1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминките кај нас и во странство

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 30 септември 2010.

  1. sugar.nn

    sugar.nn Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    15
    Имав пудра Maybelline dream matte mousse и многу ми се погоди, ми се потроши и додека бев во мк си купив иста таква прво, беше дупло по скапа, второ ама ич ич ич не ми се погоди некако многу беше стврдната и чудна, кога се вратив дома ја купив истата пак, дупло по евтина и прекрасна си беше како и првата... Страшно кај којзнае колку им стоела или којзнае од каде ја земале уште и бапнале цена :o
     
  2. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Ова морам да го споделам, од поелитна парфимерија во Прилеп купувам макс фактор маскара. Ја видов на тестерот, и ми ја испофалија, и ми дава нова, си одам дома ај да ја пробам пред огледало, стврдната, еден мирис гаден, ко стара некако беше никаква. И одам во парфимеријава нанервирана, а порано го немам ова направено си викав што ке се расправам, ама сега ептен спиздив викам погледнете ја маскарава пред некој час ја купив, што не е во ред? И замислете ми вика девојко од кај знам јас? можи ти ја имаш сменето со стара, не можам јас ништо да направам!!!
    Тогаш вработената се запозна со другата јас, ако ја има на форумов ке се препознае доста млада беше. Си ги зедов парите назад, и си заминав. Брееее безобразни!!!
     
    На MarchelineAmaru, April87 и HeidiDiWalt им се допаѓа ова.
  3. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Ако ако...само така треба!!! И јас сум во тој поглед многу стамежлива, и многу ми треба за да отидам да рекламирам производ. Но ако веќе отидам, тогаш...пердуви летаат![​IMG][​IMG]
     
    На peperutkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Mилслам дека знам за која парфимерија станува збор Fearless |( И не им е прв пат,, јас имам земено кармин, во опаковка, се, запечатен, дома отворам, тикви, миризба кога ме опна :puke: и го фрлив, ми беше срам да одам :worried:
    Инаку, на темава конкретно, парфемите дефинитивно не се исти кај нас и странските. Барем од досегашново мое искуство |(
     
  5. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    задоволна сум само од козметиката на Авон и пудрата Џордани од Орифлејм.
    А не само за шминки, сите козметички производи кај нас па и оние што ги прават оригинални, не се!
    Креми, шампони, гелови... Јас си купив од Италија такви работи, а и влошки и презадоволна бев!
     
    На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    кате следниот пат таму отворајте ги, знаеш онака возбудена си конечно го најде карминот што го бараше, или те зае**ле во некоја "друга" парфимерија, барем муштериите што купуваат ќе му ги избркаш :lol: , мене пак не ми се случило такви да ми дадат, ама полупразни да, и тоа ја споредував пудрата што тогаш ја купив од 30мл, со друга дома веќе користена од 30мл и помалку тежеше, а иста густина беа :^) , епа на нешто мора да скратат нашиве |(
     
  7. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^E си викаш ајде, подобра парфимерија од таа нема, и затоа не отворив, оттогаш отворам штом и да купам, тука на лице место, демек да ги видам оригинал не тестер само :?:
     
    На TheKiketoo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    знаете што има една продавница некаде таму на Бит пазар малку е збутана има шминки фалсификати што тешко се препознава и тоа на Макс фактрок, Лореал, дури Босс шминки и сл. а се продаваат по цена од 50,100 и максимална 150 денари. Ужас!

    е сега што мислите од каде и која шминка е најбезбедна што кај нас се продава?
     
  9. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    па добро кажете која парфимерија е да знаеме да не купуваме?!
     
  10. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    оваа кај нас што се продава е произведена во Полска и навистина имало разлика помеѓу таа и Италијанската, во Хрватска и Словенија се продава италијанската ете јас имам прилика да ја пробам вкусот е многу поразличен.
     
  11. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    а да не кажуваме за професионалните колекции кои кај нас ќе стигнат можеби за некои 100 години.

    затоа луѓе единствен начин е да се нарачуваат преку интернет.
     
  12. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    а каде би можело да се испитаат пудрите?
     
  13. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    Кај нас шминка петта класа е дупла поскапа од кај нив, јас користам само Германски производи LOREAL,-сенки за очи, MANHATAN & ARTDECO-маскари и сјаеви за усни, MANHATAN- лакови за нокти, COLOR VICTIM исто лакови, истите тука се за никаде, во странство имаат невиден квалитет! сјајот за усни ако не го отстраниш стои и до 20 часа...немам коментар ;)
     
  14. Devojche

    Devojche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    36
    :) :) Знае ли некој од вас интернет страница за нарачување козметика од странство ,која што е достапна за Македонија и дали некој има нарачано некогаш од неа ?
     
