1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шпанска народна музика (етно)

Дискусија во 'Музика' започната од daylight, 9 октомври 2017.

 1. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.603
  Допаѓања:
  3.310
  Темава се однесува на шпанска етно (народна) музика од европскиот континент, не на латино (Средна и Јужна Америка). Додуша истата имала силно влијание врз развојот на музиката и од другата страна на океанот по освојувањата на шпанските конквистадори (16-18 век), но некои видови се драстично различни од она на кое повеќето луѓе помислуваат кога ќе се рече шпанска музика.

  Колку сте запознаени со истата? Дали ви се допаѓа? Неколку разновидни примери:


  Гајтероси (гајдаџии) од шпанската северозападна покраина Галиција:
  Данѕа од северната шпанска покраина Баскија
  Фламенко по потекло од јужната покраина Андалузија:
  Музика од покраината Екстремадура, западна Шпанија (не знам како се вика стилот)

   
  На SummerGirl, Lolo5 и sjdgo им се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.317
  Пол:
  Женски
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.