1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминкери

Дискусија во 'Барање работа' започната од kim.k, 30 јануари 2016.

  1. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    @kala21 па сепак за почеток мислам дека не иде ептен поголема цена :)
    А покасно како што ќе зимам уште повеќе сигурно ќе се накачи, иначе каков ќар ќе имам :D
     
    На LollySky и kala21 им се допаѓа ова.
  2. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Да,јасно дека не можеш да наплаќаш 1 500,ама сакав да кажам дека другиве бараат толку а користат козметика од 200 денари,јас разбирам дека плаќаат кирии,сметки ама тоа е премногу според мене:)
    Како и да е ти посакувам среќа па пофали ни се тука наскоро:)еве јас се пријавувавам и сакам да бидам меѓу првите кои ќе ги шминкаш:)
    Ќе заборавев мислам дека немаш потреба од курсеви,совршено се шминкаш:)
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  3. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    13.417
    1. Да знае каква боја на кожа имам, подтон, која нијанса најмногу ќе ми одговара.
    2. Структурата на лицето, значи да знае како да ме нашминка дали ми одговара нешто или не, а не само да ме нашлака демек контури се направени.
    3. Видот на очите, да знае каква шминка ќе ми одговара на мојот тип очи. Не можеш некој со "hooded eyes" да го шминкаш како да не му се преклопуваат капаците па пола од сенките да не се гледаат кога ќе отвори очи. Исто така не можеш некој со раздалечени очи да го шминка како некој со близу поставени очи.
    4. Да не изгледам нашлакано со 5 кг пудра.
    5. Да ми трае шминката долго.
    6. Да се консултира со мене во врска со тоа што го планира, да ми каже каква е нејзината идеја и да се договориме дали ми се допаѓа тоа.
    7. Секако да знае да шминка, не можам да преболам кога гледам неисенчана шминка, видливи линии меѓу двете бои.
    8. Нешто што ме привлекува кон некој шминкер е кога ќе видам фотографија од неговата работа. И тоа убава фотографија, од лицето, а и од очите од поблиску. А не со Фотошоп обработено.

    Не можам да се одлучам за палети што би ги препорачала ама еве во моментов ми текна на неколку работи кои се поевтини а користени многу.
    Фиксаторот на Авон беше многу фален на форумов. За пудри ќе треба многу да вложиш ако сакаш Ревлон, така да не знам баш дали да почнеш со нив. Ама размисли и дека тие содржат СПФ па може да светат на слика со блиц. За камена пудра мислам дека Римел stay matte би била одлична. Коректор на Кетрис нема конкуренција за покривност, за цената, а и бидејќи a little goes a long way со него, па ќе ти трае доолго.
    За кармини.. јас лично би сакала да имам сличен каков што би ми ставиле за да можам да си го поправам подоцна ако ми се избрише. Најдобра опција ми се гледаат мат кармините на Голден роуз, или пак течните на Аура. За моливчиња за уста или Аура или Есенс.
    Гледав шминкиве што ги спомнав да се поевтини, а ако сакаш нешто поскапо тогаш е друга приказна, ама мислам дека за почеток овие би биле добри.

    Друго во моментов не ми текнува може да се надополнам понатаму.
     
    На theowndemon, Jordanovska-K, wanderlust и 7 други им се допаѓа ова.
  4. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    имам една другарка која знае да шминка па како за почеток и беа потребни една убава пудра сенки креон римел руменило кармин туш некои други работи и задолжително фиксатор за на крај секако она имасе и други шминки колку да и прават гужва во ташничево као демек еееее има мн шминки имаше уложено околу 100евра можеби и помалце за шминки но дупло ги спечали..прво наплакаше на пола цена од козметичките салони после покачи цената и исто она дома шминка или ако е близу иде таму кај тој што се шминка дома.......па срекно :)
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    Мoјa нaјгoлемa желбa е дa пoчнaм дa се зaнимaвaм сo шминкaње нa други луѓе, нo би требaлo сoсемa дoбрo дa се снaбдaм сo пoвеќе шминки ( рaзни нијaнси нa пудри, руменилa, мoливи зa oчи итн..) сегa зa сегa јaс гo купувaм oнa штo ми oдгoвaрa нa мене. Сметaм декa имaм некoј тaлент и сo пoвеќе вежбaње пoвеќе би се усoвршилa. Нaјвеќе oд се би сaкaлa дa се врaбoтaм вo Сефoрa :lol:a пoнекoгaш ми пoминувa низ глaвa дa им прaтaм еднo CV..
    Би пoчнaлa и дoмa a имaм шaнсa , мoже дa ми пoмoгне свекрвa ми грaдoв е мaл, a знaе и дoстa луѓе (имaме прoдaвницa) тoa е гoлем плус. :)
    Истo тaкa би стaвилa oк ценa, oвде oбичнo земaaт пo 40-50 еврa јaс би шминкaлa зa 25 :) a зa пoгoлемa ценa пoдoцнa незнaм дaли би билo вo ред aкo веќе имaм и чести и едни исти муштерии :)
    Би oделa и нa некoј курс нештo пoвеќе дa пoднaучaм (вo врскa сo кoнтурирaњетo мa пример) a и секaкo би кoристелa сaмo квaлитернa кoзметикa :)
     
