1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминкери

Дискусија во 'Барање работа' започната од kim.k, 30 јануари 2016.

 1. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  14.430
  Пол:
  Женски
  Се мислев темава дали да ја ставам тука или во лице, ако треба нека се префрли.

  Веќе некое време планирам за пола година, година да заработам пари од тоа што ќе почнам да работам во кафич и да ги инвестирам за многу работи што ќе ми бидат потребни во шминкање на други луѓе. И да работам паралелно и таму ама и плус шминкање.

  Што според вас треба да поседува еден добар шминкер. Од ваша страна од што сте/би биле задоволни но исто така и незадоволни?

  И на пример сите знаеме дека денес има многу шминкери, но некои се одвојуваат и повеќе ги знаат. Се надевам дека во тоа ќе имаат удел социјалните мрежи како фејсбук и инстаграм. Секако и самата работа, односно како се задоволни клиентите.

  Баш би сакала да видам коментари, затоа се надевам ако ме примат сега да работам, ќе соберам доволно пари за понатака да почнам :)
   
  На ♡BuBaLe♡, One.Moment, Jordanovska-K и 11 други им се допаѓа ова.
 2. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  14.430
  Пол:
  Женски
  Ќе си коментирам сама за да ви искочи во најнови мислења :wasntme: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На Dushica-sk, buba4e89 и makgirl им се допаѓа ова.
 3. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  26.041
  Пол:
  Женски
  Па што кога ќе го завршиш курсот, не си отвориш козметички салон ? :?:
  Дома ем поефтино ќе мораш да наплаќаш, ем потешко ќе се истакнеш :D
   
  На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  22.926
  Допаѓања:
  150.226
  Пол:
  Женски
  Маче некои викаат курсеви,но ти ако знаеш можеш и дома да почнеш за почеток можеш да шминкаш со твои шминки а со нивни пудри.Одреди си солидна сума спрема твоите стандарди а после можеш да си накачуваш и да вложиш повеќе.Јас така правев кога имав вишок време ок цена ок шминка.На фб можеш да си отвориш и страна да си ставиш слики и слично.
   
  На koritsaki и kim.k им се допаѓа ова.
 5. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  14.430
  Пол:
  Женски
  За почеток морам дома, затоа што ептен немам услови за салон.
  И не одам на курс, мислам дека немам потреба од тоа доколку шминкам дома :)

  А за шминкање дома, и со мои пудри секако, само што ми треба време да почнам за да купам се за различни типови на кожа и различни тенови. A ми треба некое време да потсоберам пари за да имам се.

  Затоа и ме интересираат мислења од што сте задоволни а од што не.
   
  На koritsaki и makgirl им се допаѓа ова.
 6. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.104
  Пол:
  Женски
  Еве јас би сакала овде да поставам едно прашање.Колку би се наплаќала таа шминка?
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  22.926
  Допаѓања:
  150.226
  Пол:
  Женски
  Мислам дека за почеток 300 денари е солидна цена,а потоа кога би се снабдила со поквалитетни пудри и шминки ќе си накачува.
   
  На koritsaki, kim.k и makgirl им се допаѓа ова.
 8. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.104
  Пол:
  Женски
  И би ѓи замолила @kim.k @koritsaki @buba4e89 @frosyGrc да поставаат слики од својата колекција на шминки.Вие можеби имате поставено но некој од поновите членови како мене еве пример ѓи немаат видено а сигорна сум дека би сакале.Ве молам кога ќе бидете послободни почестете не со слики од вашата колекција.

  Извинете што малку забегав од темата
   
  На rose60, koritsaki, frosyGrc и 2 други им се допаѓа ова.
 9. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  14.430
  Пол:
  Женски
  @makgirl искрено, се уште не знам затоа што ќе треба да направам убава математика за парите што ќе ги потрошам на шминки, и колку време ќе ми треба за да ги "вратам" а тек после да почнам да заработувам.

  На почеток ете грубо можеби највеќе 500.
  А за моите шминки ги имам поставено, ама не би ги шминкала луѓето со тоа, туку со шминки што ќе ги купам за нив. Реално моите не се нешто нај нај, за тие што ќе ги шминкам би сакала да имам подобри :)
   
  На LollySky, koritsaki, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.104
  Пол:
  Женски
  Не добро ти сигорно ќе си се снабдиш за понатака него чисто ме интересираше сакав да видам бидејки често гледам поставуваш слики од тоаа како си се нашминкала.Ми се допаѓа шминката,а и производите па сакав да видам што се имаш :)
   
  На buba4e89 и kim.k им се допаѓа ова.
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  22.926
  Допаѓања:
  150.226
  Пол:
  Женски
  @makgirl има соодветна тема за тоа -вашето козметичко катче,редовно ставам што имам ново.
   
