1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Штедење електрична енергија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tazna-solzicka, 10 март 2013.

 1. Tazna-solzicka

  Tazna-solzicka Нов член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  27
  Темата е дали штедите електрична енергија, познато е дека штедејки струја не само што штедите средства кои можње да ги употребите за други работи туку и придонесувате за зачувување на животната средина. Покрај тоа дали, би сакал да ни кажете на кој начин штедите струја. Дали имате штедливи сијалици исклучувате ли тв, компјутер, сијалица кога не сте во собата. Водите ли ред околу тоа да оние работи кои може да ги одложите да ги направите во период на ефтина тарифа како што е пуштање машина за садови, за перење, болјер. Па со нашето кажување можеби ќе влијаеме на младите членови на форумов за да навреме се едуцираат као да заштедат а во едно да ја зачуваат животната средина и во што подобра форма да ја оставиме на идните поколенија.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.086
  Допаѓања:
  819
  Пол:
  Женски
  Дали штедите електрична енергија.

  Па се обидувам да штедам.
  Кога не ми треба нешто секако го искучувам нема потреба да стои цело време :D
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  Дали штедите електрична енергија.

  да и јас исто така правам.... :rofl:
   
  На Lovy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.589
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Не се обидувам да штедам електрична енергија ниту сакам да штедам електрична енергија.
   
  На Angelllla му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MeSofija

  MeSofija Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2013
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  90
  Штедам струја колку што можам кога седам пред компјутер го исклучувам тв затоа што и онака не му обрнувам внимание, порано имав гледано во една од емисиите на Опра дека најмногу се заштедува електрична енергија кога ги исклучуваме апаратите од штекер, значи ако некој од апаратите дома ги користите поретко исклучете ги... штета што ја укинаа денската ефтина тарифа..
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.855
  Допаѓања:
  25.585
  Пол:
  Женски
  Се обидувам да штедам колку што можам. Машина за перење уклучувам на ефтина струја. Готвам најчесто на скапа струја, за кога ќе си дојде маж ми од работа ручекот да биде тазе. Бојлерот ни е постојано уклучен. Заради малиот мора постојано да има топла вода.
   
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Штедиме колку што си е границата во нормала, исклучување на непотребно светло, пуштање машини и бојлер на евтина, (освен кога нормално се мора да се пушти бојлерот), штедливи сијалици, гаснење на компјутер при некористење и слично...
   
 8. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.653
  Допаѓања:
  9.809
  Пол:
  Женски
  Штедам само со пуштање бојлер на ефтина струја. Компјутерот стално го оставам уклучен, системот исто. А со тоа штедам на сијалицата во соба, комјутерот ми свети :lol: И да не работам на него седи упален за музика да си пуштам.
  За другите работи сега мајка ми му ја мисли. Здравје кога ќе треба јас да се грижам за цел дом се надевам дека ќе можам да бидам поштедлива :wasntme:
   
 9. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Дали ако постојано е бојлерот уклучен и само ја догрева водата што се троши и го подесиш на некоја средна температура што сега за летно време е таман, помалку или повеќе ќе троши отколку да го пушташ секој ден, навечер пример на евтина и го гасиш сабајле? Читам на нет и секој различно кажува, па дали некој од вас знае од искуство?
   
 10. tinan

  tinan Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.275
  Пол:
  Машки
  Кого почнав да го вклучувам бојлерчето во кујна само по потреба, пред да замијам нешто, сметката за струја ми се намали 200 -300 денари.
  Обично садови на рака перам преку викенд, во Недела кога секако е евтина струја и тоа само работи кои не идат во машина (земјани тави, пластики за фриз... )

  Перам и машина за садови пуштам по 22:00 часот или во Недела (во недела една обавезно).
  Бојлерот во купатило го исклучувам сабајлечки пред да влезам да се туширам а термостатот ми е наместен на економик (некаде околу средина) што е сосема доволно вода и за туширање, перење коса, бричење....
  Повторно го вклучувам после работа ако планирам вечерта да излагам (мада за брз туш има доволно топла вода) или пред легнување на евтина.

