1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминкери

Дискусија во 'Барање работа' започната од kim.k, 30 јануари 2016.

  1. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Ама бар ќе ја направиме во нови најактивни теми хихи
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    @Winter Lady искрено не сум сигурна, затоа што никогаш не сум била да ме шминкаат за се сама се имам шминкано.
    Ама кога прашував за мајка ми над 1000ка најчесто не беа. А има и доста по ефтино.
    Има разни цени, зависи и од шминките што ги имаат и од искуство. :)

    @makgirl радости :rofl: јас отворив ова да се информирам, па ќе видиме :)
     
    На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    @Winter Lady зависи до шминкерот и зависи каква ќе биде шминката
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  4. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Eve eden primer so moja komsivka: imase salon i plakase kirija,struja,voda,baska pudri,vosoci pa ne bile ubavi pa dr kupuvase i na kraj za nea ne ostanuvase denar,go zatvori salonot i pocna doma da raboti sminkanjeto i bese 350 i nikogas ne pokaci a se poveke i poveke klienti imase bidejki na dr mesta cenite se nabieni a kaj nea ne a i ubavo rabotese sepak se treba i darba (zboruvam vo minato zasto sega se omazi),e sega sekoj si ima razlicno mislenje no 500 za pocetok msm deka e mn baska si nova,nikoj ne slusnal kako rabotis nez sto da ti kazam
     
    На rose60, LollySky, kim.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Да, тоа зависи.Со какви шминки шминкаат ? Поквалитетни или ?
    Какви ти ке купиш ким ?
    Јас па сум многу сум разочарана од моја братучедка има салон и кога го отвори и после 3 години користеше пудра од авон не онаа со калминг ефект, долготрајната не, туку онаа обичната.И летово на макс фактор ми стави, и викам од кога користиш ваква пудра, вика па отсекогаш :rofl: викам од авон користеше до сега, вика не грешка си.Да бе сигурно. :x
     
    На LollySky и kim.k им се допаѓа ова.
  6. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    @butterfly* Тоа 500 го кажав грубо онака, зашто нели не знам уште какви ќе ми бидат трошоците :)
    Сепак фала ти за мислењето ќе имам и тоа во предвид :)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    И зошто не шминка веќе, со мало бебе е, или не и се исплаќа и дома ? Колку наплаќаше во салонот ?
     
  8. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Сакам да почнам со повеќе пудри не со една :|
    На пример за почеток ревлон, макс фактор, и слични на нив, па како што ќе напредувам(ако напредувам :D ) ќе почнувам да купувам по скапи и по квалитетни.
    Ова важи за сите шминки, не само за пудрите.
    Затоа за цената треба убаво да видам, сепак не сакам цела година за џабе да работам што се вика :D
     
    На makgirl и Winter Lady им се допаѓа ова.
  9. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Nemora uste od pocetok da se trosis i naednas se da iznakupis,kupi malku i so tek na vreme ke vides sto e kvalitetno i ubavo,da ne bide kupi pa frli
     
    На LollySky, buba4e89 и kim.k им се допаѓа ова.
  10. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    Никој од клиентите нема да рече ме шминкаше за 300, сега е 500 заради новите шминки и сега поубава ќе бидам заради нив :D
    (лупам со цениве)
    Туку прва помисла, а и неретко точна е "стекната слава" и тоа создава еден вид на одбивност.
    Според мене најдобро не се потценувај со цената. Често и ниска цена значи неквалитет. Биди реална. Разгледај пазар. Понуда/побарувачка и се ќе биде во ред.
    Со среќа!!!
     
    На Jordanovska-K, Giovanna и kim.k им се допаѓа ова.
  11. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Za vo salonot nez,jas koga ja zapoznav (potocno komsivka na maz mi) veke doma rabotese i ne dojde do muabet koja bila cenata vo salonot,a sega msm ne raboti zasto na leto odi vo bugarija pa tamu rab
     
    На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Фала ти :)
     
  13. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Да, а таа со 2 пудри работеше и тоа во салон.Едната беше пример како трета нијанса за луѓе со среден тен, и една како 4 за луѓе со темен тен.И мене малку ми беше темна 3 - ката ама кој те прашува.
    И со шминките незнам какви и беа, не и беа некоја си марка, само една палета имаше, не беа светкави, не беа мат, туку како прашкасти.
    Коректор обичен, со 2 кармини, 2 сјаеви и 2 моливчиња, фиксатор Кaтрин Ајли, бронзените бисери од Авон и дали на некој му се темни и не му одговараат немаше врска.Не ставаше ништо под пудрата, освен обичниот коректор.
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  14. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Taka e,no bidi realna ke otides za sminka kaj nekoja sto prvpat slusas za nea,jas ne bi otisla prvo nesum slusnala za nea,vtoro nez kako raboti itn ova nemora da znaci za kim no kazi dali ne e taka,ne i se mesam barase mislenje pa ete i :D
     