  15. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Моја другарка им водеше книговодство на една парфимерија во Ск. и можам само да кажам дека дебело заработуваат на нашата наивност. Влезните цени на производите со оние по кои ги продаваат... Како да ви кажам, ако сакате лесна заработувачка, отворете парфимерија :)
     
  16. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Одлична тема. Не само шминките, скоро сите производи не се исти кај нас и во странство. Кај нас се матат ефтини верзии на оргиналите, а центие се исти како во странство.
    Revlon Colourstay пудрата купена кај нас се разликува со истата пудра купена во Америка или пак во Free Shopот на аеродромот во Дубаи. И нијансите се разликуваат.
    Шампон Loreal Elseve купен кај нас и во Грција е различен. Ми се потроши грчкиот па купив кај нас регенератор. Драстична разлика! Сите прозводи на кои позади има декларација на бугарски, албански, румунски, знајте дека е послаб квалитет.
    Пред неколку години имаше на тв, откриле “фабрика“ за прашок во западна МК, каде некаков си прашок го пакувале во Факс амбалажа. Тоа е една откриена “фабрика“, а уште колку ли ги има?
    Не сум консумент на цигари ама сопругот за Marlboro донесени од Дубаи Free Shop вели дека се чоколадни во однос на истите кај нас. Каде се произведени цигарите кои 8-9 годишни деца ги продаваат на Битпазар на картонски кутии?
    За тоа колку заработуваат на нас, може да се успоредат цените на Estee Lauder. Линијата е Белгиска па уште ја немаат ископирано. Во елитна парфимерија во ГТЦ серум од 50мл чини 6200 додека на Евзони за 77ЕУР купив серум 50мл со четири други помали прозиводи.

    Што се однесува до интернет страница за нарачување козметика, јас парфеми си нарачувам од fragranceX.com. Испораката до МК е бесплатна доколку на крај ставите промоционален код FREE. Некои од цените се исти како кај нас, некои пониски. Конкретен пример, парфем од Versace, Versense 100ml во ланец на парфимерии кај нас чини 4700, на сајтов е 2200 денари. Пристигаат на домашна адреса за 10-14 дена. Продаваат и тестери или парфеми на кои им се оштетило паковањето за уште пониски цени. Ако не е за подарок, паковањето и не ми е битно..... Инаку парфемите се оргинали, имам нарачано повеке од 10 до сега. Има и козметика ама не сум нарачала бидејки не сум сигурна за нијансите.

    P.S. Ако сакате да нарачате повеке парфеми, бидејки испораката е бесплатна, направете одделни нарачки за да не ви наплатат царина. Еден на мое име, друг на име на сопругот итн. ;)
     
    На Annath и interesna им се допаѓа ова.
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    а чекај како познавате дека се оригинал производите порачани од интернет!? :?:
     
  18. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    а која парфимерија? доколку заприметила фалш производи добро е да се спомне, за да не купуваме! ;)
    ма да јас типувам на една парфимерија, но не сум сигурна ... :?:
     
  19. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    За жал не сите имаме финансии да набавуваме од странство-иако цените се дупло поевтини откај нас,и ќе мора да го земаме она што ни се нуди,да штедиме пари и со душа да чекаме да купиме нешто квалитетно |( за на крај да се покаже дека навистина не е....
    имам купено макс фактор маскара-600ден,кога се вратив дома сува целата,продавачката стандард изговор-бидејќи се вратив,-од кај да знам може ја имаш заменето со твоја стара :@ аман.......за шампоните да не зборувам-сите се разредени и кој знае дали е нивеа,лореал и сл....може да е сапунче со вода убаво да мириса...и после ти нудат шампони за сува ,за фарбана коса па дури и за сјај-а тоа е исти к**,имам некаде пишувано за нивеа шампони кога една маалска продавница кај мене до станот, си купи од еден чичко во количка што ги носеше,секако ми понуди и мене се изнакупував и јас-а внатре вода и меурчиња :devil: ,а цена како за нивеа.....купувам гош пудра-црвенило на лицето што ми траеше цела недела,отидов без проблем ја вратија...зошто?-бидејчи знаат декс сум во право и дека не лажам оти знаат кој квалитет го нудат....
    а за парфемите-што да кажам! па погледнете само на оние пазар 3,огласи некои ,колку нудат оригинали за смешна цена :^) купи од странство,купи од тука-од странство 3дена ќе мирисаш а тука -до првото излегување од врата.......
    додека не преземе некој нешто амо ќе кукаме,штетата е на нас....да се преземе нешто строго,нека се контролира се,има инспектори ова она,што знам јас.....
     
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    затоа јас си се држам до шминките на Аура или Севентин сметам дека најмалку се правени малверзации или фалсификати ем поевтино ем си раат, вака ќе лупнеш многу пари, а зијан, односно можеш да се разочараш.

    Како јас од пудрата на Макс фактор срце ме боли 900 денари гарант е валсификат, а уште 200-300 денари ќе си купев на Виши. :(