  Новите струјомери ги регистрираат и апаратите што се на стенд бај како ТВ, ресивер и слично. Обично го ислучувам телевизорот на дугме пред да излезам но не секогаш. На сијалици не штедам. Сакам да ми е светло. С*х ислкучиво со упалена лампа, свеќи, вотевер ;) Тука не штедам :lol:
   
  На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  ^ Јас се обидувам да ја убедам мајка ми дека нема врска што е уклучен цело време кога секако си е подесен да се исклучува сам кога ќе се згрее на одрендена температура, и не се троши енергија, ама џабе.
  Мој другар ова со години го практикува,бојлерот му е цело време уклучен а се колне дека не плаќаат повеќе од 3000 месечно за струја(во куќа живее).
  И ме уверува дека е така, зашто кога и да одам кај него свети бојлерот.
  Пробај еден месец ќе видиш какви резултати ќе даде, нема друго чаре.
  Мене што не ми даваат не ми даваат :( и некако не можам да ја убедам дека е така.
  Посебно ако има понова и помодерна инсталација и бојлер пробај еден месец не го гаси.
  Ние се имаме исклучено од ефитна и скапа цело време ние е средна, така да не ми прави разлика кога го пуштам, ама има ситуации кога ми треба итно, а нема вода.
   
 12. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Го пуштив од 1 Јуни да пробам така ама 2 дена гледав како сијаличката стално свети и срцето почна да ме боцка па го исклучив :D Туку пребарувам низ нет овие денови ама изгледа треба да пробам па да видам.
   
  На Bozica1980 и Hipster им се допаѓа ова.
 13. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  ^ Ако си економист по професија јасно ми е :D се шалам.
  Не знам стварно и јас имам многу размислувано на темава, имам убедувано дома и џабе.
  Вајда ако знаеш некој електричар прашај го може поискусно да те посоветува и да ти кажа него да си праиме експерименти на наш трошок.
  Јас мислам дека има логика, зашто се троши енергија додека да се стпли, кога ќе се стопли се гаси термостатот и не работи и не троши енергија.
  Е сега водата и од стоење се лади нели, па така ќе се укчучва секој втор ден сам и ќе троши.
  Ама пошто секој втор ден и некој се бања, шлапка или незнам што исто ќе му дојде.
  Ова е мое мислење, можда е грешно не знам, ама јас кога ќе иам мој стан ова го пробувам па што сака нека е :D
   
  На tinan и MSkorpionka им се допаѓа ова.
 14. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.671
  Потврдувам и јас за бојлерот - цело време ни е уклучен, и самиот си се вклучува само кога треба да догрее вода, што е многу многу помалце отколку да го чекам да се наполни од 0.
  Сметка повеќе од 1500 (без греење) до сега не ни дошла, а имаме и сушара (тие што имаат знаат за што зборам :doh: )
   
  На Annath, tinan, MSkorpionka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Ок, значи одам да го вклучам пак :D па ако издржам до крај на месец ќе ве информирам како е со сметката.
   
  На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
 16. tinan

  tinan Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.275
  Пол:
  Машки
  ^^^^
  Од 1200 до 1500 макс.
  Се грејам на парно.
   
  На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.671
  А бе ти можеш и инаку да се грееш братче, ама касно палиш, она сменала постелнина, а ти бившата ја ставаш тема на муабет :rofl:

  Добро е, еве уште една потврда за бојлерот, значи нема да викате само по мене ако заебе нешто ЕВН :D
   
  На kravce, Bozica1980 и tinan им се допаѓа ова.
 18. tinan

  tinan Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.275
  Пол:
  Машки
  ‘^^
  Ме уби :)

  со греењево
   
 19. tinan

  tinan Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.275
  Пол:
  Машки
  На ова заборавив.
  Бојлерот може да е цело време вклучен и да работи економично само ако нема каменец (или е од тие модели кои не фаќаат).

  И најважно што не е поврзано со штедење, гасете бојлер додека се бањате.

  Еве го и советот на баба Зора: :rofl:

  Драга Баба Зора, дали е ризично да се бањам со укључен бојлер?
  Одговор


  Ма јок! Тури и једна грејалица унатре, као и појачало неко и некојси вентилатор да је таласа сва та вода. Плус и један тостер, вокмен, раутер, принтер, миксер, шредер, мало решо за кафе (турско), затим два-три вибратора, па и нека столна лампа лајк шоу подводен да ти прави. Па баш да видимо што прво ќе те убије
   
 20. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.365
  скорпионка и јас потврдувам за уклучениот болјер. маж ми е инжинер па по негови пресметки поекономично е да биде цело време уклучен. и сметката за струја воопшто не ни е висока за разлика од кај мајка ми е која е сама и го уклучува болјерот по потреба и пак сметките за струја и се високи.

  пробај овој месец немој да се замараш многу и ќе видиш дали има разлика.
   
  На Moira и MSkorpionka им се допаѓа ова.