    На LollySky, kim.k и buba4e89 им се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Жал ми е што си имала лошо искуство и сметам дека секој шминкер е должен да те праша каква кожа има,да те праша за негативностите,да те праша која пудра си користела.Јас секогаш се водам вака,сега братучедками во скоро време ме прашуваше за пудра и секогаш ја прашувам каква кожа и какви очекувања бара од пудрата.Мислам дека тоа е најважно,за жал сите шлапаат пудри врз лице што прв пат го гледаат и не му ги знаат предностите ни негативностите,тоа треба секој шминкер да го земе во предвид ама не е секаде така.И ди лупаат цени мислиш царство освоиле ама не е така.
     
    На LollySky, makgirl, kim.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Кој би отишол туку така кај некој што никој не го знае, а и па плус да плати ептен голема цена :)
    Мене плус ми е што другарки знаат дека убаво шмкнкам па би ме препорачале, а во врска со цената ќе најдам некоја златна средина.
    Со 300 денари тешко дека ќе успеам за тоа што планирам, али со малце повеќе можеби да.
    Сепак трескам моментално цени ама ќе видиме :)
     
    На LollySky и butterfly* им се допаѓа ова.
  17. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    Шминкер штом те види треба сам да утврди каква кожа имаш. Ако дојде до тоа јас сама да му кажувам сокриј ми акните или некои други несовршености, што ќе ми е? Не ли гледа сам што треба да направи. Може јас цел живот користам погрешна пудра. Не може да се раководи он врз тоа.
    Подалеку од шминкери што не знаат што да ви покријат и да оценат каква пудра имате!!!
     
  18. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    Една добра реклама по ФБ, форуми кај што има еден куп жени, препораки. Од пријатели на пријатели и кругот се шири.
    Квалитетот секогаш би испливал на површина.
    Не би отишла во случај на варијации на цени. Сега 300, по пола година 500, па 700 итн.
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    За цената таман си беше, најважно ми беше за косата,за шминка не толку,но кога веќе оди во пакет си реков ајде нека биде,а не очекував нешто wow, знаев дека отпосле сама нешто ќе преправам. Сама му реков имам чувствителна кожа и не сакам многу шлакање,ама пудрата кога ми ја стави се молев во себе лом во фацата да не испаднам,пусти страв да не случајно не се погоди текстурата и формулата на пудрата за мојот тип на кожа.

    Според мене,многу е важно да се инвестира во основни продукти што најпрвин би послужиле за прикривање на црвенила и слични несовршености,повеќе нијанси и типови на продукти што би одговарале на сечија кожа,па дури потоа да земаш најразлични сенки,светки,ситници и што ти не,ама некако слабо. Нормално дека за ова би се потрошиле многу повеќе пари, но кога веќе нешто правиш, прави го како што треба. Прикриј она што треба да се прикрие,па истакни го она што е убаво.
    Баш и слики имам гледано од други девојки што биле кај истиот шминкер,вака океј изгледа,ама ете,јас не бев воодушевена.
     
    На LollySky, makgirl, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Немора да значи подалеку зашто имаш таков став,он може да погреши и да те оцени погрешно.Ти одиш да те шминкаат како ти сакаш или одиш да те шлапаат?
    Не се согласувам со тебе извини,ако некој те праша значи вида грижа за твоето лице,не сака да погреши при изборот на пудра,сака да ги слушне твоите мислења.Најважна е соработката.
    А горе си пишала се губи клиент ако накачуваш цени,грешиш баш повеќе ќе почнат да доаѓаат затоа што ќе имаш подобри и поквалитетни материјали и неможе за пудра од 750денари да ја шминкаш за 300денари,така ништо не останува за тебе,а камоли за нешто поквалитетно.Проста математика.
    Јас си го кажувам моето искуство,си имам свој круг на луѓе само немам време како порано.Мило ми е што сеуште ме прашуваат за пудри,сенки итн.тоа значи имаат доверба,а тоа е важно ако сакаш да се препуштиш некому понатака.
     
    На LollySky и kim.k им се допаѓа ова.