1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Ја користам секој ден дали ја обожавам е не баш, да имаше маска со шминка што се наметнува од оние како во филмовите, што не се познаваат, а што нема да ти го сменат личниот опис, прва ке си ја купам...а ако се прашувате па зошто тогаш секој ден се шминкам - Што да правам кога ,кога сум без шминка сите ме прашуваат што сум толку бледа да не сум болна ;(
     
  2. taylor.swift

    taylor.swift Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    Јас обожавам шминка, но секогаш гледам шминката да биди скромно нанесена и не практикувам некои дречливи бои.
     
  3. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Обожавам шминка скоро секој ден ја користам :) користам најмногу пудра течна (некоја лесна) потоа камена пудра , креон , маскара , и сијај или пак кармин во нежно розова боја и тоа ;) не сакам многу да ставам сенки затоа и поретко ги користам :D
     
  4. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Обожавам да сум нашминкана :makeup: Едноставно заљубена сум во шминката :inlove: :lol:
    Креон мора да имам ставено скоро секогаш,а пудра и друга шминка за некои поважни случувања :)
    Креонот е мојот најдобар другар и незнам што би правела без него :)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  5. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Сакам шминка (како и секое зенско) ама летово не практикувам да сум нашминкана (понекогаш маскара, сјај, руменило) најчесто за излегувања, а вака преку ден ретко, за разлика од порано што секогаш бев нашминкана (тонови што ми прилегаат на лицето) не нападно.
     
  6. Lina92

    Lina92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    29
    се шминкам но не толку често во посебни прилики
     
  7. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Па се шминкам кога излегувам но не многу нападно.Повеќе преферирам нежна шминка малце пудро,римел,сјај а сенка само во некои прилики.За дневна прошетка или одење во град понекогаш освен пудро ништо друго не ставам.Не патам од комплекси на пример сега ако некој ме види без шминка ова она.Поприродно е поубаво,мислам јас.
     
  8. Sense

    Sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    45
    Не ми е неопходна, ако немам време комотно излагам без шминка или пак набрзина само ги поминувам подочњаците со пудра. Има денови кога не би плашим људи па морам да употребам шминка колку и да ме мрзи.

    На периоди сакам да шетам помалку нашминкана, на периоди имам инспирација па испробувам различни изгледи -де вака - де така. Не сакам монотонија во шминка, брзо еден изглед ми здосадува, колку и да ми стои добро.

    Ептен priceless ми е моментот кога ќе откријам некоја нова техника која ми прилега, сенка која ми стои, руж што ми одговара.

    Значи, ДА ја сакам шминката, сакам среден изглед, не мора да биде туто- комлето со сенки ии триста чуда но доволно да се истакне најдоброто на лицето а и да се прикријат недостатоците.
     
  9. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Те прашуваат така, бидејќи те немаат навикнато без пудра и руменило.
    Терај подолго време без нив и ќе те навикнат, без заебанција.

    Нормално, кога ќе ги видам некои од клас без пудра а претходно шлапале по фаца тони, ми делуваат ко да биле трета смена во Железара.

    Инаку, кога одам негде само зелено моливче на очи и малку маскара, да заличе на човек.
    А за наваму-натаму, не корисам, воопшто. Нешто сум во This is my face, take It or leave It филм последниве неколку месеци...
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Себе си се прочитав, ама 10 години наназад :D
    Верувај ќе преживееш и без креон.
    Значи дури и да требаше да одам до продавница 500 метри од мојот дом, морав да ставам пудра и креон, од кај да знам може ќе ме сретне некој и ќе ме види без шминка... :o Не ми се верува дека така сум размислувала.:fubar: :headbang:

    Сега, користам шминка само кога морам, за на работа или за некое поформално, посвечено излегување, кога сакам да оставам впечаток и да се разубавам, сепак нели шминката и за тоа служи -да не разубави :makeup:
    Сакам шминка, ама минималистичка и нежна. Пудра (летно време ставам само под очите за да прикријам подочњак), нежна сенка, креон, римел, руж и сјајче...за мене е доволно.
     
  11. Antilopa

    Antilopa Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    До пред 1 година бев луда по шминки... Во сите можни бои, сите можни комбинации... Ама искрено сеа сум фрлена само на фреон, маскара и гри моливце за оци, добра пудра за лице и нежна боја на руменило. И вака се осекам поубо и крајно попривлечно...:) Мајка природа :)
     
  12. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Не сакам многу да се шминкам. Не се чувствувам убаво со многу шминка на мене. Најчесто маскара, црно креонче, понекогаш маалку сенка за очи и толку.
     
  13. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Само креон и маскара..пудра не ми стои на лицето,ептен чисто лице имам па нема ни потреба од пудра,сенка не редам,кармин ни тоа,лабело мојт ама ептен ретко.
     
  14. Cello-PlaYer

    Cello-PlaYer Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    23
    Не сум опседната и јас со шминкање. Порано користев пудра, маскара, креон, сјај за уста абе секакви глупости, Сега само маскара и ла бело и готова сум :) Многу ретко знам да ставам и креон ама ептен ретко само за некои свечености :)
     
  15. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Во последно време избегнувам секојдневно шминкање. Се шминкам само во викенд. Но користам се. Пудра руменило креон сенки во 2-3 бои обавезно маскара сјај.
     
  16. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Обожавам шминка, не излегувам од дома ако не сум нашминкана. ;)
    Користам пудра, креон, маскара, сенка, сјај за усни, кармин, руменило (понекогаш) .
     
  17. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    Обично користам шминка кога излегувам :) А за секој ден само сјај и креон :P
     
  18. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Гледам што поретко и што помалку да се шминкам. Не се чувствувам толку пријатно со многу шминка на мене. Вообичаено користам само тенок слој пудра, римел, руменило и сјај.
    Кога сум дома не можам да седам со шминка на мене, морам веднаш да ја извадам. Исто така и за дневни прошетки воопшто не ни ставам. :)
     
  19. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    еве една статија:
    Начинот на кој се шминкате го открива вашиот карактер
    Начинот на кој се шминкате многу говори за вашиот карактер. На пример, жените кои ги нагласуваат очите сакаат да го истакнат својот интелект, додека оние кои ги истакнуваат усните сакаат да ја покажат својата страст. Еве како италијанските психолози го интерпретираат начинот на шминкање:

    Жените кои не користат шминка испраќаат јасна порака дека сакаат да бидат прифатени онакви какви што се и одбиваат да носат „маска“.

    Жените кои се постојано во потрага по огледалото се многу амбициозни, но исто така и несигурни, и многу внимание посветуваат на мислењето на другите.

    Ако шминка е речиси незабележлива, според психолозите, овие жени имаат страв од стареењето и желбата да се запре времето. Тие се дискретни и сакаат мистерија.

    Жените кои имаат налакирани нокти и на рацете и на нозете уживаат да ја покажат својата женствена природа. Оние кои ги лакираат само ноктите на рацете се да имаат под контрола, додека оние кои ги лакираат само нозете имаат желба да бидат сексуално задоволени. Исклучително долги ноктите покажуваат егоцентричен карактер.

    Жените кои користат нежен бел лак се срамежливи и романтични, додека оние кои имаат впечатлив лак се самоуверени и сакаат да бидат забележани. Жените кои сакаат проѕирен лак се уредни, нос метаат дека не припаѓаат на времето во кое живеат.
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    ^ Ова е баш точно,бар за мене. :o