1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Штедење електрична енергија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tazna-solzicka, 10 март 2013.

  1. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема поштедлив човек од супер бабичката на маж ми. Таа откако ќе си ги изгледа сериите, не само што го гаси телевизорот и ресиверот туку и го гаси продужниот кабел, за да не и светат црвените сијалички на тв и ресиверот, трошело струја тоа. :lol:
     
    На Снегулк@23, nevermet18, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    дедо ми е електричар,работел во дистрибуција сега е во пензија :),длабоко фрижидер строго навечер работи од 22 часот до сабајле до 7 :D,болјер никако :rofl: штета и што се расипа,само компјутер и телевизор преку ден чат пат некоа неонка ке светне ,а да не заборавам и перална навечер ,ептен нешто вонредно преку ден ахаххахахахаххаха :rofl:
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Мајка ми најмногу штеди :D Бољер само во недела.. обичен ден има изнаредено шишиња во двор и со нив се тушираме :lol:
    перална навечер после 22 часот, компјутеров ако некој не седи се гаси обавезно, без потребно сијалица да гори.. нема шанси :), полначите за телефони ги вадиме откако телефонот е полн.
    Имаме плин од оние големите и на него се готви, елекричен шпорет се користи само ако треба да се пече нешто.
     
    На Снегулк@23 и didisi им се допаѓа ова.
  4. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Moira, ова неверојатно, ама вистинито? :^) Ние се грееме на парно, си плаќаме зиме-лете и тоа чудо, ама струјава не скапа... под 3000 не сме, а ко божем внимаваме... Не можам никако да разберам како. И јас имам сушара, ама дури и тоа многу ретко вклучувам (ова мн. ретко=еднаш месечно) парното е мн. јако, па брзо ми се сушат работите. Единствено што готвењето си е на скапа струја, ама не ми се верува од тоа да е. И сакав да прашам, имате скапа-евтина или еднотарифно броило? Јас и мм сакаме еднотарифно, ама се води на име на свекорот, а тој не сака да ни дозволи зашто мисли дека така ќе било поскапо. |(
     
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.991
    Пол:
    Женски
    Спомнувате сметка од 1500 денари?Па како бе луѓе?Мојата никогаш не е помала од 2200 денари.
    Бојлерот го вклучувам ноќе после 22 часот ,и нормално преку ден доколку има за тоа потреба.Бољерчето во кујна го исклучив,и навистина сметката е помала за 200-300 денари.Машина за перење секогаш навечер или во недела.Последен пат ја вклучував кога имаше ефтина тарифа.Готвам на плин,рерна кога мора нели.Машината за сушење не сум ја вклучила од март месец.
    Гасам тв,компјутер кога нема никој,не палам сијалици непотребно,и пак е висока сметката.
    Не се грееме на струја.
    Имам комшии кои се бањаат со шишиња пластични на сонце,мене ме нервира тоа.Иако можеби заштедува.
    И така...крати ваму,крати таму и пак големи сметки.
     
    На Снегулк@23 и didisi им се допаѓа ова.
  6. VIN.diesel

    VIN.diesel Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    420
    Јас како неженет (читајте нештедаџија :lol: ) не ми преставуваше проблем околу сметките :geek: .Но сепак сите оние уреди почнувајки од компјутери 3 ,телефони ,мах тв ,тв итн и тоа како ми ја загреваа собата :@ па дополнителен трошак почувствував кога климата мора да работи подолго време поради тоа :geek: ..Е сега почнувам да шетедам и јас :lol: се живо гасам кога не сум дома :fubar: :lol:
     
  7. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Штедиме ел.енергија така што имаме проточни бојлери во кујна и бања, осветлувањето ни е со неонки и штедливи сијалици (24W a светат како да се 120W) и тоа оние со ознака warm white - попријатни се за очите. Исклучок ни се сијалиците за столните ламби - обични 75W, бидејќи штедливите сијалици не чинат да се во близина на очите (емитуваат UV зрачење во радиус од околу 30cm). Готвиме претежно на плин, а рерната (ако има потреба) и машината за перење ја пуштаме по 22ч. односно во недела цел ден (зависно колку има потреба). Значително ни се намалија сметките откако почнавме вака да правиме.
     
  8. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676

    Скапа-ефтина струја имаме, ама сушарата НИКОГАШ не е пуштена после 22, зошто малата спие и да не и` бучи. Мајка ми ја пушта секогаш преку ден, тогаш и се готви и се пери, тогаш се` се прави. Бојлерот никогаш не е исклучен освен кога сме на одмор, имаме штедливи сијалици и не готвиме на плин.

    Неверојатно не знам, ама вистинито - да :D
     
    На Li0ness му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Oваа бабава ништо не држи во штеќер во кујната.
    3начи, микро печката ја вклучува по потреба итн..
    Hавечер сите штеќери во собата ги гаси, ништо не е вклучено,ни нет ни тв :rofl: .
    баш ме интересира дали и колку енергија би можело да се заштеди :wasntme: .
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
  11. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Сум заборавила отчет да дадам. Откако е постојано вклучен плаќаме 300 ден. повеќе секој месец, за тие што ги интересира дали троши исто или повеќе...
     
  12. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Ние само го уклучуваме бојлерот на евтина,и машината исто така.
     
  13. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Најдобро и најефикасно штедење има ако и само ако го притиснете копчето OFF ! :)
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас сум невиден штедаџија, поголем нема од мене, јас дома сите ги ставав во ред за помалку да се троши струја НО :!: како бре a.c.k.a фрижидерот за длабоко само навечер, а преку ден :^) И ај ако не го отвараш нема да се одмрзнува, но сигурно неколку пати ќе го отвориш. И што ако една ноќ заборавиш да го уклучиш, оде све у пропас.
     
  15. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Се обидувам да штедам со тоа што дома користиме од оние штедливине сијалици, сепак помалку трошат. :)
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nov.neotpakovan

    nov.neotpakovan Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    штедам така што внимавам кога што вклучувам, лап топот си го вклучувам преку ноќ да ми се наполни батеријата и преку ден ги трошам 4 часа колку што ми држи батеријата, машината за перење на алишта ја вклуцувам исто така преку ноќ...
     
  17. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22
    НЕ штедам електрична енергија! :devil:
     
  18. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Od ovoj mesec novi smetki za struja ... dali imate namaluvanje na smetkite otkako vovedoa dnevna eftina struja po 2 casa ? Jas se trudam da stedam sk toa sto masina za perenje bojler gledam da gi pustam samo na eftina struja toa e preku den od 14 do 16 h i navecer od 22 do 7 sabajle ... se greeme na struja pa so toa imame malce problem klima panelki ... me interesira dali nekoj znae dalimnogu trosat panelite ?
    Da ja aktivirame temava bidejki so stedenje doprinesuvame i za zastita na zivotnata sredina
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Сите сјалици дома ни се по 60W, имам навика цело време да гасам светло по дома и кога треба и кога не треба.
     
    На Снегулк@23 и didisi им се допаѓа ова.
  20. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Се обидувам и јас колку толку да штедам. Перална вклучувам после 10. Бољер исто така, или преку ден од 14h до 16h.
    Готвам на плин а плус купивме фурна на плин.
    Е за клима и за сијалици не пазам :wasntme:
     
    На cresa-jagoda и didisi им се допаѓа ова.