Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

 1. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  57
  Во последно време не се шминкам. Не знам што денеска со креон и со сјајче на уста појдов :?: :*
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.490
  Не ги сфаќам девојките кога ме убедуваат дека тие самите или некоја друга девојка е поубава без шминка! :^)

  Тоа не ми влегува во глава, несфатливо ми е како девојка во својот несесер нема барем пудра, моливче, маскара и сјајче. Па не е многу, нели?
  Јас лично обожавам да се шминкам, си го знам лицето и цртите до совршенство, знам да се нашминкам себе, но не и други. Ми се чудат, ама така е. Важно знам да се суредам себе.

  Без пудра само по дома :) Знам да си ставам туш, секаков вид на сенки, можам да направам и комбинација од 3-4 бои, а да не изгледа нападно, сакам најмногу црна шминка, земјени тонови - зелена (ми одговара со очите),кафеава, окер...
  Без црно моливче никаде.

  Си се држам до универзалното правило - ако ги истакнуваш очите, усните нека се неутрални и обратно, ако ставаш некој јак кармин или сјај, очите нека се ненападни, само со маскара и малку моливче.

  Сепак се решавам за првата варијанта, секогаш очите ми се подраматично нашминкани, и повеќе сакам бледо розеви, месо боја или нежни, проѕирни сјајчиња.

  Порано не сакав руменило, сега не можам да се замислам без него, меѓутоа е бледо розево или светло кафеаво, минимално и ненападно.

  Не ми треба многу време да се средам, зависи ако ставам и туш и трепки (научив да си ставам за специјални прилики вештачки, ама не се познаваат воопшто и сум многу среќна), најмногу до 20 минути. ;)
   
  На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 3. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  625
  еее..трендафилка да видиш кај нас девојките во град колку се унсени оние кои се прават некој “џет сет“дека се поубави без шминка,и си стават само кремче и сјаче...и секој недостаток му се забележува,ако мене ми одговара така покрај нив ние со шминката се истакнуваме :lol:
   
 4. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.829
  Пол:
  Женски
  ^^^Се согласувам со твојата прва реченица. Не дека секогаш сум нашминкана, ме фатиле и периоди кога ич не ставам ништо на мене, ама кога ќе се видам средена и дотерана, зрачам од среќа. :) Шминката ако е добро извежбана и складна на тебе, никогаш нема да те доведе до ситуација да не бидеш убава. Само ти помага на впечатокот. Истакнува. Ама пак ќе повторам-само ако е ненападна, добро скроена на тебе, без кичерајски глупости и претерување.
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.490
  :D Епа нека им е со среќа! И јас имам другарки што не ставаат ниту пудра, па после, ама зошто не ме гледа никој, ама вака, ама онака....
  Мене другари што ќе речеш еве машки не забележуваат и не се заморуваат околу тоа. ми признале дека им е грозно кога ќе видат девојка со подочњаци до колена. Самите ми рекле, де бре толку ли е скапа една пудра и коректор??? Ама на кого да објаснуваш, они си знаат ;)
   
 6. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  625
  ако бе нас ни одговара,нека си мислат они дека природни си се најубави :x ние грееме покрај нив :lol:
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.751
  Абе еве јас не ставам пудра (многу ретко тоа) пошо не се осеќам „комотно“, можеби е тоа зашто и не сум навикната, не знам. Ама за друго, масакара обавезно имам на себе и сјајче или лабело некое кое остава јака боја.
   
 8. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.726
  Допаѓања:
  5.142
  Абе добро да не ставаш често ако имаш стакло лице разбирам, ама има некои со мозолчињата вцрвенати, со црнките напрчени, кожата мрсна-да свети и не ставаат никаква шминка на себе-поубави биле женските природни. Е како така? Да ти се згрози кога ќе ги видиш. :puke:
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.779
  Допаѓања:
  46.514
  Пол:
  Женски
  И јас не ставам пудра. Фала богу ми е чисто лицето, па немам потреба. Да имав цело лице дупки и да ми требаше пудра нормално дека ќе ставав да изгледам како човек. Вака ми е супер со едно креонче и сјајче чат пат. :)
   
