1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шопинг во Бугарија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од belieber, 18 октомври 2011.

 1. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  642
  Не видов ваква тема, но во случај да има избришете ја мојата.
  Иначе поголем број одат на шопинг во Солун, но има и некои што одат на шопинг во Бугарија.
  Јас не сум била до сега, а планирам да одам така да тие што биле нека ми кажат кои брендови ги има, во кои трговски, кога има попусти, дали се задоволни итн.
  Благодарам однапред :)
   
 2. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  835
  Допаѓања:
  1.462
  Во трговските не сум шетала па незнам да ти кажам за брендовите,сум била само на пазарот Илиенци и има се и сешто од ефтино поефтино :)
   
 3. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
  Сум била 2 пати, ама низ бутици, не по пазарите. Робата таму беше поскапа, ама поприлично поефтино од овде вака. Имаше голем избор, преголем. Кога се вратив со торбите полни, имав алишта кои овде никој ги немаше. :lol: Ама, има и многу фалш или де-мо-де алишта, но мене друштво ми правеа две девојчиња кои ги знаеа местата, и знаеа каде да ме однесат на пазарење. ;)
  Кога пак би бирала, би отишла Бугарија, не Грција, многу позадоволно си поминав. И лесно се разбиравме со продавачите. :D
   
  На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
 4. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Јас бев оваа година во рана пролет. Во Благоевград. Да ти кажам незнам дали закачив некои екстремни попусти, но на секоја втора продавница пишуваше обувки од 7 до 15-20 лева, намаление до 50-70%. Си велам ај овие обувки сигурно се некои ''шугави'' како јас што велам, влегувам внатре очи да ти испаднат. За таму можам да ти кажам дека трговскиот ич не ми се допадна. Најдолу е како се натрупано, и нема алишта за млади. Нагоре ако се качиш има некои си бутици, но незнам дали сеуште беше во изградба па сите простории не беа отворени.
  Највеќе ми се допаднаа бутиците во редот што се. Од почетокот тргнеш и нагоре. Таму во центарот кај плоштад. Имаш најразлични бутици, продавници за чевли. И што е најбитно, многу ефтини работи има. Имаш преубави штикли до 20 евентуално 25лева. Имаш преголем избор. Продавачките се премногу културни и фини. Уште од врата насмеани. И да те услужат и се. А за брендови не загледав баш. Јас како што тргнав по редот, во сите бутици влегов.
  Е сега зависи и дали ќе ги закачиш попустите. Но цимерката има неколку пати одено во Софија и како главен град би трабело по некоја логика да е скапо. Но таа што ми има кажувано што се купила од таму и колку, ефтино е.
   
  На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marcey

  Marcey Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  944
  Досега имам одено по продавниците во Сандански и Петрич, немам одено во некој трговски центри. Но како што имам во секавање остането во Сандански има голем избор на спортки работи, има многу спортски продавници и за разлика од тука има повеке избор, а и поевтино. Има една продавница за обувки, незнам како се викаше продавницата но се беше марка, се заљубив кога влегов вака останав :o , но и цените беа огин. :yawn:
  Во Петрич за разлика од Сандански има помалку избор, но и таму може да се најде нешто интересно. Ми кажаа дека отвориле некој трговски центар, но досега не сум била па незнам како се одвиваат работите.
  Во целост земано има убави работи и во Бугарија зависи во кој град, па и што бараш. Не е само Грција за шопинг фала богу. :rofl:
   
  На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
 6. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  642
  ^Па барам патики Nike, Adidas, блузи, пантолони, јакни.. :)
  Иначе има H&M, ZARA, Bershka?
   
 7. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.625
  Допаѓања:
  3.357
  И дали има одредени дати за попусти како што е во Солун?
   
 8. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  Бев пред околу година во Софија и тоа на попусти.Се е поевтино, Манго, Најк, се е поевтино, а се разбира има и многу фирми што кај нас ги нема.И во обични продавнички може да се најдат страшно евтини, а убави работи.
   
