1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шокантни и сензационални наслови и вести

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од expert, 16 април 2013.

 1. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  266
  Ја отворам оваа за да споделуваме некои вести од нашите медиуми кои се намерно сензационални и шокантни за да предизвикаат читаност и посетеност на нивните интернет страници.

  Ова воопшто не е нова појава, ниту пак е само кај нас, стара е колку и самите медиуми, а ја има во целиот свет, ама особено зема замав со секојдневното зголемување на бројот на интернет порталите кои во потрага по поголема посетеност пишуваат се и сешто.

  Има безброј примери и баш тука сакам да споделуваме такви вести кои се непотребно шокантно или необјективно претставени. Исто и други трендови од медиумите кои секојдневно ги гледаме и ни пречат.

  Најдиректно за оваа тема ме провоцираше сајтот mkd-news кој има една категорија кој го нарекуваат истражувачко новинарство, ама објавуваат шпекулации, дезинформации, урбани легенди и разни други полувистини и лаги.
  Обично тоа се преведени стари статии од странски медиуми и форуми и се презентираат како шокантни новости.

  Немаше воопшто да ми пречи ако темите ги разработуваа подобро, ама тие објавуваат шпекулации кои ги објавуваат како истражувачко новинарство. И има многу луѓе кои ги читаат и веруваат на тие вести.

  Еве примери какви теми објавуваат, таму нема ни 10% вистина,
  http://mkd-news.com/category/what-do-you-think/

  Дали имате некои вакви примери од нашите или светските медиуми?
  Дали ги читате и им верувате на медиумите кои имаат обичај да објавуваат вакви вести за да си привлечат популарност?
   
 2. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.967
  Пол:
  Женски
  Мене прво нешто што ми паѓа на памет по повод темата се оние фејсбук читачи за кои ако сакаш да имаш пристап до содржината, мора да им удриш like и да им дозволиш да ги промовираат вестите од сопствениот сајт на твојот профил кога сакаат и колку сакаат, како и да објавуваат што си читал оттаму во моментот.

  Мамецот се екстравагантни наслови кои најчесто немаат многу врска со содржината на самата вест.
   
  На buba4e89 и sweet-star им се допаѓа ова.
 3. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.377
  Допаѓања:
  9.313
  Пол:
  Женски
  Некои медиуми лажат прават паника меѓу луѓево нив ме треба да им веруваме преовеличуваат :(:(
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.288
  Допаѓања:
  77.260
  Пол:
  Женски
  Постојат премногу глупави и без врска вести и статии по сајтовите. Постојано се дава некоја лоша, нереална и искривена слика за настаните. Човек не знае на што да верува... еве за Марко Чаласан, самиот се пожали, го направија како бездомник, готово, како да е сам на цел свет. Претераа... во ред е да се сака да се помогне но има граница.
   
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.074
  Пол:
  Женски
  "Нема да верувате што и се случи на Ким" а таа уствари се сопнала и паднала (facepalm)
  ''После ова веќе нема да ја употребувате оваа состојка" изазивала канцер и 300 други заболувања.
  "Ќе ослабнете за 2 дена само со компир" абе жими мајка :rofl:
   
  На Elissa и crimson им се допаѓа ова.