    На Deemy, LollySky и mssuniquee им се допаѓа ова.
  6. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.101
    Пол:
    Женски
    А да ми препорачате некој проверен курс за шминкање во Скопје ? :)
     
  7. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Мислам дека @buba4e89 и @lovemme знаат:D
     
  8. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Јас сум охриѓанка, може буба знае. :D
     
  9. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Ххахахаха се извинувам,ама може и до Охрид да оди @mssuniquee мислам дека нема да и биде проблем штом се работи за шминкање:D
     
    На lovemme и mssuniquee им се допаѓа ова.
  10. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.101
    Пол:
    Женски
    хехе, до Охрид со задоволство би идела :$
     
    На kala21 и lovemme им се допаѓа ова.
  11. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со повеќето од веќе дадените мислења. Мене лично многу ми е битна хигиената/педантноста на шминкерот. Валкани четки и апликатори ни под разно, за секој клиент чисти ги четките. Имам многу осетлива кожа и не сакам да ме чеша после лицето или да ми се направат акни, веднаш би раширила антиреклама. Најубаво прашај ги клиентите на почеток каква шминка и козметика обично користат, вакви како мене веројатно ќе сакаат да ги шминкаш со нивна пудра.
    Шминката прилагоди ја кон желбата на клиентот, дали поприродна или појака, да не сака понагласени очи или усни. Значи комуницирај цело време, тие што не се специфични или маанџии секако ќе ти кажат дека препуштаат на тебе според твоја замисла да ги нашминкаш.
    Користи квалитетни шминки, марката не е толку битна колку тоа дали се убави/трајни/квалитетни производите. Од секоја марка има и добри и лоши продукти. Задолжително фиксирај ја шминката, главна работа со која се фалиме е дека не мрднала шминката цела вечер. Ако забележиш дека некој производ сменил боја, чудно мириса или е сув, под итно замени го, не си дозволувај да шминкаш со стари или расипани производи.
    Цена од 500-1000 за во Скопје за почеток, ако сум задоволна ич нема да ми е проблем ако покачиш подоцна. И направи си блог или албуми со слики, така најдобро ќе привлечеш клиенти, а и ќе можат да ти кажат кој изглед го сакаат според некоја слика.
    Толку се сетив во моментов, со среќа па информирај не :)
     
    На mssuniquee и kim.k им се допаѓа ова.
  12. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.101
    Пол:
    Женски
    Исто можеш да си направиш профил со твоите дела на социјалните мрежи, тоа исто ќе ги привлече клиентите :)
     
    На eloves, wanderlust, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Да, за хигиената не станува ни збор, не би се осмелила да шминкам некој со прљава четка. Може нешто да се закачи така.
    A и за фиксатор исто секако, и неколку подобри прајмери ќе земам со зависност од кожата :)
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  14. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    30.788
    Пол:
    Женски
    Леле, @kim.k си ми ја погодила темата! :D
    Исто и јас го сакам ова, и јас ја имам истата желба да бидам успешна во тоа што го сакам. Уживам во шминка, и сакам да одам на курс, за потоа да си отворам сопствен салон.
    Ве молам ако сакате да ни дадете некои совети. ^_^
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  15. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    13.417
    Праша за курс, јас што сум гледала по фб ФРАН ми се допаѓа и Ангела Стојоска. Ама скапо е сигурно, околу 500 евра
    Јас би одела да ме шминкаат и кај двете, али ФРАН ако шминка со Импала пудра и ми наплаќа 1500 денари - мало морген.
    .
     
