1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шопинг во Тирана

Дискусија во 'Мода и стил' започната од WhiteAngel, 6 февруари 2012.

 1. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Кога се враќавме од Солун неколку души споменаа дека оделе на шопинг во Тирана. Имало доста поголем трговски центар од Космос, а цените за време на попуст биле пониски од грчките.
  Се распрашав и дознав дека на 18.02 ќе има тура и сакам да одам.
  Ме интересира дали некоја од вас била и како си поминала?
   
 2. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.116
  јас не сум бидена а во план ми е :)
  Една другарка што била ми кажа дека бил најголем трговски на балканов многу избор имало а и попусти како во Солун па сега колку е точно не знам ајт да видиме некое ваше искуство. :)
   
 3. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.606
  Види каде каде е поразвиена едно 10 класи од кај нас.. па ништо не ме чуди..
  јас кога бев пред 4 години останав едно 3 месеци таму и имаше нешто како шутка слично ама огромно како цел центар наш и имаше :o цени што ке ти застане здивот..И се изнакупував јакни се утепав кај нив овој "пазар " се викаше Габи и имаше толку убави работи, нели дека се блиску до Италија и од таму ги зимаа..
  Убава идеа ми дадовте и јас би сакала да скокнам да прошетам :)
   
 4. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.361
  Допаѓања:
  2.191
  Имате име на трговскиот или листа на продавници?
   
 5. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  За името на трговскиот не се сеќавам како рекоа, а продавниците биле како и во Космос, значи Бершка, Зара, Х&М и сл. на нив...
  А јас пребарував малку на интернет и прочитав дека имало доста продавници за чевли од италијанско потекло. Како што стоеше таму, имало повеќе избор на чевли отколку на облека. :)
  Па, ќе видиме...
   
 6. Mjauu

  Mjauu Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  56
  Јас бев лани Тирана ама набрзина една вечер само.Во трговскиот кашо бев(City Park) немаше ни Бершка,Зара,Страдивариус ништо такво,само waikiki јас сретнав од подостапниве продавници.Се беше висока мода,ете ти доказ кај се парите и која земја е поразвиена.Е сеа сигурно имат и други трговски јас си кажвам за кашо бев
   
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.282
  Eве сеа проверив на интернет на официјалните страни ни Зара има ни Х&М има ни Пул&Беар. Бершка вајда има таа секаде ја има. Манго пишува дека наскоро ќе се отвори, значи нема.
  Колку само за информација.
  А дека имаат италијански производи ич не ме чуди блиску им е, а и шверц компани ради таму на велико.

  Јас искрено ептен се заинтересирав и сите се презадоволни од Софија, откако влезе во ЕУ ги нема царините и давачките и пониски се цените, да речеме слични/исти/пониски зависи за што од Солун.
  За разлика до земјите кои не се во ЕУ и имаат поголеми царини и давачки како Србија, Албанија, Македонија па кој бренд и да дојде поскап е. Значи за брендови што нас ни се познати, да речеме како оние од Солун и Софија, па за нив не одете во Тирана.
  Ако одите одите трк на тие пазари и други места и барајте италијански производи.
  Но прочитајте си убаво на интернет за шопинг во Тирана сигурно има информации.
  Како и да е јас лично не би одела, ич не ми е сигурна Албанија како земја, може грешам, но се во развој, може во иднина да одам, сега јок, посебно не да одам 100тици километри за да купам на сомнителни пазари. Може грешам не викам не, времето ќе покаже :)
   
 8. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.568
  Допаѓања:
  5.801
  шопинг во тирана...од една страна топ,...но од друга,...и не баш- албанците ги прават најдобрите копии па така ке мислиш дека си купила мис сиксти палто да речеме на попуст 6000ден и случајно ке откриеш една малечка белешка така внатре во палтенцето made in albania чисто ви кажувам од свое искуство :lol:
  јас се зезнав така
  И часовникот ми е на d&g a кога се расипа го отворив и така фино ми пишуваше made in china

  рака на срце девојки во Тирана треба да знаеш каде да купуваш, јас искрено по би ја препорачала за шопинг Приштина
   
 9. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.450
  A цените во приштина се?
  и тие што пари имаат таму? Jас не сум била никогаш, а на каде е... инаку би ми било страв да одам во приштина, сама со женско друштво...Cепак мислам дека Tирана е каде каде побезбедна :)
   
 10. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.092
  Јас лично никогаш не би отишла во Тирана на шопинг.
  Прва причина,Албанија како земја ми е несигурна,па така и престолнината,никако не би можела да се опуштам таму.
  Второ Албанија е понеразвиена од нас,не знам што би брарала таму.Нема Зара,нема H&M,нема ништо.Попрво ќе им направам промет на нашиве,него да одам таму,за истите пари или може малце поефтино ама плус патот,кога ќе видиш исто ти се фаќа.

