Шопинг во Бугарија

Дискусија во 'Мода и стил' започната од belieber, 18 октомври 2011.

 1. nata38

  nata38 Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Оди во Поморие или Царево таму е навистна евтино.Или пак во Велинград.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.942
  Пол:
  Женски
  Еди, такс фри нема во Бугарија,еве одам во последно време релативно често и викендов бев и секогаш се правам на луда :lol: и ги реметам зошто како членка на Еу не даваат поврат на ддв,ме гледаат ко од марс да сум падната.
  Инаку слушнав муабет од нивни кои работат во полиција дека мнугу дубари правеле и затоа не давале,што искрено мене ми е доста сомнително... Во последно време им направив фин цех за таа сума до сега од Солун ќе добиев добра сума на такс фри,но задоволството понекогаш кошта:)

  @referentka не би се сложила дека секогаш е скапо,зависи кој период се оди,но еве се изненандив се што им е останато од летната сезона сеуште им стои во посебен дел од бутиците и е на попуст во доста бутици, за разлика од Солун каде што се беше тргнато крајот на август. Имаат доста избор и може да се најде за сечиј џеб што на пример кај нас е тоа реткост. За квалитетот се знае некогаш поскапото незначи и квалитет. Јас уживам да купувам во Софија како една од поблиските дестинации, некако ми е порелакс од Солун,можеби зошто имаат доста трговски центри па нема толкава кужва како во Солун. Некако па и секогаш си наоѓам по нешто на попуст поготово.
   
  На sugarlips, ph.orhideja, Edie.S и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Edie.S

  Edie.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Мама ќе им го испринтам ова http://flipfloppeople.com/Tax-Free-Shopping-in-Bulgaria-151 и со мене ќе си го носам :) Мора да даваат како членка на ЕУ. За дубарите воопшто не ме изненадува - бугарска работа!
  Мене дилемата ми е на кои продавници има поставено вакво лого зошто не сум била во Софија може едни добри 10 години :)
  Глобал Блу ми е сигурно, низ цела Европа го има, али ете бугарите ги нема на листа посебна агенција си имале они.

  Тенкс енивеј :*
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Haritiela

  Haritiela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2013
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Koга се попустите во Софија ,колку мола има , како се викаат и што е муабетот погоре со такс фри?
   
 5. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.942
  Пол:
  Женски
  Јас бев во понеделникот, попусти има во одредени продавници на зимска и летна гардероба. Што им останало не го тргнале. Инаку попустот им почнува од утре така ми рекоа во еден бутик за машка гардероба. А за после нова не спомнаа.
  Трговски имаш неколку јас најчесто одам во Сердика некако ми е најпрегледно ама таму неа Сефора па одам и во The Mall. Има доста молови, Paradise Center е на крај на Софија,така некако му доаѓа и е најголем за таму ти треба цел ден да го рашеташ цел.

  Што се однесува до такс фри јас се откажав и не сум ги чепнала пак се некако немам време. Поентата е дека се вадат дека немаат а зошто и како не е испитано :rofl:

  Ако треба уште која информација,ти стојам на располагање:)
   
  На Haritiela му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Јас често патувам за Софија и ги посетувам моловите. Попусти има уште од пред месец дена. Од 50 до 70%. Paradise & Serdika ако сакаш да купуваш од моловите. Другите се гола вода. Тие два најако работат. Тој новиот што е најголем на Балканот, Ring Mall Sofia, ама нема никакви попусти и продавници, а најлесно се наоѓа затоа што е на околоврстниот пат. (заобиколницата)
  Значи само тие два мола. Другите ич не ги гледај.
  Ако сакаш подетално пиши ми во лп.
   
 7. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.576
  Допаѓања:
  4.005
  Пол:
  Женски
  Каде е поисплатливо, Софија или Солун за шопинг ?
   
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Епа зависи. До Солун има околу 300 и нешто км од Скопје. А до Софија 240 км од Скопје. Што ти е поблиску и поефтино ако си од Скопје. Патот до Паланка е крш. Прво треба да видиш за патот како повеќе ти се исплати.
  Потоа, во Солун имаш ефтини продавнички низ градот, имаш Космос и има нов огромен аутлет центар.
  Можеш и таму да најдеш ефтини работи, ама со избор и продавници незнам како се во тој трговски.
  Во Софија имаш 20 молови. The Mall, Galaxy Mall, Paradise Centre, Ring Mall Sofia, Sofia City Centre, Serdika Mall и уште многу други. Вистинските попусти ќе ги најдеш само во два. Paradise & Serdika. Таму имаш големи попусти и многу поголем избор на продавници од сите останати молови, па и од Солун. Другите молови немаат попусти, некои можда имаат ама тоа да се во 2-3 продавнички.

  Јас сепак би ти препорачал Софија.
   
  На sugarlips и Outlook им се допаѓа ова.
 9. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  17.836
  Конкретно од бутиците незнам за такс ф.дали даваат како што викаш, а ианку еве од икеа (ние сме често овие неколку месеци тамузначи зборувам за уназад некое време) и не ни прават пробелм ни даваат секогаш.
   
 10. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.942
  Пол:
  Женски
  За Икеа незнам од Солун претежно купуваме. Ама за бутициве до сега не сум начекала. Најинтересно е во H&M во Софија ако плаќаш со картичка ти бараат да се индентификуваш дали е твоја како доказ инаку неможе да платиш :!:
   
 11. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  17.836
  :DИсто ми се случи и мене во H&M,како и да е има доста поволности во Бг, од тоа што нема гужви како во Солун и тоа што има доста евтинија :Dпа си се наоблечеш за евтинко , нормално кога е на попуст.
   
 12. Haritiela

  Haritiela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2013
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Во Сердика и Парадајс има ли попусти
  од кога до кога се?
  и дали во други молови повише се исплати
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Има попусти. Највеќе се исплати во Парадајс и Сердика. Јас често одам во Парадајс. Имаш попусти сега моментално и траат до крајот на февруари. Попусти има од 50-70%.
   
  На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
 14. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  5.788
  Има ли организиран превоз за шопинг во Софија?
   
 15. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.769
  Допаѓања:
  17.429
  Пол:
  Женски
  Има почесто на групер понуди за превоз до Софиjа, а и Македониja сообракаj исто често имаат понида за организиран превоз
   
 16. ivancekitty

  ivancekitty Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  6.539
 17. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.590
  Допаѓања:
  26.255
  Пол:
  Женски
  Јас утре идам во Парадајс, па ќе ве известам за попустите :)
   
  На Marick14 и Mayyya им се допаѓа ова.
 18. malecko5

  malecko5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  871
  Допаѓања:
  598
  И има ли попусти?
   
 19. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Попусти има стално пред и после Нова Година. Има попусти до крајот на февруари. Реални попусти. Не како кај нас нешто има попуст нешто нема. Јас често одам во Софија и трговските обавезно ги посетувам. Ако те интересира некоја продавница или било што слободно прашај ме.
   
 20. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.590
  Допаѓања:
  26.255
  Пол:
  Женски
  Jas iskreno od popustite ne vidov nisto posebno osven vo 2-3 prodavnici.. i tamu kade sto imase popust nemase izbor, spored mene sekako:)