1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шпански филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Ale.Ambrosio4, 1 ноември 2012.

  1. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
    Ги обожавам шпанските филмови (ама оние од Шпанија). :D Па би можеле во оваа тема да оставаме предлози за добри шпански филмови и нивна кратка содржина. Еве јас ќе почнам со последниот што го изгледав.
    La cara oculta
    Одличен трилер. Се работи за љубоморна девојка која ќе мисли дека нејзиниот дечко ја изневерува. Се заклучува во една тајна соба, но го заборава клучот внатре. Времето поминува и тој наоѓа друга...
     
    На MonMon му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Сакам да гледам. Ајде торенти прати ми по ПП.
     
  3. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
  4. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
    Еве го последниот шшански филм што го гледав. Комедија е, многу смешен филм.

    Primos

    Се работи за тројца братучеди. Едниот ќе го остави девојка му ден пред венчавката. Паѓа во депресија и во обид да му помогнат братучедите решаваат да го посетат селото каде што оделе на одмор кога биле мали. Присригнуваат таму и ја сретнуваат Мартина...

    Еве го и трејлерот за филмот.
    http://www.youtube.com/watch?v=rWkb8k_vHS0
     
    На MonMon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    7 días en la habana

    Има седум различни приказни, секој ден по една, по 20 минути од прилика траат. Понеделник ми е омилен, кој го гледал веројатно знае и зошто. :D
     

    Прикачени фајлови:

    • 1habana2.jpg
      1habana2.jpg
      Големина на фајлот:
      48,7 KB
      Прегледи:
      431
  6. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Поим за Шпанска кинематографија ми е Педро Алмодовар!
    Брилијантен, генијелен, добро по малку чукнат но се издвојува од сите автори и режисери.
    Муза му е Пенелопата Круз, ја обожава, во секој некој трет филм она ја носи главната улога.
    Јас пример ич не ја сакам Пенелопа, ама не е толку лоша актерка, и подобро и стои да глуми во шпански него во американски филм(одвратен англиски има, одвратен)
    Од него го препорачувам Talk to Her (2002) -Hable con ella.
    Најголем впечаток ми остави The Skin I Live In, ме раздрма за век и векова тој филм, и уште неможам да поверувам дека некој може да има таква бујна имагинација.
     
  7. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    http://www.youtube.com/watch?v=V6dN3WjLhEY
    Филмов го гледавме со друштво по големо инсистирање од другар ми и ќе кажам дека на никој филм не сум се наежила толку!! Не ни можев да го доглеам до крај .. на некој сцени мислев ќе повратам :|
     
  8. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
    http://www.imdb.com/title/tt1085862/?ref_=nm_knf_t4

    [​IMG]

    El rey de la montaña (2007) трилер

    Ким вози ве непознато село во Шпанија. Застанува на бензиска пумпа каде го ограбува Беа (María Valverde). Ја следи со колата но по патот го застрелуваат. Колата му застанува и ја сретнува Беа на која колата исто така не и работи. Двајцата се обидуваат да избегаат од шумата каде што некој се обидува да ги убие.



    "Mientras duermes" (2011) трилер

    http://www.imdb.com/title/tt1437358/?ref_=tt_rec_tt

    [​IMG]
    Секој ден се будите во својот дом. Дали знаете колку ви е безбедно дома?
    Цезар работи како домар во една зграда каде што живее младата и убава Клара. Тој е заљубен во неа и почнува секоја вечер да ја успива за да спие со неа. Дечкото на Клара забележува дека нешто не е во ред во нивната зграда.
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Имам изгледано само два шпански филмови-хорори.
     
  11. IthoughtIwasAnAllien

    IthoughtIwasAnAllien Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2014
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    237
  12. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    El cuerpo 2012

    [​IMG]

    Во филмов се работи за еден човек на кого жена му е убиена и му се јавуваат од полиција дека телото од форензичарницата го нема. Го бараат телото но и убиецот. Трилер мистерија со изврзан крај.
     
    На MonMon, senjorita-v и sikica7 им се допаѓа ова.
  13. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    COMBUSTION
    [​IMG]
    Mikel треба да се ожени со Julia, сопственичка на голема продавница за накит која ја наследила од родителите. За време на забавата по повод веридбата, Mikael ја запознава Ari, една од келнерките на рецепција. Тој се заљубува во неа и решава да ја напушти Julia, без да знае што се плановите на Ари со него.
    Интересна акција, далеку е од типична шпанска сапуница и би го гледала пак. (y)
     
  14. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
    La piel que habito



    Роберт е одличен пластичен хирург кој се обидува да ја создаде совршената кожа. Своите експерименти ги прави на Вера, девојка која ја има киднапирано. Вера се обидува да дознае зошто она е жртвата, на неколку пати се обидува да избега, дури и пробува самоубиство. Роберт и ја раскажува својата животна приказна и како Вера му наштетила.

     
    На ancebanance му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Love, Pain & Vice Versa, оригиналниот наслов му е Violanchelo, со фамозната Барбара Мори. :wasntme:
    http://www.imdb.com/title/tt1032764/
    [​IMG]

    Мене филмов ми е предобар, гледан ми е неколку пати. Чело неколку пати сонува ист сон со непознат човек, а како и дали ќе го пронајде дознајте откако ќе го погледнете филмот, не сакам да почнам да раскажувам затоа што се` ќе ви откријам. :)
     
  17. yo lee

    yo lee Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Шпанските мистерии ми се најјаки.
    Must see- el cuerpo/ la faca oculta/ el orphanato
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    1. Contratiempo: Додека часовникот отчукува, со помош на експерт за подготовка на сведоци, успешен претприемач обвинет за убиство има помалку од три часа да излезе со непробојна одбрана.

    [​IMG]
    2. Palmeras en la nieve: По смртта на нејзиниот татко, една млада Шпанка открива делумно писмо. Додека ги бара одговорите, таа тргнува на патување што ја враќа во Африка, каде што ги разоткрива тајните на нејзиното семејство.

    [​IMG]
    3. El Clan: Вистинската приказна за кланот Puccio, семејство кое ги киднапира и убива луѓето во 80-тите години.

    [​IMG]
    4. Abzurdah: Сиело (Марија Еугенија Суарез) е тинејџерка од Ла Плата, која се вљубува во Алехо (Естебан Ламот), маж од Авеланеда, девет години постара од неа. Тие се сретнаа на онлајн дејт услуга, каде Сиело го користеше корисничкото име "Abzurdah". Таа се вљуби во него, но тој само e со неа за да има сексуални односи. На крајот ја отфрли поради растојанието меѓу нивните градови, и поради неа ја разви анорексијата. Таа се обиде повторно да ја отвори својата врска, но тој само сака сексуални односи со неа и ги продолжи своите односи со своите нови девојки. Сиело започна со блесок на анорексијата како начин на живот, кој беше затворен од страна на серверот по неколку месеци. Анорексијата на крајот ја возела на неуспешен обид за самоубиство.
     
  19. LadyDee1

    LadyDee1 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Кој обожава мистерии и трилер филмови, во секој случај мора да ги изгледа Contratiempo & El Cuerpo.
    Како што сфатив од ист режисер се (сличен е и форматот на филмот). Сум го препорачала на 10тина луѓе и сите едноставно по 3 пати ми се заблагодарија. Иначе филмовите се шпански(иако не сум љубител на шпански филмови) , но во овој случај не можам да се пожалам на тоа. Проверете и thank me later. :*
     
    На MonMon и candy.cane им се допаѓа ова.
  20. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Каде ги гледаш? Јас неможам да го најдам последниот..