  Едно големо не за шопингот во Тирана,Приштина и сл.
   
  На SunFlower94 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.568
  Допаѓања:
  5.801
  искрено јас сеуште не сум била во Приштина, беше мојата најверна другарка со мајка и и сестраи ,карта повратна од скопје е 600 денари, цените се во евра, имале отворено големи трговски полни со секаква брендирана гардероба, сите фирми кои ги има во Белград ги има и во Приштина но поефтини, односно не толку ефтини -колку што може да биде ефтина брендираната гардероба. Моја следна шопинг дестинација е Приштина , Здравје во план ми е да одам летово (односно да свратам после одмор) па со повеке детали тогаш.
  Колку за информација таа си купи H&M фармерки зa 35eur, Mexx торба 20eur, очила за сонце rayban 90еур а кај нас беа 7200
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.450
  искрено јас сеуште не сум била во Приштина, беше мојата најверна другарка со мајка и и сестраи ,карта повратна од скопје е 600 денари, цените се во евра, имале отворено големи трговски полни со секаква брендирана гардероба, сите фирми кои ги има во Белград ги има и во Приштина но поефтини, односно не толку ефтини -колку што може да биде ефтина брендираната гардероба. Моја следна шопинг дестинација е Приштина , Здравје во план ми е да одам летово (односно да свратам после одмор) па со повеке детали тогаш.
  Колку за информација таа си купи H&M фармерки зa 35eur, Mexx торба 20eur, очила за сонце rayban 90еур а кај нас беа 7200[/quote]
  Mене не ми е битно да е марка, туку да е ефтино! за марка, да ок, ефтино е, ама сепак јас би за 100е еден огрооомен шопинг, со обични облеки! Tака да приштина не е за мене :D
   
 13. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.606
  Вие не знаете што зборите ... како тоа Албанија е понеразвиена од нас?! Да не ве чуе некој ке ви се смее..
  Албанија е 10 пати поразвиена од нас, посебно Тирана.. кажувам од искуство
  Башка у никој случај не можат да се споредат нашиве албанци со таму тие

  Приштина е исто така многу добра за шопинг јас лани бев матурата кога ми беше и се изнакупував, многу многу евтино.
   
 14. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  1.082
  Пол:
  Женски
  ^ и јас тоа сакав да го кажам, Албанија е каде каде поразвиена од нас!!
   
 15. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Јас на шопинг не сум била, ама сум била на одмор. Албанија е далеку поразвиена земја од нас, луѓе.
  Многу се понапред.
  А за Приштина не знам, некако не ми се прави ќејф за одење. Ради безбедност не за друго. Додека Тирана е побезбедно.
   
 16. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.606
  Заради каква безбедност жити се?! Приштина исто така е понапред од нас, не зборам за порано ама Приштина е и економски поразвиена од нас.. Ете од лично искуство зборам..
   
 17. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Ако некоја земја е поразвиена од нас не значи дека е и побезбедна.
  Мое е каде ќе одам и поради кои причини нема да одам...
   
 18. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  Незнам за вас, јас не би одела!
  Незнам каков е патот, порано знам ужас беше.
  Пред се би одела до Софија него до Тирана!
  Немам никакви предзнаења па ни позитивни мислења од други.
  Инаку 35 евра за фармерки од H&M не е малку, јас од таму за 15 си имам најдено.
  Незнам какви се цените, ама не би експерименитрала.
  Солун одела мајка ми пред 20 години, сега и јас а мислам дека сеуште ќе се оди, пред се заради добра репутација, Солун е познат од памтивек како добар трговски град!
   
 19. scorpionphoenix

  scorpionphoenix Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2011
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  6
  На патот Драч (Dures) - Тирана од лева страна има трговски , се вика City Park . летово бев таму многу е ефтино се изнакупував многу , особено од спортските продавници најк и адидас оргиналите беа намалени си купив 6 пара најк. Некој беа 50 некој 60 евра . Има и затворено лизгалиште на мраз... 8)
   
 20. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.450
  па мислам дека и баш не е многу ефтино, туку е слично како кај нас во Hајк или се лажам? :)
  мислам дека и кај нас Hајк патики се таа цена
  DAFUQ? мислам дека Kосово се знае по што е познато :^) и да, би ми било страв, не би се осеќала безбедно таму, не сама или само со жени!
   
  На WhiteAngel му/ѝ се допаѓа ова.