Шминките кај нас и во странство ?

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 30 септември 2010.

 1. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Зарем може да се споредат шминките кај нас и во странство :o
  Многу е нормално дека во вакво мало и напатено државиче ќе праќаат се и сешто а ние сироти ќе се радуваме дека користиме некоја добра козметика.
  Имам неколку примери но ќе ви кажам само еден.
  Другарка моја кога била во Франција отишла во некое место каде што се прават креми.(не знам како се вика местото,ама знам дека истите креми ги има и кај нас). Некако успеала да влезе и таму каде што ги прават и нормално сакала и да си купи мислејќи дека цената ќе е поевтино.Но напротив,цената била поскапа и девојчево прашала таму зошто е тоа така.Човекот што работел таму и објаснил дека кремите што се наменети за тој пазар се подруг квалитет отколку тие што се наменети за нашиот пазар,односно со други зборови дека кремите си немаат врска едни со други :)
  И така девојчево си се мачкаше со кремата добри 2 месеца и лицето и беше преубаво но бидејќи и се потроши си купи повторно од Македонија.
  The end :rofl:
   
 2. seksi

  seksi Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  107
  Имам приметено за парфеми. И исто така уште еден пример, регенаторот за коса од Лореал, црвениот, од странство беше многу погуст, отколку кај нас... за жал :(
   
 3. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  279
  Од искуство кажувам дека разликата е за жал огромна, имав проблематично лице кога бев во мк, е како може сега да ми е чисто, а ја користам демек истата пудра како дома што ја користев од мејбилин, но сега од тука ја купив лицето ми е џам, демек климата ми пријала тука, нема веза се познава квалитет.Исто парфемите ги надувале цените во мк, а уствари киријата им ја плаќаш на дуќаните, не се толку скапи со исклучок што више тука се оригинали, што е најжално таму незнаеме ништо користиме плаќаш 50 евра за парфем, а ти продаваат плагијати.Штета голема, но тоа е тоа.
   
 4. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.490
  quote] а чекај како познавате дека се оригинал производите порачани од интернет!? :?:[/quote]

  Interesna Конкретно за вебсајтот од каде нарачувам парфеми, гарантираат дека производите се оргинал, сепак тоа е Америка. Ај може да се каже и дека ризикував првиот пат. Го нарачав 5th Avenue од Elizabeth Arden, тестер, кој чинеше половина од цената кај нас. Сум го користела порано, ја знам амбалажата, го знам мирисот, знам колку трае и се уверив дека е истиот.
  До сега имам нарачано преку 10 парфеми и сите биле оргинал. Ако не е тестер, пристига во целофанче, со декларација во кутивчето, како од Free Shop. Пратката е со бројче за следење па во секој момент можете на самата страница да го проверите статусот на нарачката.
   
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.421
  Допаѓања:
  45.894
  Пол:
  Женски
  Извинете вака, ама не можам а да не реагирам. Значи има парфимерии што носат производи од Кина или Турција и ги продаваат нелегално. Има парфимерии што продаваат фалсификати - повторно нелегално. Таквите се за целосна осуда.
  Но цените на легално набавените производи ги одредува официјалниот увозник и дистрибутер, а парфимериите и да сакаат не можат да стават голема маржа затоа што ќе бидат поскапи од другите.
  Сакам да кажам (сега пристрасно зборувам, ама морам) - дека има парфимерии што си набавуваат исклучиво од официјалните застапници и дистрибутери, и не се занимаваат со матни бизниси.

  Покрај криминалот на парфимеријата спомната во твојот случај, уште понекоректно е однесувањето на сметководителот, односно твојата другарка. Во таа работа треба да се заслужи дадената доверба, а не да се кажува по другарки кој какви влезни цени има, и колку заработува.

  И ајде тогаш, да отвараме сите парфимерии ако не, па да заработиме лесно. Камо да беше така.
   
