1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. jEwElRy

    jEwElRy Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    244
    Се шминкам само кога излевам... А кога излевам?... Еднаш во годината... И само сјајче си ставам :$ Некоја беше напишал и навистина е така
     
  2. Dinsyyy

    Dinsyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    93
    Нема ден да не ја користам :tmi: особено пудра и маскара, не можам без нив...
     
  3. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Во последно време се помалку..само за вечерно искачање ставам маскара,пудра малце колку да ги сокријам подочниците и карминче некое...наједноставно што може! Лицето не ми трпи баш многу шминка затоа и ја избегавам ;)
     
  4. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Обожавам се што спаѓа во декоративна козметика,како девојка многу се шминкав и забегував и повеќе од што ми беше потребно едноставно морав секаква нијанса на кармин,сјај илишто год да е да го имам :!: Секоја нова излезена маскара сакав да ја испробам ако ја немав ќе си пукнев од мака :D И тоа да,мораше да биде од најскапите иако не е се во цената ама тогаш бубашки ми летаа во главата.
    Неколку години уназад сакам да купувам сеуште шминки но пред се органски,се трудам колку мошам барем пудрата и руменилото да ми бидат,зошто што се ставаат од конзерванси на човек и ќе му омрзне да се шминка :envy:
     
  5. QueenT

    QueenT Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    5
    Обожавам шминка,поголемо задоволство ми е да си купам шминка,отколку некое парче облека. Секогаш излегувам нашминкана,освен на лето преку ден ,тогаш само крем за лице,маскара ставам(не баш секогаш) и лабело.
     
  6. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    2.158
    Во последно време почнав почесто да ја користам, ништо посебно пудра, руменило, маскара и некогаш карминче. Само маскара да се стави многу поубаво е за изглед и затоа. Инаку ако одам некаде од сабајле на факултет и сл. ретко се шминкам, ми се спие :))
     
  7. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Се шминкам кога излегувам од дома. На факултет или денски се шминкам минимално само пудра, руменило, маскара и кога како креонче. А за вечер ако е кафич или нешто слично појака шминка со сенка, а на кафенце исто како и денски.
     
  8. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Од дете сакам шминка многу често си ја почастувам душичката со некоја добра шминка ги имам во сите бои.Користам на фломар,боржуа имам и од авон но не сум задоволна треба повеке да нанесеш за да се познава.Имам купено подлога за шминка од авон и одлична е стои шминката подолго време и не се размачкува.Сега ми треба некоја убава бела-мат шминка да не е светкава или како вар.Препорачајте нешто.
     
  9. Perina

    Perina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    321
    Не се шминкам баш секој ден. Но, најчесто е тоа малку пудра, сјај и маскара. Ама еднаш неделно сигурно ќе ме пукне нешто, па ќе ставам сенка и руменило :lol: Зависи од расположение. :D
     
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Многу сакам шминка и често сум нашминкана. Ретко кога да помине цел ден без да ставам било што од шминка
     
  11. Eli.Malik

    Eli.Malik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    38
    Вашата шминка низ слики

    никогаш не се шминкам :$ ај фил бетер витоут мејкап :P
     
  12. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    И јас многу ретко да се нашминкам :P
     
  13. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Е па секој ден ставам само пудра и малку креон црн, иначе она убо да се нашминкам само за излегување :D
     
  14. brancetoo

    brancetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    42
    Јас сум и прородно многу убава така да преку дента не се шминкам ретко ретко кога некогаш ќе клам малце маскара иначе немам потреба и од тоа затоа што имам многу убави долги и густи трепки... малце се шминкам за излегување но не упадливо и никогаш еден тон шминка, секогаш сакам да ја покажам природната убавина. не се шминкам баш секогаш за ноќно излегување само тогаш кога знам дека ќе одиме негде а и без шминка сум перфектна. :$ :$
     
  15. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Немам потреба од неа, не ја сакам имам убаво лице, чисто, повеќе сум за природно
     
  16. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Koга излегувам со другарките на кафе само се шминкам, малку маскара и бело моливче, ставам и малку сјај. Секој ден не се шминкам, се чувствувам некако како замаскирана со шминка, како да ми тежи на лице и кога сум нашминкана едвај чекам да ја извадам, не можам да ја истрпам.
     
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Во последно време ептен станав опседната со шминка. Купувам шминка, се напнав со туторијали, си досадив сама на себе :D
    На периоди- некогаш ептен ме мрзи и се шминкам од што ете морам, да не исплашам некого, а некогаш со огромен мерак :D
     
  18. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Се шминкам само кога треба да излегувам, иначе за дома многу ретко. :) :D
     
  19. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Кога излегувам . :)
     
  20. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    И јас исто. Некогаш ме мрзи и маскара само да ставам, а некогаш сум заразена со туторијали, купувам шминки, четки и се шминкам секогаш кога ќе ми се даде можност за излегување или некоја забава.