancinja nokti ne se zamarajte mnogu okolu polumaturata.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.