Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

 1. ForeverYoung

  ForeverYoung Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  412
  Допаѓања:
  589
  Ептен сакам козметика,кога ке отидам во парфемерија неможам да се воздржам сите пари можам да ги потрошам :D
  Не се шминкам нешто нападно,не ми ни стое,имам потемен тен па од сенки ништо живо не ми се познава :lol:
  Ставам некои кремасти,сребрени и други посветли нијанси.
  Исто пудра,маскара,сјајче или посветол кармин обавезно,а за руменило зависи како ке ми текне.
  Инаку ова е за навечер,преку ден доволна е само маскара и сјајче:)
   
 2. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  75
  I jas obozavam kozmetika i sminka.Super mi e koga se doteruvam.Se sminkam sekoj den koga sum izlezena nekade a isto i za vecerni izleguvanja,ama ne preteruvam nikogas nesum napadno ili premnogu nasminkana.Koga se sminkam stavam prvo hidratantna krema,potoa samo malku tecna pudra(samo takva i koristam).na ocite stavam crno molivce i maskara,senki voopsto ne koristam nekako neznam ubavo da gi stavan nemi se ni poznavaat,potoa satavam malku perli i na usnite za preku den labelo i nekoj nezen karmi a za navecer nekoj pojak karmin i toa.A za posebni priliki za svadbi i sl idam na profesionalno sminkanje i togas sum kompletno nasminkana :)
   
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  sminka mnooogu sakam najgolem merak mi e koga ke si iznakupam se i sesto,ama pak se znae dnevna i nokna sminka kako i dali e na rabota ili fakultet ili pak na kafe i slicno
   
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.485
  Скоро секој ден ставам маскара.. пудра многу ретко.

  За навечер си ставам пудра + маскара + моливче (црно/кафеаво) на горниот капак (складно нанесен) + црвен кармин = и готова сум :D
  Го сакам ваквото шминкање, без многу сенки со прелевање на нијанси и слично. Ваквата класична комбинација ми е секси :)
   
 5. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  75
  :up: :up: :up: se soglasuvam so tebe i mene mi e poubavo so ednostavno nasminkani oci i usni so jak karmin bez senki tusevii takvi stvari i mislam nema nisto poseksi i od toa izgleda privlecno a sepak ne si natrupana so mnogu sminka :)
   
 6. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  1.548
  сакам шминка ама не сум опседната со неа, сепак мислам природно си е природно.. обожавам да купувам и кога влегувам во парфимерија ги трошам сите пари што ги иам за шминка.. иако сета таа шминка и не ја користам баш.. и некој ден од дома ке ме иселат заради купување работи кои само ги преполнуваат фиоките :lol: :lol: :lol:
  иам 18 години и за научилиште или воопшто не се шминкам или ставам само маскара..а лабелото е секогаш покрај мене дури и кога спијам..
  а за вечерните излегувања, ставам малце пудра, креон, маскара, сјај и перли.. зависи од местото каде што одиме вечерта знам и да не ставам пудро..перли маскара креон и сјај и така изгледа навистина добро.. барем мене и на дечко ми ни се свиѓа тоа :D :D
   
 7. Bisera.Sk

  Bisera.Sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  10
  Шминката ми е оспесија! Често си купувам нови и нови ствари.Пудри моливчиња маскари сенки за очи руменило се се се! :D Лицето ми е чисто ептен и убава сум и без шминка(така ми викаат) и свесна сум за тоа ама едноставно обожавам да се шминкам и се осеќам многу убаво коа ќе се видам со измиена права коса со совршен тен на лицето и истакнати црни очи со црно моливче и уште поголеми трепки од природно што ми се и се останато :D Шминката ми е навистина голема опсесија и неможам без неа хахахахаха :D :D :D
   
 8. snegulcence

  snegulcence Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  Јас мислам не си зенско ако немас барем малку сминка на тебе, така да јас секој ден сум насминкана не излегувам од дома без сминка.Знаци обозавам да се сминкам претезно користам пудра од макс фактор најдобра е а и римелот е добар и ставам секакви бои на сенки во зависност од облеката.
  Не мозам да сватам како некое девојце мозе да излезе од дома без сминка, ама тоа е тоа , секој има свој вкус...
  Позз од мене
   
 9. maserkaTA

  maserkaTA Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2010
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  Обожавам да се шминкам и да се средувам...колку и да брзам и колку и да немам време, секогаш постигнувам да се средам и да заличам на човек... :D А тие што мислат дека шминкањето е губење време, очигледно не се прави дами...па мислам алоооо...сепак женски смее...треба да внимаваме на себеее....Позз ;)
   
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.751
  Не е шминкањето губење време, но некогаш мислам дека едноставно не ми е потребно, како на пример за до продавница, за до на кафе кај другарка ми или за на училиште.
   
 11. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.682
  Секоја девојка треба да биде средена и соодветно нашминкана за соодветна прилика.Меѓутоа не се согласувам и не ги оправдувам воопшто девојките кои се шминкаат за да седат по дома,на кафе кај другарка или на џогирање.
   
 12. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.170
  Допаѓања:
  39.861
  ja obozavammm.....no vo NORMALNI KOLICINI SEKAKO :clap: ne koa ke vidam nekoja so 3kg sloj pudra :worried:hock: duri i onaka potemna od nejiznata prirodna boja :worried:ilent:
   
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.185
  Допаѓања:
  69.616
  Пол:
  Женски
  i jas obozavam sminka ali ne preterano , mnogu sakam da koristam maskara , i senki za oci plava , bela , kafeava boja najcesto :) se sminkam samo koga odam nekade , za doma ne :D
   
 14. zica

  zica Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  сакам шминка,но само за вечерни излегувања и тоа не се шминкам мн нападно ставам пудра,руменило римел и моливче и кармин. сенки не ставам.преку ден не користам, евентуално само ставам римел и моливче
   
 15. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  20
  Обожавам да се шминкам!Значу буквално,нема ден за мене а да не сум нашминкана не само што дава дополнително ниво на самодоверба туку и сметам дека секоја жена и воопшто девојка треба да е секогаш средена макар и да станува збор за минимална шминка со природен ефект.Креон сенки маскара сјаеви кармини добра квалитетна пудра.Ах,не би можела да си го замислам животот без тоа :worried:hock:
   
 16. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  20
  И да,тука ептен се согласувам.Шминка за џогирање или за во теретана - никако :!: :!:
   
 17. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  80
  Сакам да се шминкам,само да не биде претерано не сакам баш многу јака шминка затоа што и не ми ни стои,секој ден употребувам течна пудра малце руменило и маскара за на факултет,немам проблем со лицето чисто ми е али кога ќе си го видам подочњакот на сабајле неможам да замислам да не си ставам пудра :D ,за излегување ставам или моливче на горниот капак црно или лилаково или малце светки и нормално руменило и маскара, а за по дома и за на вежбање секогаш чисто без ништо, :)
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.511
  Пол:
  Женски
  Не сакам да се шминкам.За излегување користам камена пудра и сјај за уста.
   
 19. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  3.289
  Допаѓања:
  1.810
  Пол:
  Женски
  не сум целосна без шминка , како дел од мене е :)
  нормално , само на кеј и во теретана ја немам на мене ..
  И по дома ..
  Иначе , секогаш и секаде сум нашминката :angel:
   
 20. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  437
  за излегување на кафе редовно ставам пудра, маскара и сјај, а за во диско обавезно и сенка за очи,руж и кармин црвен или лилјаков(потемен) во последно време :)