1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    Користам шминка и тоа редовно. Денски нормално поблага варијанта во однос на боите и начинот на шминкање. Пудра, сенка, моливче, руж, туш( го обожавам), маскара :)
     
  2. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Се шминкам секојдневно, дури можам да кажам дека без шминка не излегувам од дома! За преку ден најчесто ставам течна и компактна пудра, руж, зелено моливче (или црно), маскара и лабело! За вечерно излегување користам појака шминка и редовно си користам црна сенка и црн молив!
     
  3. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Скоро иста шминка користам и јас само со исклучок на тоа што не ставам многу руж и не користам зелено моливче,исклучиво црно!
     
  4. MeLL

    MeLL Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    85
    за излегување обавезно и тоа не многу само течна пудра руж молив за очи маскара и сјајче и кога ќе имам време ставам малку и за на школо :D
     
  5. Skorpija87

    Skorpija87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    68
    ја сакам шминката имам два несесери преполни со моливи,маскари,сенки но не се многу шминкам само за викенд ја сакам дискретната шминка им завидувам на девојките кога ги гледам со руменило колку убаво и природо на некои изгледа но јас незнам каква боја ке ми одговара малку отидов офф се извинувам поздрав :)
     
  6. natalina

    natalina Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    Пааа сакам шминка а најмногу сум зависна и не можам без римел дефинитивно тоа ми е најомилениот предмет од шминки а исто така секојдневно користам течна пудра камена не толку често и креон по потреба а сјај за уста почесто а сенки практикувам мнооогу ретко некогаш ни за искачање не ставам сенка
     
  7. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Неможам да излезам од дома, а да не се нашминкам. Не обожавам нападна шминка дури ни за вечерни излегувања. Секојдневно ставам течна пудра, маскара, црно моливче и сјајче :)
     
  8. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Уште од мала многу сакав да се шминкам и од дома не излегувам без црно моливче, римел, пудра, руж, сјај, а за навечер ставам и сенка. Сакам понежно шминкање, не ми одговара многу нападно .
     
  9. RedRose97

    RedRose97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    158
    Обожавам шминки но не се шминкам секојдневно. За на училиште носам само коректор бидејќи имам големи подочници. За денска варијанта најчесто носам една светла сенка со неутрално и нормално моливче (кафено) маскара и нешто за усните. За навечер е друга приказна. Секакви нијански користам и најчесто во секој изглед имам една светликава нијанса (имам многу такви сенки). Уживам да експериментирам. Не користам течен ајлајнер или подлога бидејќи од нив лицето ме чеша. Осетливо ми е. А плус немам што да скријам. Имам само малку бруки и околу една до две акни но сите ми се на челото и покриени со шишки. :D
     
  10. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Секојдневно сум сп шминка, според мене тоа е рутина. Убаво ми е кога гледам средени, нашминкани девојки во мојата околина, се разбира не нападно. Моето мото е ЌЕ СЕ ШМИНКАМ ДУР НЕ СЕ ЗБРЧКАМ :P
     
  11. unknowgirl

    unknowgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    шминка...? да.
    во одредена мера и не нападно :)
     
    На Marence.D му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Ниту ја обожавам, ниту сакам постојано да ја имам на мене. Секогаш се трудам ако ставам веќе нешто, да биде што по ненападно. Да, ми се допаѓа да гледам убаво нашминкани девојки, како кукли се, но едноставно на мене не сакам. Мајка ми мнооогу се нервира за ова :P
     
  13. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    шминка не обожавам многу ама многу ја користам на пр кога ќе излегувам и друго...
     
  14. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Шминка користам ретко, за излегување и понекогаш кога сум расположена за на факултет. Но секогаш е ненападна,не сакам да изгледам вештачки.
     
  15. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    Мразам шминка!

    Значи смрт ми е кога треба да се нашминкам и затоа избегнувам. До скоро и немав шминки, крем, лабело и римел беа моите шминки ама се опремив малку пред скоро време. Бидејќи сум слабокрвна и секогаш бледа ако не се нашминкам сум како дух и сите мислат дека сум болна, затоа малку течна пудра римелче, и руж за на работа за да ги избегнам сите прашања во врска со моето здравје. :D За излегување исто, понекогаш користам и црн креон имам зелени очи па ми стои убаво. Но во главно шминка не сакам
     
  16. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Сакам шминка и ја користам,ама ништо нападно.
    Крема како основа,пудра,моливче за очи(црно или зелено),маскара и карминче месо боја или лабело.
    Перли пробав да ставам,ама јас не си се бендисувам како ми стојат и сега не ставам.Туш убаво ми стои на очите,ама само кога други ќе ми стават,оти јас не знам да си ставам(а не се ни потрудив да се научам фала богу) :D Сенка повеќе ставав во средно,сега некако многу ретко и тоа е најчесто црно-сива комбинација кога ставам,секако навечер.
     
  17. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    И јас не излегувам од дома без шминка :D (се разбира не мислам на и кога треба да одам до продавница или до кај другарка од маало - тогаш не се замарам :) ) за на факултет , на кафе или било каде преку ден ставам течна пудра, молив, маскара, руж, лабело и одозгора сјај :) за навечер може да се нашминкам и со некои сенки, да искомбинирам нешто ( али никогаш со многу впечатливи и нападни бои, обично тоа се крем, кафеава, сива и такви слични бои. ) :)
     
  18. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Многу сакам шминки :makeup: :makeup: :makeup:

    Кога излегувам некаде во текот на неделата ставам пудра, руж, сјај и понекогаш римел.
    А кога излегувам за викенд навечер се шминкам нападно....пудра, руж, на очите ставам темно лила, темно кафеава или темно сива сенка (убаво исенчано) ,туш, многу римел и сјај на усните :*
     
  19. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    додека бев средносколка кога бев прва смена станував у 4 сабајле да се насминкам,знаЧи не одев никаде без сминка и дома со сминка,ако не многу обавезно ке имав маскара и црвен кармин :D :D еве веке 2 години не сум опседната и гледам дека дури кожата ми има др сјај сега не ја користам толку секако кога излегувам и дома може некад маскара да ставам природно си е природно :)
     
  20. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Сакам шминка ама не многу нападна! :) ѓ
    За секој ден крема како подлога, пудра ( а понекогаш и не, чисто лице имам ) , римел и лабело или сјајче!
    За вечерна шмина малце поише али тоа е тоа у принцип....само додаток коректор, пудра, римел, црно моливче или сенка,руменило, сјај! Натинг спешл! :)