1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Штеден план

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Anacid, 2 мај 2017.

?

Дали имате штеден план

  1. да

    9 глас(а)
    50,0%
  2. не

    9 глас(а)
    50,0%
  1. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите неможев да барам дали има ваква тема но ако има се извинувам слободно бриши .. Ме интересира дали народот наш штеде дали и вие штедете каде ги штедете вашите пари колкава е каматата , каде има најголема камата , на колку време ги орочувате , во евра ,денари или слично .. Па добро ке ни дојде некој совет за штедење еве јас на пример имам од Стопанска банка мој план договор, но сепак би сакала да знам како оде и по другите банки а и како штедите и вие . Па мислам добродојдени му се на секој информации од ова поле ..Поздрав!
     
    На Dimaja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dimaja

    Dimaja Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Немам навика да штедам поз
     
    На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    Интересна тема :)
    Јас деновиве се заинтересирав и сакам да прочитам некои стратегии за градење на таков план, на пинтерест само ми излегуваат некои cheat sheet, али не ме фаќа око за таков вид на план.
    Ќе почнам да работам и моите очекуваат дел од заработувачката да ја оставам дома и не знам како остатокот да го распределам, што за штедење, што за секојдневен трошок.
     
    На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
  4. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    jas od juli pocnav da stedam na toj nacin sto cesto stavam metalni paricki vo sise od 1 den do 50 den.Najcesto stavam 5ki.Vo januari koga izbrojav imav 1560 den sea vtoroto sise vo juli ke go otvoram :D
     
    На Anacid и Dimaja им се допаѓа ова.
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Штедам и јас и моите дома, јас лично од свои 18 години, што сум работела сезонски или пак од родендени и други поводи што ми подарувале, убава и корисна работа е, каматата си ја искористувам за патување, каматите на депозитите за жал се многу ниски, горе долу во сите банки се тука некаде, најнеисплатлива варијанта но сигурна.

    Штедам во Охридска банка, орочени на три месеци, а каматата е 0,25%
    Крајов на месецов ми истекува договорот па ме советуваа да го обновам бидејќи имале повисоки растечки камати.

    Сум била по банкиве и од тоа што забележав нашиот народ има навика на штедење, имаше голем број на родители кои им отвараа штедни книшки на своите мали деца, дури им купуваат поклони, играчки и други глупости најпаметно според мене е пари кои покорисни ќе им бидат на децата кога ќе пораснат
     
    На Снегулк@23, Mr. Right, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Poslednive godini shtedam namenski, znaci otvoriv stedna denarska knishka I mesechno odvojuvam odredena suma na pari koi ke bidat namenski potroseni(pr. renoviranje, kola ili patuvanje).
    Pred da kupam nesto si gi postavuvam slednite prasanja:
    1. Dali imam isto ili slichno takvo ?
    2. Dali mi e neophodno da go poseduvam, dali ke mi go olesni sekojdnevieto ?
    3. Dali vredi za parite?
    Na vakov nachin zasteduvam pari koi bi bile potroseni za raboti koi ne GI koristam.
    Mozebi kratkorochno ne izgledaat golema suma no kontinuirano vo podolg period se sobira.
    Stedam I na hrana koja e nezdrava I visoko kalorichna.
     
    На P.S.love, cresa-jagoda и worrieddd им се допаѓа ова.
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Немам некој посебен план за штедење, но колку можам внимавам да не фрлам пари на глупости, зашто безброј пати се купени ствари, кои никогаш не се употребени, а непотребно зафаќаат место во домот, тоа ме нервира и затоа кога купувам добро размислувам дали навистина е потребно.
     
    На Снегулк@23, Lovelybaby<3, Недопирлива5 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. hunter26

    hunter26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Машки
    Одвојување на пари од нормални плати кај нас, со цел да ги ставите во банка за да земате камати е мн малку исплатливо, речиси ич. За поголема сум на пари може да се надевате на камата која би ја искориситле за нешто.

    Инаку воопшто за да се стекне некоја навика за штедење имам јас сопствена стратегија која ми функционира. Чим земам плата 15-20 % веднаш ги тргам и ги ставам кај заштедените и со останатите располагам до следниот месец. Едноставно тоа го правам при земањето плата, затоа што ако оставам да тргнам за заштеда од тоа што ќе ми остане, нема да ми остане ништо, а и на таков начин штедењето би ми била најнебитната работа, затоа и давам приоритет при земањето плата.
     
    На mira.mira и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  9. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.505
    Допаѓања:
    3.347
    Пол:
    Женски
    Нова година и нови планови и цели за штедење...
     
  10. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
    Не правам план. Ако ми остане нешто вишок, го тргам на страна. Посекако не сум човек што троши мн пари на непотребни работи.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.