 6. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  670
  во ред е се што си напишала меѓутоа, поентата не беше само дека кај нас се носат фалсификувани производи туку и тие што ги испорачуваат легално, испорачуваат продукти со послаб квалитет.

  како на пример: незнам дали се сеќаваш пред некои 2-3 години Хрватска докажа дека Ариел што се продава таму е со дупло послаб квалитет од тој купен во ЕУ.
   
 7. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.790
  А каде спомнав јас која е парфимеријата? Не кажав ништо што е од доверлив каракер, не ми е јасно зошто таква реакција. Во секој случај, тоа е твојот став, немам намера да спорам со тебе, туку само да потенцирам дека ничија доверба не беше нарушена :x
   
 8. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  разлика има голема во шампоните и балсам во мк катастрофа се ке мислиш вода ставија на тие балсами а за шминките се разбира дека тука се подобри ама многуууууууу скапи :fubar:
   
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.472
  Има разлика, нормално.
  Братучед ми чувствува разлика од Head&Shoulders шампоните, тука и во USA.
  Јас почувствував разлика во едни сјајчиња на Clinique.
  Ми ги донесоа исто од Америка, прекрасни, многу долго ми траеја и мирисаа супер.
  Потоа, со судни маки заштедив да купам ново од нашиве, и за една недела замириса на скапано.
  Не ми се веруваше, првово сјајче не изгуби од мирис повеќе од 2 месеци.
  А ова второво - катастрофа.
  За парфеми не сум компетентна да зборувам, од проста причина што не можам и не сакам да си дозволам 3000 + ден. за парфем.
  Сите оригинали ми го носат од странство.
   
 10. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.463
  ТЕМА: Шминките кај нас и во странство ?
  Каде забегавте со шампони и парфеми? :D

  Мене ми се најголем дел од сенките купени во странство, така што нив не можам да ги коментирам бидејќи не поседувам многу од тука. Пудрите и римелите ми се исти и од ваму и од таму.
  Марки како Dior, Estee Lauder и други од тој тип некако не верувам дека кај нас се оригинал, па тие таквите за мене полуксузни сјајчиња/кармини од Free shop ги зимам. :)
   
 11. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.750
  имам добивано многу козметика од странство, од пријатели, некои нивни марки кои се за нив квалитетни, а не скапи и сум презадоволна од тоа што сум го добила.
  многу ми е криво што кај нас нема голем избор, па и тоа што се носи не е со истиот квалитет на тамошните оргинали.
  иначе преку интернет ништо не сум нарачала досега :)
   
 12. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Еднаш вујна ми ми покажува шминка што и донеселе од странство (од Америка). И што да видам- течна пудра (Lancome), куатро сенки (L'oreal), трио (L'oreal), туш (L'oreal), маскари (YSL, Nivea), кармини (YSL, Lancome)... и и‘ кажувам колку се добри брендови и колку се скапи, се разбира. :) А во главата си мислам-зошто сето ова не е мое?! ;(
  Нема мене кој да ми донесе од странство, а имам една другарка, и донесуваат братучедките од станство, а таа не зема ништо, не користи шминка. Ова е една од причините зошто би сакала да живеам во странство.
  Не велам дека кај нас нема добра шминка, има и од горенаведените брендови, ама со платите кај нас не можеме да си дозволиме. :/
   
 13. QueenB

  QueenB Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  49
  Моментално не се наоѓам во странство и верувале или не прва прилика кога имам слободно време киснам во продавниците за козметика, секој ден со нешто мора да се вратам дома.Зачудувачки е колку е различен квалитетот на козметиката кај нас и тука, зборувам за марките како Loreal, Maybelline, Dior, Covergirl, Lancome.....цените се пристојни па за разлика од кај нас некои производи се далеку поефтини.Презадоволна сум, и да би имала можност на сите би ви купила по нешто :D :D :D :D :D
   
