1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Наместо да скратам уште, само ги болдирав некои делови во кои се пронаоѓам. :D
    Инаку ја сакам, ја користам, ме фасцинира, се забавувам, и ќе продолжам да го користам. Тоа не значи дека сакам да се маскирам пред другите. Едноставно сакам барем очите да ги нагласам, да изгледам поразбудена, а само римел и миливче-нема шанси, 15 мин (ако се брзам) до пола саат (ако пробувам нешто ново или само сакам се да изгледа совршено) ми треба за шминкање. Косата ја оставам настрана, ама шминката-нцук. :shake:
     
  2. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Обожавам шминка. Користам секојдневно малку пудра, коректор, маскара, туш за очи, сјај (црвен или розев), моливче за веги и сенки во две бои усогласени :) се ми е во одредена количина мислам дека современата жена не би била современа ако не користи шминка..
     
  3. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Сакам шминка.Но,не користам секојдневно :!:
    Порано не ми проаѓаше ден без шминка,пудра,моливче,маскара,незнам што.. сега се навикнав повеќе денови да проаѓам без шминка(не целосно,минимално нешто може да ставам на пр.само маскара,или сенка и доволно е). Али обавезно за поважни настани,евенти се шминкам повеќе :) (не 100 кг пудра |( )
     
  4. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    На времето секој ден бев со шминка сега само ако треба да излегувам негде само тогаш се шминкам . Јас не сум толку голем обожавател на шминката ама многу ми се допаѓа , не прави поубави . ;)
     
  5. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Сакам шминка, но умерена сум со нејзиното користење :!: , не сум ко некои свашта ставаат на лице. :puke: не ја користам секојдневно, затоа што немам потреба, а обично си ставам лабело, сјајче, римел и така.. :)
    со тек на време, ќе ја засакувам уште повеќе, го знам тоа. :inlove:
    иначе сега за сега тоа беше . :* хуху :lol:
     
  6. MilaKunis

    MilaKunis Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    25
    Секојдневно употребувам само течна пудра, маскара и лабело.Додека за викенди и излегувања употребувам и сенка,туш,креон,руменило за лице и кармин.
     
  7. Allthatglitters21

    Allthatglitters21 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2012
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Опседната сум со шминкање. Може мин саат ипол одвојувам за да се нашминкам како што треба. А многу често ми се има десено и кога ми е досадно дома ќе се шминкам и ќе испробувам нови комбинации и шминки. Ете толку сум опседната :D
     
  8. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Ја сакам премногу!Порано повеќе користев,како да кажам кога сеуште бев во понезрелите години и го градев мојот личен стил,и се чудам што сум носела,каква шминка денес не си би допуштила,каков накит не би ставила :lol: сите поминуваме низ таа фаза.Сега сум со мој личен зрел изграден стил,и шминката ја сакам ама ја користам поретко и поинаку.Се средувам секој ден со мало количество на пудра,некогаш само тонизирачка крема и руменило,маскара и карминче или сјај.Користам минимално шминка за да си ја истакнам природната убавина.За навечер и посвечени пригоди нормално дека ставам повеќе шминка и поинаку се шминкам.
    Невкусно ми е кога ќе погледнам некоја девојка,жена на сред бел ден со тон пудра и руменило на неа и со некои нападни сенки и кармини :puke:
    Сум за шминка но со тоа да се истакне грижата и среденоста на жената за себе,а не за да изгледа некоја како кловн,никако.
    Секоја жена треба да знае колку шминка и е потребна за да изгледа убаво и природно.
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ја обожавам да, и ја користам многу често, секаква шминка. Едноставно мерак ми е да се нашминкам, да си бидам средена. Е сега, нормално не можам секогаш нонстоп да сум нашминкана ама и без шминка си се допаѓам, промена нели :)
     
  10. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Сакам да се шминкам ама не премногу. Секојдневната шминка ми се состои од течна пудра(иако многу ретко ставам за преку ден), коректор под очите и маскара. А додека пак за излегување сакам добра шминка, но не премногу нападна.
     
  11. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Не обожавам многу шминка, поретко користам, но сепак зависи од пригода. За свечени настани се шминкам но онака само нежно не нападно. А за излегувања некогаш знам да излезам и без шминка, а некогаш само пудра, креон и маскара и готова сум.
     
  12. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    тачно!!! жена без шминка не е жена :D
     
  13. unconditionaLove

    unconditionaLove Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Па ретко користам шминка а доколку веке се шминкам,клавам само маскара,лабело или нежен кармин и мааалце пудра на подочниците :D а некогаш ептен ме фаќа кефот да се нашминкам така убо со се и сешто ама то евентуално за излегвање на вечер :)
     
  14. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    593
    Користам основни работи. Никогаш не сум сакала да имам јака шминка. А од друга страна сакам да изгледам средено. Го сакам оној свеж и чист изглед. Нешто во стилот на Одри Хепберн.
    Мојата шминка се состои од: пудра (без „малтер“ ефект), минимално туш и креон колку да се отцрта окото, маскара и лабело :)
    Тоа е секојдневно, а во случај да идам на некој настан, истото само малце поинтензивно туш ставам, евентуално сенка само на крајот на окото и руж (кој скоро никогаш и не се приметува) :) .
     
  15. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    обожавам шминка, обожавам да експеременитрам. Секој ден користам пудро, црно моливче и римел без тоа не одам никаде :D Добро некогаш не ставам ништо ама многу ретко.
    Кога дојде ден за диско или некоја друга пригода, дремам 1/2 саата пред огледало и се шминкам. :$
    Не користиам некоја ногу нападна шминка, ама обожавам пример smooky eyes или нешто помешано со две бои.
    Знам дека природно си е природно ама не можам да одолеам на шминка :)
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Сакам да се шминкам, се шминкам нон стоп, но пример за донде довде, само со камена пудра, туш,моливче,маскара.
    А излегување до град,гости .... си се средувам малце подобро.

    Несакам шминки 300тона на нив, или пудра со шпакла да им збираш.
     
  17. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Не ја обожавам баш многу ,ама од што морам се шминкам секој ден за на работа не многу јако малце пудра римел перли сјајче за уста ,а за излагање нормално малце појака шминка ама не нападно :)
     
  18. Anonnimna

    Anonnimna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    76
    Од шминка секојдневно користам пудра и коректор затоа што лицето ми е крш.
    А за искачање се спремам повеќе,со римелчиња,креони,кармини,сенки и триста тракатанци :)
     
  19. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    за на работа римел моливче и малку руменило , а за вечерни излегувања smokey eyes и малку појака шминка :) ;)
     
  20. Champs.Elysees

    Champs.Elysees Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    117
    Преку ден за до овде , до онде , за низ град најчесто користам пудро, маскара и коректор.А за вечерни испаѓања појака шминка , туш , сенки , креони и други тракатанци . :)