Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

 1. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  649
  Допаѓања:
  31
  Обожавам да се шминкам. Се шминкам за излегвање за во школо но само моливче и сијај. :)
   
 2. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.415
  ја користам само кога излегувам :D :D
   
 3. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.421
  Допаѓања:
  2.447
  ја откривте мојата слабост :lol: многу сакам да се шминкам и дотерувам плед огледало ... инаку повеќе преферирам природен изглед (за поприроден изглед користам сјај за усни, креон, римел и малку руж ) ;) :inlove:
   
 4. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.878
  Допаѓања:
  3.917
  Пол:
  Женски
  Уште сум мала но сакам шминкање,ете така сум се навикнала.Без шминка се чувствувам голо :)

  За на кафе,школо,до град онака со два збора кажано преку ден користам течна пудра или некогаш само коректор,црн креон обавезно,маскара,руменило исто обавезно поради тоа што имам буцкасти обравчиња и сјај.Можеби не треба олку шминка за на школо,ама поубаво се чувствувам кога сум вака нашминкана.
  За викенд излегувања истиве работи + сенка или туш,ги исцртувам очите,појака шминка ставам и слично.
   
 5. pejcevska

  pejcevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Можно е твојата кожа да е презаситена од пудрата што ја употребуваш. Затоа пробај со некоја друга пудра и на твоето лице е потребно мала масажа со некоја помрсна крема или масло.
   
 6. little.piggy

  little.piggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Може ли некој да ми ги објасни постапките при шминкањето во однос на ставање течна и камена пудра , како се нанесуваат , која пред а која потоа . Досега користев само течна пудра пред излегување и кога се вратам лицето ми е како воопшто да немам шминка , бледо ми е и ми се познаваат црните кругови под очите :( :(
   
 7. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  37
  Epa little.piggy ke si kupis na seventin pudra tecna i ke nemas potreba od kamena.Kamenata pudra samo ti go pravi liceto kako brasno da imas stavano...Toa ti e sovet od mene,a na primer jas veke 3meseci ne sum stavila pudro na liceto i nemam nitu edna bubalicka ako mi veruvas si stavam samo nivea krema i nisto poveke...Dobro sega i 1kg rimel :)pozz
   
 8. BlackXSs

  BlackXSs Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  19
  При шминкањето,во однос на ставање течна и камена пудра,прво се нанесува течната,а потоа камената пудра,и двете во умерени количини.Со добра подлога и пудра која одговара на твојата кожа,лицето ќе ти изгледа прекрасно.поззз :)
   
 9. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.537
  Па сакам да се шминкам , ама без претерување.Не ми се допаѓаат девојки што претерале со шминката :puke: Ништо премногу , секогаш се предводам според ова.За школо ставам само малку коректор , маскара и сјајче ...за излегување секако и пудра, често знам да експериментирам со боите , користам и туш но никогаш не се шминкам пренападно :)
   
 10. little.piggy

  little.piggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Fala vi na odgovorite , pozz :)
   
 11. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Сакам да се шминкам, и се шминкам...најчесто за излегувања. Ја обожавам шминката. :inlove: : Не сакам премногу нападна шминка, секогаш шминката треба да одговара со пригодата, и со облеката, нормално... Најчесто користам: маскара, креон, сјај, итн...
   
 12. frutini

  frutini Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  252
  Ја сакам шминката, и навистина ми е интересно да се шминкам. Но преку ден и за на школо не користам никаква шминка освен коректор (по потреба) и сјајче, и мн ретко малку маскара. А за излегување, а тоа е посебна приказна. Си се шминкам и се трудам секогаш нешто ново да смислам. Но сепак никогаш не претерувам со шминката, и се водам од правилото само еден дел од лицето да биде потенциран пр. очите или усните .... Ма обожавам шминка :D
   
 13. swety

  swety Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  5
  neznam kade da pisam i da prasam valjda ni treba tema koristite li ruz? dali e nekoj koristel na bourjois ubavi li se?
   
 14. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  34
  Не ја обожавам многу шминката, имам темен тен и чисто лице и не се трупам со шминки... Ставам ептен ретко само за некоја посебна ноќ (нова година, свадба...) што значи 4-5 пати годишно :) ...
   
 15. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.993
  Допаѓања:
  18.526
  Пол:
  Женски
  Не знаев каде да го поставам прашањето, се надевам дека е на соодветно место, ве молам предложете ми некое добро руменило за лице, само да не бидат руменилата во топчиња од Авон и Орифлејм ги имам користено, сакам да сменам малку.. :)
   
 16. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Се шминкам само за посебни пригоди, а секојдневно користам сенка , креон и маскара :makeup:
   
 17. sugar.nn

  sugar.nn Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  14
  Обожавам да се шминкам :inlove:
  За секоја прилика соодветно, без претерување, за преку ден само пудпа, римел и некои мат сенки во земјени тонови. А навечер може и малце по нападно...
  Сјаеви несакам многу. Римел секогаш имам, ама баш секогаш :)
  Пудра, коректор... Ахх најубаво е да си женско. Многу ми се свиѓа кога ќе видам убаво нашминкана девојка со стил :)
  И да не заборавам дека шминката на Kim Kardashian ја обожавам секогаш ми е прекрасно средена :)
   
 18. wild-rose

  wild-rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  4
  Шминки...шминки...шминки..аа која не обожава да се шминка? хехе секогаш сакам да сум нашминкана(соодветно се разбира) веќе и дома ме заборавија како изгледам без црн ајлајнер, преку ден може да користам и нежни сенки, а за излегување најчесто експериментирам и со појаки тонови
   
 19. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  А која девојка не обожава и не сака да се шминка? :D
   
 20. wild-rose

  wild-rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  4
  Има и такви...што заборавиле дека се девојки...извинете малце сум оф топик, ама кога ќе ги видам така запуштени и несредени ми се плаче