Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

 1. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  2.134
  Пол:
  Женски
  За излегување без разлика дали за преку ден или навечер се шминкам и обично ставам , коректор, пудра, руменило, моливче, малку црна сенка и маскара :lol:
   
 2. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  2.726
  Пол:
  Женски
  Ја сакам шминката, но во онаа мера што кога е нанесена да не се губат целосно природните црти на лицето.

  Лично јас, не користам.Преку ден, ништо.За навечер кафени нијанси на сенка+маскара и/или кафен кармин.Пудра не користам, само коректор ако треба да скријам некоја акна.

  Омилен ми е темно црвениот кармин, ама ептен ретко носам (за свечености).
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 3. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.641
  Допаѓања:
  4.058
  Многу ретко се шминкам, најчесто зошто немам време или не сакам да се задржувам шминкајќи се пред да излезам некаде. А и ме мрзи да ја вадам шминката после, а ми тежи на лице. :|
  Како и да е, сепак мислам дека голо лице е најубаво, сакам да си ја покажувам природната убавина, макар имала и најголеми подочници. :D

  Кога веќе се шминкам, најчесто ставам ББ крем, римел и понекогаш ги пополнувам веѓите. Варијации на ова може да бидат ако додадам руж и ставам некој кармин. Во принцип, обожавам темни и кармини во специфични нијанси, како сини, црни и виолетови. Сенка и туш не ставам зошто не знам да ги ставам, а и мислам дека не ми стојат.

  Ама, сепак се воодушевувам на убаво нашминкана и средена девојка, но во некои несекојдневни нијанси на кармин и сенка, зошто денес повеќето девојки ми се ко извадени од калап во однос на шминката.
   
 4. Sunflower95

  Sunflower95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Јас не можам да излезам без шминка, сакам средена да сум си секогаш.
  преку ден не толку со сенки со руж, ама пудра,римел,веѓите обавезно :D
   
 5. Neophodna

  Neophodna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  Ретко се шминкам и несакам да се шминкам дека кога се шминкам ме чешаат очите,образите,устата се ме чеша
   
 6. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.370
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски
  Не обожувам многу шминка и ретко ја користам.
  Комплетен изглед на лицето преферирам исклучително за некоја пригода. Секојдневната рутина ми е константен избор од Цц крем, коректор, маскара, молив и неутрална боја на кармин. Ако не би имала потреба да го покријам црвенилото на образите, сигурно и овие производи не би ги користела до степен на неизбежна постапка.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.511
  Пол:
  Женски
  Избегнувам да се шминкам. За излегување пудра, кармин/сјај и маскара. Ретко сенка и моливче.
   
 8. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  8.883
  Пол:
  Женски
  Сакам шминка, обожавам да купувам ама најчесто ме мрзи да седнам асално да се нашминкам.
   
 9. s.w-e.e-t.y

  s.w-e.e-t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  421
  Здраво девојки.
  Можеби ја утнав темата, но не знаев каде да пишам...веројатно ќе ви биде чудно, но имам 22 години и досега не сум користела шминка за преку ден воопшто а кога излегувам навечер ме шминкаат други. Е сега морам да почнам да користам пудра за да ги прикријам флеките што ги имам на лицето, па ме интересира како треба да се шминкам за преку ден, што треба да користам? Дали со пудрата задолжително мора руж или не? Ви благодарам :*
   
 10. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.515
  Допаѓања:
  18.128
  Пол:
  Женски
  Како најосновни работи користи си некоја полесна пудра за преку ден, маскара, и некој нежен сјај за усни или кармин. Руж или бронзер можеш минимално, не премногу. :)
   
  На s.w-e.e-t.y му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  20.530
  Пол:
  Женски
  И преку ден, и навечер, секогаш сакам да сум средена и со light шминка, моливче, сенка, маскара, руменило и кармин. Обожавам!
   
  На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.805
  Допаѓања:
  109.604
  Пол:
  Женски
  Користам постојано шминка веќе 3-4години кога излегувам било каде. Ја прилагодувам само према местото каде одам. :D Обожавам да сум средена и нашминкана. :)
   
  На Moon.Girl му/ѝ се допаѓа ова.