Шопинг во Бугарија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од belieber, 18 октомври 2011.

 1. SecretK

  SecretK Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  9
  Девојки, кои агенции имаат организиран превоз за Софија ?
   
 2. ivancekitty

  ivancekitty Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  6.539
  eве случајно ми излезе на фб за савана дека возат,сигурно има и по другиве агенции,јас до сега не сум била но планирам да сменам наместо солун :)
  Да не бил некој во скоро време да каже како е со попустите сега?
  http://www.savana.com.mk/default.aspx?p ... ID=1&mID=1
   
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Треба да има и таму попусти овој период. Јас со кола кога идам ми излегува пат негде 50 евра за три дена шетање низ цел град. И кога ќе се вратам уште нафта ми останува. Така да ако имате кола јас би ви препорачал со тоа да идете. А вака со автобус може е поефтино но сте ограничени. До волку саат да сте тука, да не касните итн....А ако идете на само еден ден може и многу поефтино да ве фати. 220 км е во еден правец до Софија.
   
  На ivancekitty му/ѝ се допаѓа ова.
 4. slimsblue

  slimsblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2014
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  44
  Луѓе сте биле скоро,годинава во Бугарија? Кога има попусти? И избор?
   
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  ЈАс бев пред 2 недели во Софија. Има нов трговски отворено пред еден месец. Најголем е на Балканот. Се брзав не го прошетав цел. Има продавници секакви.
  А попустите би требало да почнат фебруари или март. Попусти од 50-70%.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.942
  Пол:
  Женски
  Искуство од некој што бил скоро во Paradise center во Софија, знам дека има многу избор , како се со цени одам во сабота па ме интересира?
  И дали има продавница на MAC и Sephora?
   
 7. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.010
  Пол:
  Женски
  Сефора има,а МAC нема.МAC продавница има во Mall of Sofia тој е во центар,мал трговски како Рамстор нешто ќе му дојде,МAC таму има од неодамна отворено,исто така Сефора и МAC има во The Mall голем трговски и голем избор на продавници,се наоѓа во Младост.Нов голем трговски ,а во кој до скоро имаше и попусти е новиот Ring Mall веднаш до Икеа.
  Инаку цените горе/доле се исти како кај нас попустите се завршени иако во некои продавници траат сеуште.
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Има нов трговски во Софија. Отворен е негде пред 3-4 месеци. Јас бев таму. Најголем трговски центар на Балканот бил. Ring Mall се вика и многу е лесен за наоѓање. На влезот на Софија е. По обиколницата кога идете.
   
  На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dance989

  Dance989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Всушност сега секаде е како кај нас, порано оделе зошто немало толку избор кај нас, но сега има доста брендови донесени и тука. Инаку во Бугарија бев минатиот месец и како што кажа tinkerbell исто е како кај нас за цените со мали разлики. Има повеќе избор на гардероба и аксесоари,можеби и за класа на квалитет се повисоко од нас. Сепак зависи кој што бара и што очекува :lol:. Во метрото имаше мн убави работи, пр комплет 4 тави од sapir 15е некаде а кај нас една е 10е. За молови има мн дури малку е еден ден да се прошетаат сите :)
   
 10. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.231
  Допаѓања:
  17.240
  Пол:
  Женски
  Јас не се согласувам дека цените се скоро исти како нашите, плус иако и ние имаме одредени брендови што ги има таму, робата не е потполно иста.
  Јас повеќе практикувам шопинг во Софија, отколку во Солун. Одам барем 2-3 пати во годината, а никогаш не сум одела кога бил период на големи попусти, сум фаќала само некои минијатурни, па пак цените ми биле солидни. Маичките им се од 4-5 лева па нагоре, хеланки од 6-8 лева па нагоре, квалитетни фармерки од 18-20 лева и нагоре, чизми земав во септември за 40 лева од Reserved, летни патичиња, балетанки имаше од 10 лева... Најчесто купувам во H&M, Reserved, House, Bershka, Tally Weijl, Springfield, Stradivarius, Pull&Bear... и задоволна сум со цените и квалитетот. Нормално дека има и скапи работи, секаде има, но се наоѓаат и преубави работи за одлични цени.

  За моловите не ми се ни збори, имаат премногу, огромни се, а постојано отвараат и нови, но јас најчесто купувам во Paradise Center- голем плус за овој е што на покривот има мини луна парк, a и има доста продавници и можеш со саати да заглавиш.
  Mall of Sofia и Serdika Center ми се попрактични зошто се помали, а имаат доволно продавници.

  + покрај шопингот секако оди едно кафенце од Starbucks, крофни од Dunkin' Donuts и Mcdonald's:D
   
  На Edie.S, ivancekitty и joy1 им се допаѓа ова.
 11. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.472
  А што е со outlet центрите? Има ли некој искуство?
   
 12. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Јас одам следна недела. Шоп-шопинг....
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.472
  Бев и задоволна сум.Направив добар шопинг....
   
 14. Колаче123

  Колаче123 Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2015
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Еден од омилените места за shopping,попустите се ретки но,изборот е бесценлив(зборам за балканот) заразлика од кај нас имаат огромни центри со огромни продавници.Ако си во можност оди нема да се покаеш.
   
  На ivancekitty му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Edie.S

  Edie.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Дечки се зима tax free по продавнициве? На официјалната страна на Global Blue ја нема Бугарија ко членка, али по интернетов прочепкав и видов дека негде даваат.
  Земал некој од продавнициве попознати за нас - Зара, Манго, H&M...?
   
 16. ennaz

  ennaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  402
  Јас имам земено од ИКЕА, во други продавници не сум проверувала.
   
  На Edie.S му/ѝ се допаѓа ова.
 17. nata38

  nata38 Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Јас пред две години кога бев на одмор во Поморие си изнакупив за евтини пари.
  Чаршав за кревет - 15 лева (450 денари)
  Фустан - 20 лева (600 денари)
  Адидас горен и доен дел тренерки - 30 лева (900 денари)
  Патики - 40 лева (1200 денари)
  Пижами - 10 лева (300 денари)

  Сити работи што ги земав се уште ги носам.Ништо не мисе ни скина,ни избели.Квалитет..
   
 18. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.006
  Допаѓања:
  282.501
  Во Бугарија е скапо.
  Често одам и наскоро пак ќе одам, но гардеоба од таму-НЕ...скапо брате...тоа што е убаво е скапо
  Пазарските работи и таму се како и кај нас.
   
 19. nata38

  nata38 Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Извини ако може да ми кажеш од кој град купуваш?
   
 20. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.006
  Допаѓања:
  282.501
  Не одам на пазарење.По други прилики одам,но еве за пример Благоевград...
  Од бутик убави чизми под 80 евра (значи најефтините) нема
  Новите модели не ни гледам цена
  Бугарија е во ЕУ и за неа важат тие цени и правила што за нас е скапо