    На kala21, LollySky, mssuniquee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Е за салон ќе ти требаат повеќе работи ваљда не знам :)
    Јас онака за дома мислам :D
     
  17. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Одлична идеа @kim.k
    Почни од дома, после можеш и кредит Ундп 3.000 евра неповратен да си опремиш едно мини салонче. Барем за овие професии ова е супер можност.

    Има добри професионални пудри, Stage= 1200ден
    [​IMG]
    Најчесто се користат 2 и 5 во салоните. Летно време и 7ца како потемна. Одлично прекрива, и поголема амбалажа, што би ја користела дефинитивно повеќе пати.
    Има и коректор од stagе, исто има 2 нијанси во главно што се користат
    [​IMG]
    И фиксатор, 600 денари или поефтин Редист...
    За сенки и останати шминки немам многу инфо, ама пудрите ми се одлична препорака.
    Не мора да одиш кај нив со Лореал или MaxFactor ;)

    Со среќа и се надевам дека си супер сериозна со своите намери, така да ти посакувам успех.:f:
     
    На Jordanovska-K и kim.k им се допаѓа ова.
  18. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Јас бев во оваа дилема пред 2 месеци и тогаш почнав активно на форумов да барам мислења за темава.
    Вака...јас одев на курс во ФРАН и ме чинеше 350 евра. Потоа шминките заедно со куфер и со четки ме чинеа грубо околу 500 евра и тоа не се некои скапи шминки во прашање. Многу се мислев на типот на козметика и решив да инвестирам во пудри од Криолајн зошто повеќето од средна класа шминкери кај нас ги користат како ФРАН, Ангела Стојоска, Небојша Пешевски итн итн (цената им е 1500-2000)... Oнаа Ивана Атанасовска има пудри Лореал и Макс фактор па зима 1500 денари.
    Не можеш ти да инвестираш во MAC, Диор или Есте Лаудер, нема логика, никој не шминка со такви шминки освен овие што зимаат над 100 евра за шминка. п.с не зборам за оние што шминкаат со фејк MAC козметика...нема полоша опција од таа!!!
    За поскапи шминки не се исплати за почеток затоа што ќе треба време и време за да ја извадиш инвестицијата. Останатите шминки ми се мешани, комерцијални производи и имам палети сенки од Coastel scents (ќе ви ги сликам деновиве шминките). Кога дојде ред за цена многу се мислев и се одлучив за 600 денари со тоа што им одам до дома. Исто така имам една маалска фризерка што ме вика кај неа да шминкам по потреба па и пуштам на неа 200 денари за соработката :) Имам фан страна Frosy makeup, успеав да стигнам до 1000 фанови и ја баталив ептен периодов, воопшто не сум активна...Друго не знам што да кажам освен дека се е меч со две острици, дали да купиш од старт скапа козметика или не, дали да почнеш со поскапа цена или не... средина е најдобро ваљда. Како и да е @kim.k прекрасно шминкаш, нека ти е со среќа и само едно знај, треба време додека те дознаат, после ако те бие глас дека си добра работата сама по себе ќе тргне :)
     
    На el3na, Jordanovska-K, marama и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Како за почеток можеш да земеш производи на Golden Rose,essence,s.he stylezone,Catrice,и Rimel да речеме :) Добра е и таа козметика па што и фали :D За таа цена се многу квалитетни производите

    Почетна цена па што знам..па околу 500-600 ден. земај си :$ Потоа ќе ти доаѓаат уште повеќе девојки за шминкање и ќе заработиш супер и ќе купиш некои други производи како на Maybeline,Revlon,L'oreal,Bonjour(ваљда вака се пишува :wasntme:)
    После ќе си накачиш на 1000ка , 1200 :) па и повеќе
    Јас мислам дека тебе добро ќе ти оди работава се гледа дека те бива,ќе успееш
    Имаш и поддршка од нас ;) Јас би ти дошла за полуматура малку да ме нашминкаш ;)
    Све најубаво! :hug:
     
    На kim.k и mssuniquee им се допаѓа ова.
  20. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски