1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Штикли на 14 години? Да или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од CrazyCrazy09, 8 јуни 2014.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Првпат облеков сандали на платформа (некаде околу 13цм беа) на полуматура. Дека порано запишана бев, па немав ни полни 14 тогаш, за некој месец тек ќе правев. Не ми се допадна многу, а и мама беше против носење високи чевли на тие години, па тек на 15ти роденден пак облеков сандали на повисоко, со потенка штикла.
    После тоа уште 5-6 пати до 17ти роденден облеков и толку. Ми беше интересно кога бев мала и пред средно, после видов дека само болка во нозе ми ствараат, па сега иако иде матура не ми се носат ич, ниту пак сум обожавател на штикли. :D Колку да им помине мерак нека носат, некои може и ќе се научат да идат на штикли и на болката од истите, кај мене тоа па само контра ефект направи. :D
     
    На nextredstyle, candy.cane и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.598
    Пол:
    Женски
    Ако се прикладни и не многу високи зошто да не. Не само што е смешно да гледаш некоја како едвај оди на високи штикли, тој период телото треба правилно да се развие а не да се оптеретува.

    Јас немам мерак на штикли, никогаш сум немала. Мајка ми колку ме има терано да носам, ама џабе. Носам најниска штикла што може со дебела платформа, и тоа само во посвечени прилики.
     
    На candy.cane, Snowflake97 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.438
    Пол:
    Женски
    Прерано е на таа возраст.
    Јас на 19 години почнав да носам чевли на платформа и тоа ретко.
    Сега сум во раните 20-ти,а се уште немам носено штикли.
    Преферирам рамни чевли.
     
  4. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
  5. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Се сеќавам дека првпат облеков на некои 16-17 години и се уфилмав дека жена сум станала :) а цело школо и се смееше на мојата најдобра другарка зошто на полуматура дојде со едни минимални штикли, со 2-3 цм високи.
    Смешно е да споредуваме ''у наше време'', јас имам 30год и тоа време со времето на мајка ми врска немале, како ни со денешнава младина.Ја на 13год играв жмурка и ластик, а денешниве си ги бројат дечковците. Но за штикли 10цм мислам е прерано. таа пустата најголемо достигнување и е тридневна екскурзија на која ќе иде и симпатијата, а не да се качи на ултра високи штикли и да се праи постара. Деца, бидете си деца, најубавите години допрва ви доаѓаат, штиклите може да почекаат
     
    На cresa-jagoda, Amellie13 и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  6. HerMajesty

    HerMajesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Од перспектива на 14 годишно девојче (кога јас бев 14 години), сметав дека треба да носам штикли. Мислам дека тука големо влијание имаше моето друштво. Сите девојчиња беа окупирани со тоа кој ќе има повисоки штикли за новогодишната ноќ. Не беше битно друго ништо, битно беше штиклите да се купат. Ќе кажам дека тоа е период, пубертет, време кога не знаеш ни кој си ни што си, се ти е измешано и се трудиш да се вклопиш во околината. Се трудиш да бидеш прифатен и сметаш дека облеката го прави тоа.

    Од перспектива на возрасна девојка ќе кажам дека се поретко и поретко носам високи штикли и штикли воопшто (само кога треба). Денес преферирам удобност наспроти лепота. И кога гледам ретроспективно на времето кога јас бев 14 години сметам дека сум правела голема грешка. Но тоа е што е, младост лудост што би рекле старите.

    П.С уште сум млада и уште грешам :lol:
     
    На cresa-jagoda, Nausicaa, Snowflake97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не.
    Штиклите се за девојки и жени, а не за девојчиња-деца.
    Смешно изгледа одстрана како со сила сакаат да изгледаат повозрасно, макар и да знае да оди во нив, телото и ставот ги издаваат дека сепак се деца изгубени во некои трендови.
     
    На cresa-jagoda и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  8. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Не!!
     
    На cresa-jagoda и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  9. Strawberry1238

    Strawberry1238 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2018
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ете јас на 14 години прв пат бев во штикли за полуматурата али ко одам како на јајца да газам..за никаде..едвај издржав тогаш,па и сега не носам толку многу штикли,само за излавање али се трудам да одам колку што можам поубаво..
     
    На Jessnow му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    17 години имам и во животов не сум носела штикли, освен на мајка низ дома кога бев мала и едвај чекав да пораснам за да носам. :D

    На полуматура носев чевли со платформа, ама на рамно ми беше стапалато. Немам желба воопшто да носам, едноставно не би се осеќала комотно. Ама не сум од тие што трубат наоколу како штиклите се најголемо зло, па дури и за помали. Сè додека не им наштетува на здравјето, нема ништо страшно во експериментирање. :)
     
  11. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Не!
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    Јас би рекла не.Не го личи девојченце од 14 или 15 години да се "напика" во високи потпетици.Сум видела и во живо и искрено, многу лошо и невкусно изгледа(n)(hollest)
     
  13. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
    Јас бев некаде 14/15 години ко прв пат купив штикли:lol: На 14 години според мене е океј да ги имаш за дома, али не и за надвор.