 14. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  118
  ^Се наоѓаш или не се наоѓаш во странство?
  Како и да е јас живеам во странство и колку е различен квалитетот на едно лабело за усни а не пак некои ефикасни креми.И овде сите производи се ОРГИНАЛ,но некои креми или такви рабпти цените малку повисоки,но ако наидеш на попуст (кој често е присутен) можеш да си пазаругав за џабе пари ..Поздрав
   
 15. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.311
  Во Македонија( во Кочани) нема многу продукти кои ги користам ама верувам би нашла нешто што ми одговара. Ако не друго Avon да се живи и здрави, но без Paul Mitchel продукти за коса и Olay помадата со пудра во неа, не можам да преживеам :lol:
   
 16. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  3.006
  за ова се сложувам со сезнајка имам огромен прашалник за квалитетот на козметиката што ја носат кај нас...како да ја прекупуваат од пазар ???
  а да неправам муабет за парфемите .....значи зборувам за големите парфимерии кај нас...Што прават незнам , ама разликите се огромни
   
 17. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.236
  Допаѓања:
  1.310
  И мене ми се случи истото со маскарата на Л Ореал ,силиконската страна беше сосем суба ,ко ништо да немало во неа ,а таа другата мирисаше како со поминат рок ,целата беше згрутчена и згусната! :@

  И фино лепо си појдов до парфимеријата ,најкултурно и објаснив на продавачката за што станува збор и таа сирота и дојде в земја да се пикне од срам ,си ја зеде маскарата ,ми ги врати парите без проблем и никому ништо.
  И си порачав од Авон , ми стгна и се беше ок.
   
 18. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.879
  Jас сум многу изненадена колку е шминката поефтина во Aмерика и колку е скапа овде во Aвстралија,кај нас се изгор цените барем според мене,на јутјуб ги гледам овие мејкап гуру,и еве пример за пудра за лице,кажуваат Pевлон колор стеј кај нив е 12 долари,а кај нас е 40 долари,и тоа се секавам пред 2 месеци бев секаде да најдам поефтина и цената е секаде иста,во аптеки,дур во најефтините продавници,цената беше 40 долари,а во Aмерика Bobbi Brown и Make up for ever,ги купуваат за 45 долари,која разлика нели?

  Исто и со другите марки како Maybeline,гледав на јутјуб едно девојче имаше купено пудра в прав за 3 долари,а кај нас сигурно е повеке :|
   
 19. Winterborn77

  Winterborn77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Имам приметено разлика..во странство се навистина поквалитетни, не само шминките туку и другата козетика, особено производите на Nivea и Garnier. Ги имам пробано и тука и во Франција и врска немаат :(
  Купив крем Nivea Visage од Франција и супер ми беше ми одговараше на кожата, кога дојдов овде го купив потполно истиот крем за истите пари и никако не ми се упива во кожата :@
   
 20. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.357
  Допаѓања:
  66.609
  Огромна,огромна разлика.
  Додека не пробаш,нема да се увериш.
  Мајка ми има прва братучедка во Америка,некогаш ќе донесе нешто.
  Прво,шампонот Dove.Еднаш донесе големо пакување,јас се давев во него од што беше преубав,а и косата како ми ја правеше-прекрасна.Зедов од кај нас,мизерија,косата без волумен,мртва без сјај,се наполнив првут,немаше нити убав мирис :(
  Сум приметила и разлика на пудри,конкретно Ревлон и Макс фактор,маскари-еве на Лореал добив од сестра ми исто од Америка и подоцна купив од Мкд-таа од Америка ја користев сигурно 6 месеци :lol: а оваа ми ја снема за месец,плус целата лепеше,нити ми ги правеше убави трепките.
  Што има разлика има,веќе ништо не ми се купува од тука.Шампоните станале гола вода.Ги раствораат ли што им прават незнам,отпразни се до пола,абе мизерии.А за цените се први |(