1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Сакам шминка и како и се друго така и ова,сметам дека доколку не е претерано е совршено! Се сминкам секојдневно и тоа течна пудра, маскара, моливче за обликување на очите и лабело. Сметам дека е доволно и во секој случај се чувствувам подобро и посаумоверено кога сум нашминкана и знам дека до некој степен лицето ми е совршено и покриено и истакнато е тоа што треба да биде.
     
  2. Roxanne

    Roxanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    120
    Зависи. Ме нервира да користам пудра во деновите кога кожата не соработува со мене бидејќи како да ја одбива од лицето. Колку и да сакам скоро никогаш неможам да излезам без коректор на подочниците бидејќи секогаш ги имам а понекогаш изгледам како да имам модрици поради светлата кожа. Маскара ставам но мразам да ја вадам па сега поретко. Обожавам да се шминкам во живи бои исто како што обожавам да се лакирам во живи бои. Шминката ја сметам како начин да се покаже индивидуалноста а не да се скријат сите работи што само ние ги приметуваме. Поради тоа некогаш се гледам себеси цела нашминкана (пудра, моливче, маскара, малку сенка, кармин или сјај), а некогаш без скоро ништо. И не користам туш ме нервира се држам до моливчето со кое сум неверојатно извежбана. Мрзам кога ќе видам лошо нашминкана девојка. Се освен сенката, моливчето и карминот не треба да се гледа толку и да се разликува од природната ти.
     
  3. WeHeartIt

    WeHeartIt Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    130
    Користам шминка МНОГУ. И обожавам да изпробувам нови видови,нови изгледи...опсесија ми е.
    За школо секогаш ставам малку маскара и сјај + коректор ако имам потреба.
    За излегување користам креон,туш,маскара,сенки,пудра,кармин и сјај. :)
     
  4. Christina.A

    Christina.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    354
    Сакам шминка,да. Но,немам некоја навика да се шминкам секој ден безразлика дали за на кафе,факултет,прошетка. За вечерно излегување обавезно се шминкам.
     
  5. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Во последно време се опседнав така малце повеќе почнав да барам пудри коректори што претходно не ми беше баш значи тоа е на моменти кога ќе ми текне :D.. Иначе ретко за на школо знам да ставам маскара или моливче и пудра ако имам некоја бубуличка. Повоочлива шминка имам само за свадба и други слични свечености .
     
  6. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Многу сакам шминка и стално купувам, ама не користам многу само малце пудра имам потреба некогаш, римел, некогаш туш и бронзер :)
     
  7. Jowe

    Jowe Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    14
    Јас уште не сум почнала да се шминкам,но кога би почнала за на училиште би носела сјај/кармин во розеникава боја(не впетчатлива) и римел/туш.А за низ град + црн креон :D
     
  8. Nefertitii

    Nefertitii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Избегнувам шминка затоа што имам нежно лице и не би сакала да го упропастам .За денска шетња ставам само маскара,моливче,ептен тенок слој на пудра и кармин во нежна нијанса .Додека за вечерни излегувања знам да се нашминкам вообичаено смоуки ајс и црвен или бордо кармин .
    Дома кога сум си,нема теорија да седам со шминка на мене.
     
  9. Anne.B

    Anne.B Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    51
    Не сакам шминка, ама морам да ја користам поради несовршености на лицето и проблеми со акни. не можам да се замислам без креон, малку пудра, римел и лабело или сјај. А за излегување само додавам сенка и наместо креон користам туш.
     
  10. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Многу ја обожавам шминката и често ја користев. Не сакам уште сега да си го уништувам лицето со шминка бидејќи ми е меко, па сега ставам и поретко, но и очите ме болат од шминката.Од туш и моливче најмногу ме болат, а од сенките не толку бидејќи кога ќе ставам сенка на очите се чувствувам исто и како да немам сенка. :)
    Сега си купив и вакви сенки и одлични се. А што е најважно и доста се мрсни.
     

    Прикачени фајлови:

  11. macedonia.timeless

    macedonia.timeless Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    137
    И не сум баш некој шминка-фрик и користам поретко..
    А купувам често...
    Некогаш ако имам некое мозолче излезено тогаш.. Бидејќи лицето ми е чисто освен црнки кај носот :(
    Ама не се примеќат така да ...
    Иначе си ја пронајдов пудрара што одговара на моето лице :D
     
  12. popi

    popi Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    63
    многу сакам шминка. и сакам да си берам колекција од кармини, маскари, вештачки трепки, четки :) ама ретко ги користам. за на работа само пудра и руж. а кога ке си дојдам дома одма го чистам лицето. за викенди да, си се шминкам и тоа цееел саат :D обожавам
     
  13. MorganMonroe

    MorganMonroe Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2013
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    42
    порано ич не користев, некогаш ретко пудра малку и маскара и толку :) сега почнав редовно да си се шминкам, некако ритуал ми е сабајле пред излегување :) ама и фино е некако, ептен женствено се осеќаш :D
     
    На dream.queen му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    не практикувам да се шминкам,скоро никогаш не сум нашминкана,освен за посебни пригоди..како полуматурата и матурата :D
    инаку, понекогаш знам да ставам пудра,маска и перли-стрикно :)
    еве по трет пат ќе се шминкам за апсолвентската :D
     
  15. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    ретко се случувало да не се шминкам ама на периоди се случува-поминал рокот на маскарата, и скоро толку ми отекоа очите-најверојатно инфекција :x :worried: па малку паузирам од шминките деновиве :)
     
  16. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Шминка обожавам.
    За преку ден ставам само коректор,туш и маскара. A за навечер исто пудра туш маскара и кармин или црвен или бледо розов(исклучиво мат) зависно од приликата. :)
     
  17. She.e

    She.e Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    46
    Многу ја обожавам и многу ја користам.Имам една камена пудра за покривање на пегите,5-6 сјај за усни,сенки-светло розева и бела и една маскара.Пудра и сенка ретко кога користам(користев за н.г,крштевката на братучет ми и кога се сликавме за алманах)но сјај и маскара секогаш кога излегувам,освен за во школо.
     
  18. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Ја обожавам,опсесија ми е...Нонстоп сакам да експериментирам со стилови бои итн.
    Со експериментирање си го пронајдов и најлесниот начин за да стигнам до перфектен изглед за помалку од половина час и ко ке немам време си одам на сигурно...Обожавам вештачки трепки,носам редовно а сепак луда сум по маскари што ми седат е така за џабе дури не му помини рокот....
     
  19. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    обожавам козметика и секојдневно ја користам
     
  20. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Секој ден се шминкам, некогаш и за по дома :rofl: Едноставно обожам да се вежбам и да пробувам нови ствари..