Шоуто на Труман (The Truman Show) [1998]

Дискусија во 'Филмови' започната од annii, 26 октомври 2014.

 1. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.209
  Допаѓања:
  5.173
  Режија: Питер Веир
  Улоги: Џим Кери, Лаура Линеј, Ноа Емерих, Ед Харис, Наташа МекЕлхон.
  Година: 1998 год.

  [​IMG]

  Филм кој е инсприран од епизода од Зона на Самракот, а локацијата е Флорида.

  За содржината би сакала само накратко да ве воведам.

  Станува збор за Трумен, главната улога, кој е дел од телевизиско шоу. Всушност, Трумен е голема ѕвезда и е сниман од илјадници камери секој ден, сите негови активности, без притоа некакво сомневање од негова страна за истото. Истото шоу се емитува секојдневно и илјадници луѓе го следат.

  Во библиотеката ќе запознае девојка, во која всушност ќе се заљуби и ќе се обидува да му отркие дека станува збор за шоу и дека сите околу него се актери кои беспрекорно ја вршат својата работа, но безуспешно.

  Ќе се најде сред отворено море, со бура. Сите стискаат палци да успее, преживее, да се спаси и да излезе од актерската сцена.

  Дали после 30 години живеење во лага, ќе успее?

  Ваши критики за филмот? Ги заслужил ли 3те номинации оскар ?
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  Сум го гледала многу пати и секој пат си наоѓам по нешто ново што ми избегало претходниот пат.
  Феноменален е филмот, а за неверојатно добрата и оригинална глума на Џим Кери нема ни потреба да коментирам.
  Моментот на бабичката со перничето :D :D :D
  [​IMG]
   
 3. ivanablazheska

  ivanablazheska Активен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Mene mue super o sto pati go imam gledano