 9. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Пријатели што имаат идено (За време на попуст) ми кажаа дека цените биле како во Солун, но во Софија е подалеку.
  Kолку време се патува точно?
   
 10. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  Со кола до 3ипол саати најмногу, автобус околу 5 :)
   
 11. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Значи од Делчево има околу 130km. Без многу чекања на границата со кола :!: стигнуваш некаде за околу 2ипол часа. Е ако одиш пример од Скопје имаш пат отприлика 3 часа до Делчево, и плус овие 2 ипол, значи за 5 часа стигнуваш со кола.

  А инаку за марките, еве јас си купив Reebok многу поефтино отколку што се овде. А на Nike, Puma и Adidas имаше дури и до 50% попуст.
   
 12. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Бершка,Зара,Страдивариус има, а Х&М нема.
   
  На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  155
  кога ке ми текне како помала колку пати само сме оделе во бугарија и сама не знам .
  бидејки градовите петрич и сандански ни се блиску редовно си пазарувавме од таму јас дури и за мојата матура целосно се опремив од петрич овде во ср се отепав од шетање и ништо немаше.
  оваа лето после неколку години повторно бевме на летување во поморје помало градче после бургас и имаше прекрасни работи низ дуканите ние бевме во август имаше намаление секаде јас си купив блузички од 5 и 10 лева смешна цена а беа шиени за H&M.
  е сега дознав дека петрич и сандански поскапеле бидејки грци пазаруваат таму а додека пак во градовите на морето ке најдете приступачни цени за секој џеб.
  некој прашуваше за H&M другата година во март ке се отвори во софија мислам дека ке биде во THE MALL најголемиот трговски центар таму барем така пишуваше на интернет.
   
 14. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Последниот пат кога бев во Софија ме однесоа во трговскиот Сердика...Луѓе верувајте ама за 5 саати не успеав да го прошетам цел :$ Има се и сешто, а и цените се нормални
  Еве кои брендови ги има http://serdikacenter.bg/shops.aspx
   
 15. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  381
  Дечки да не бил некој деновиве во Бугарија?
  Има ли попусти некои? Како се движат цените?
  Мене конкретно ме интересира за спортска облека ( Најк,Пума,Адидас)...колку се движат цените? :)
   
 16. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Hе сум бидена на шопинг во Бугарија,но ме потсети на времето кога стриковците мои одеа и се вракаа полни со бунди,кукли,фустанчиња,а и по куки шетаа Бугарките,навистина ли е толку ефтино таму,или ми се чини? :wasntme:
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 17. esperanca

  esperanca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.321
  Допаѓања:
  3.166
  Јас не сум била на шопинг во Бугарија.Но многу би сакала.
  Мајка ми порано одеше често. По еднаш во 2 месеци.
  И знам дека се враќаше со полни кеси и велеше дека било многу евтино, ама сега не знам дали е уште така.
   
 18. nicol

  nicol Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  139
  Јас ке одам сега во понеделник Рилскиот манастир и на шопинг во Благоевград па ке видам како се движат цените и ке ве обавестам :rofl: позз
   
 19. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
  Не е ппвеќе ефтино, така како што било некогаш. Од кога се во ЕУ, се` е посакпо. Но, сепак поефтино отколку кај нас.
  А, најмогу ми се допаѓа што има огромен број на аутлет продавници. Од нив кога купував се изнакупив од секакви марки алишта, кои до ден денес ги носам, како нови изгледаат сеуште.
  И има голем избор на чевли, тие што ги купив беа околу по 5 евра, ама како Биана да сум купила :lol: .
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 20. silvice

  silvice Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  25

  сандански ми е омилен град во бугарија не личи на оние бугарски градови од комунизамот :D .а инаку продавницата за обувки се вика albaluna све е марка и имам некои парчиња патичиња,чизмици,и чевли .цените се солидни вредат за квалитетот :D :D :D
   
  На Marcey му/ѝ се допаѓа ова.