  На makgirl и kim.k им се допаѓа ова.
 12. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.104
  Пол:
  Женски
  Знам срцка дека има и знам дека поставуваш.Ама би сакала да видам се комплетно бидејки додека ве најдам на темата многу време треба затоа ако можете некогаш набрзинка сликнете и ставете во темата
   
 13. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  14.430
  Пол:
  Женски
  @makgirl фала ти, и јас имам ставено слика во темата што ја има пишано бубаче на 75та страна.
  Но како што кажав не планирам со тоа да шминкам, затоа што не се нај нај шминките и I don't want to go to a bad start :D

  Темава ја отворив за да споделувате што би сакале, што не.
  Доколку сте биле кај некој шминкер што ви се свиѓало а што ве нервирало и слично :)
   
  На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.104
  Пол:
  Женски
  Да сега видов.И извини што започнав некој ваков разговор.Да си се навратам јас на темата.

  Јас имав една пријателка која што започна со шминкање вака дома и она си имаше неколку видови на пудри и неколку нијанси.Започна со бои на кармини кои повеќето ѓи практикуваа.Но целата на ова ми беше дека ете ја она започна од дома со нешто поситно да кажам ама денеска има свој козметичко салон и добро и оди бар така вика.Но најубаво ти убаво размисли си сепак секој има различна финансиска состојба
   
  На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.918
  Допаѓања:
  40.800
  Пол:
  Женски
  Малку ќе раздолжам со приказнава,ама сакам да споделам искуство. Од следниве причини не би ризикувала да одам кај шминкер уште еднаш,а друга работа е тоа што некои ниту четките ги мијат ниту пазат се' да биде чисто и уредно.
  Во животов само еднаш ме има некој шминкер средувано,а тоа беше за матурата и искрено не бев баш задоволна. Како прво,една пудра не може да одговара на сечиј тен и тип на кожа,не ја ни нанесе добро,кај вратот се познаваше надолу неразмачкано од четката,а нијансата беше потемна од мојот тен.
  Друго,му реков дека сакам понежна шминка,малку да ми бидат поистакнати очите бидејќи се ситни,ништо нападно,ама како да му реков без воопшто шминка ќе одам. Ми нанесе само светла сенка на очните капаци,маскара и кармин. Туш ми рече да не ставам за да не се размачка,а без туш изгледав како да не сум нашминкана воопшто,преобично беше за таква прилика.
  Исто така,не ми се допадна што не внимаваше на детали како на пример,веѓите. Имам густи веѓи,не ги исцртувам никогаш,туку само ги зачешлувам нагоре,тој ништо,не му ни текна. Според мене,џабе ти е да се шминкаш кога веѓите не изгледаат уредно.

  Имав црвенило на образите кое ми се појавува во моменти на нервоза,трема,возбуда,башка и жешко беше тогаш,а во врска со тоа не направи ништо,само директно пудра ми стави. Ни зелен коректор за да неутрализира малку,ни ништо,над пудрата малку се познаваше. Покривање подочници или нешто слично исто немаше.
  Некако набрзина беше сето тоа направено,колку да е работата,еве,во пакет оди матурска шминка и фризура. Дома се миев од пудрата кај вратот и сама нанесов туш и се останато,онака како што ми се допаѓа мене. Можеби некои други што биле кај него се позадоволни,но мене не ми беше нешто посебно искрено,секако отпосле сама се средив.
  Не може ниту истата шминка на ист начин кај секого да се нанесе,треба да се научи и формата на окото да се следи за да изгледа природно, дали одговара на тенот и слично,но ретки се тие кои навистина се талентирани за вакво нешто.
   
  На Jordanovska-K, wanderlust, rose60 и 9 други им се допаѓа ова.
 16. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  14.430
  Пол:
  Женски
  Ау веѓи ми се слаба точка :D
  Ова што го кажа според мене го прават тие што мислат дека се богови за шминкање а уствари појма немаат. Знам една ваква.
  И за форма на очите се согласуавам, а исто треба и да се внимава кај контурите. Не иде кај секој исто. :)
   
  На rainbowec, makgirl и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
 17. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.567
  Допаѓања:
  1.570
  Најголема грешка што можеш да ја направиш е да почнеш со ниска цена, па да покачуваш. Тоа ти е сигурен начин на губење клиенти.
  Со тек на време подобрувај се, имај се подобра и подобра козметика, но не прави многу екскурзии со цената.
   
  На Antebellum, sanjaeva, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 18. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.104
  Пол:
  Женски
  А лесно лесно.Млади сте вие све можете да научите.На нас постарите малку време ни треба

  И упорно ја полнам темава со глупости @kim.k извини :tmi:
   
  На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  14.430
  Пол:
  Женски
  @makgirl хаха е ако де :D

  Иначе @velesanka мислам дека не иде па ептен на почеток со некоја голема цена, тоа може малце да се зголемува со тек на времето.
  Сигурно нема јас од 500 да качувам цена на 3000 :D
   
  На LollySky и makgirl им се допаѓа ова.
 20. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  26.041
  Пол:
  Женски
  По колку земаат во Скопје шминкерите дома кои шминкаат ?
  Од-до ? Оти многу ви се скапи во козметичките салони :D
   
  На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.