 10. anickata

  anickata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  71
  За преку ден ставам ептен малку пудра, црно моливче, маскара и сјај за усни и изгледот ми е сосема природен. Додека пак за вечерните излегувања ставам повпечатлива шминка :lol:
  И мислам дека секоја девојка мора барем малку да користи шминка (впечатокот е поубав во секој случај), секако мора да се внимава најпрво на пригодата, па да се вклопи и make up ot :)
   
 11. swety

  swety Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  5
  :$ za preku den koristam samo rimel i molivce iako mi go snemuva za eden saat nemozam asalno da najdam noo takva sum ne koristam mn sminka se sminkam samo vikend nezno tecna pudra,molivce, senka i toa karmini i ne obozavam mnogu :puke: se gadam od niv neznam zosto nemozam da koristam,a koga vleguvam vo parfimerija nemozam da odoleam da ne si kupam nesto neseserot nemise zatvara od gluposti noo sepak ne koristam se najveke sakam pin-up look nekogas i smokey eyes
  daj predlozete ubavo kvalitetno molivce sto stoi dolgo a ne da se rastekuva i da go odnemuva
   
 12. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  489
  Имам огромен несесер дома со најразлични шминки, од течни камени пудри, сенки, сјаеви, руж во триста нијанси, лакови, четки... Летно време носам многу лесна, минимална шминка, за разлика од зимно време кога си дозволувам да ставам повеќе. Имам чисто лице, немам потреба од којзнае колку шминка, ама посигурно и посамоуверено се чувствувам кога имам ставено барем коректор. Исто така различно се шминкам за вечерно и дневно излегување. За вечерно излегување знам да ставам и малку поагресивна и појака шминка на очите :)
   
 13. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  Имам 15 и пол години и воопшто не користам шминка. Евентуално за излегување може да ставам моливче за очи малку сјајче на усните и тоа е тоа. Мислам дека нема потреба да се шминкам :D
   
 14. lebarka

  lebarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  26
  Шминка сакам, ама за преку ден многу дискретно се шминкам. Значи пудра, римел, руж и понекогаш некоја дискретна сенка. За навечер во зависност од местото на излегување ставам и креон, појака сенка што одговара на облеката и некој понеутрален кармин или сјај за усни. Многу ретко ставам јак кармин некако не си се допаѓам со јак кармин :?:
   
 15. thegirl

  thegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  14
  па добро бе бог да чува, па немаат сите чисто лице... нормално дека не треба претерување со шминката за денски излегувања, ама сепак немозиш да излезиш како што си станал, исто како воопшто да не обрнуваш внимание... :worried:
   
 16. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  јас сакам, обожавам убаво нашминкана девојка, со засенчани очи,римел, руж и сјај на уста, ама за навечер. А ги почитувам и девојките кои се шминкаат малку, затоа што она што е природно убаво, убаво е со и без шминка.
  Значи сакам шминка, ама умерно, кога служи за разубавување, а не за целосна промена на лицето.
  Преку ден не се шминкам, ставам само малку руж и римел. За навечер,ставам туш, а многу ретко и сенки.
   
 17. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  119
  не можам да се замислам без шминка каде и да одам се шминкам најчесто користам течна пудра камена римел моливче за очи и кармин а сенки поретко користам
   
 18. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  170
  Не сум некој љубител на шминкањето.Значи не се шминкам за школо,денски ако излезам на кафе или навечер на кафе.Се шминкам ете ако евентуално сум дотерана,па шминката да не е изоставена.Пудра ставав оваа зима од причини што имав мозолчиња и тоа ставав само за излегување.Се придржувам кон она природно си е природно.И ова да додадам кога се шминкам тоа не е во некој нападни бои,туку ставам понежни нијанси на очи,а на усни редам кармин малку како црвенкаст- не џиш бидејќи имам многу бледа уста.
   
 19. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  388
  Преку ден обично користам римел и креон со комбинација на двобојно сиво-бело моливче.За навечер практикувам нежна шминка,не сум љубител на нападна шминка сметам дека не ми прилега нападна шминка.
   
 20. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.215
  јас се шминкам само кога одам на свадба! :lol: Инаку ставам само моливче на очи и заминувам! Повеќе ја сакам природната убавина, а исто и дечко ми!